Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: GEÇİCİ VERGİ DÖNEMİNDE NE YAPMALIYIZ?

 1. #1
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  08.Şubat.2005
  Nereden
  Ankara
  Mesajlar
  750
  ENFLASYON DÜZELTMESİNİN YAPILDIĞI DÖNEMLERDE<?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />
  GEÇİCİ VERGİ BEYANNAMELERİ ve EKİ
  RAPORU

  Özü :
  1. Geçici Vergi Beyannamesi ekine, eskiden olduğu gibi Gelir Tablosu eklenmesi
  2. 2004/4. dönem Geçici Vergi Beyanname verme süresinin, düzeltme yapanlar için 25.02.2005 tarihine kadar uzatılması


  1) Bilindiği gibi, 2024 sayılı Yasa ile sadece bilançoların enflasyon düzeltilmesine tabi tutulması esasının getirilmesi ve işletmelerin faaliyet dönemi karlarının, öz sermaye toplamlarında oluşan değişimle belirleneceği gerçeğinden hareketle, 02.08.2004 gün 8 no.lu VUK Sirkülerinin 5. bölümünde, Geçici Vergi Beyannamelerine düzeltme yapılan dönemlerde bilanço eklenmesi öngörülmüştür.

  Ancak, geçici vergi dönemlerinde tüm cari hesap bağlantılarının ve mutabakatların yetişmesi, banka bilgilerinin tamamlanması sağlanamadığından, sağlıklı bilanço eklenmesi mümkün olamamaktadır.

  Nitekim bu konu geçici verginin ilk uygulamaya girdiği dönemlerde de gündeme gelmişti. O dönemde, Sayın Osman ARIOĞLU ile birlikte katıldığımız bir radyo programında bu konu güncel olarak görüşülmüş, ve geçici vergi beyannamesine bilanço değil, gelir tablosunun eklenmesinin yeterli olduğu sonucuna varılmıştı. Nitekim, daha sonra yayımlanan geçici vergiye ilişkin tebliğde de, beyanname ekinde gelir tablosu verilmesi kuralı getirilmişti.

  Öte yandan, 05.05.2004 tarihinde yayımlanan 12 sıra no.lu Muhasebe Sistemi Uygulama Genel Tebliği ile, 2004 yılı düzeltme sonuçlarını aktarmak üzere “648- Enflasyon Düzeltmesi Karları” ve “658- Enflasyon Düzeltmesi Zararları” hesapları açılmış, bu hesaplardan birinin devreye girmesi sonucunda dönem karının belirlenmesi açısından bilanço ile gelir tablosu arasında uyum sağlanmıştır. Bir başka deyişle, gelir tablosundaki karın da dolaylı bir biçimde düzeltilmesi sağlanmıştır.

  Bu nedenle, düzeltme yapılan dönemlerde de geçici vergi beyannamesi ekinde bilanço değil de, gelir tablosunun verilmesi ile, hem işlemlerde kolaylık sağlanacak, hem de doğru mali tablo elde edilmiş olacaktır. Çünkü, ne kadar uğraşılırsa uğraşılsın, işletme dışında oluşan nedenlerle doğru bilançoyu geçici vergi beyannamesinin verilme sürecinde elde etmek neredeyse mümkün değildir. Ama, gelir tablosu doğru elde edilebilmektedir.

  Öte yandan, daha kolay elde edilebilen gelir tablosu ile daha zor elde edilebilen hatta bazen gerekli tarihe kadar hiç elde edilemeyen bilanço aynı bilgiyi sağlıyorsa, gelir tablosunu tercih etmenin amaca daha çok hizmet edeceği açıktır.

  2) Bilindiği gibi, 13 sayılı VUK Sirküleri ile, bir ara dönem beyannamesi olmasına rağmen 2004/3. dönem geçici vergi beyannamesinin verilme süresi 25 Kasım 2004 tarihine kadar uzatılmıştı.

  2004/4. dönem geçici vergi beyannamesinin verilme süresi ise, 14 sayılı VUK Sirküleri ile 15.02.2005 tarihine kadar uzatılmıştır.
  Oysa, 2004/3. dönem bir ara dönemdir ama, 2004/4. dönem artık son dönemdir. İşlemlerin büyük çoğunluğu o tarihte tamamlanmaktadır. Meslek mensuplarının da temel amacı, 2004/4. dönemde düzeltilme sonucunda elde edilen gelir tablosu ile geçici vergi beyanını yapmaktır.

  Bu nedenle, 2004/4. dönem geçici vergi beyannamelerinin verilme süresinin, düzeltme yaparak verecekler için, bir önceki dönemde olduğu gibi, 25.02.2005 tarihine kadar uzatılması, bir çok sorunun çözülmesine katkı yapacaktır.

  Sonuçta, bu iki konunun ivedilikle gündeme alınarak çözümlenmesi acil sorun haline gelmiş bulunmaktadır.

  07.02.2005

  Saygılarımla
  SMMM Nusret KURDOĞLU

  Saygılarımla
  SMMM Nusret KURDOĞLU

 2. #2
  Ziyaretci
  Değerli Üstadım,
  <?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><?:NAMESPACE PREFIX = O /><O:P></O:P>
  Yazınıza katılmamak mümkün değil. Bu konuyu odamız ile görüşeceğim. Umarım diğer meslektaşlarımız da bu konuyu odaları ile görüşür.

 3. #3
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  02.Şubat.2005
  Nereden
  Turkey
  Mesajlar
  19


  ÇOK DEĞERLİ NUSRET BEY İN GÖRÜŞLERİNE HARFİYYEN KATILDIĞIM GİBİ, BU GÜNE KADARKİ UYGULAMALARIM DA BU DORĞRULTUDA OLMUŞTUR.( SADECE GELİR TABLOSU VERMENİN YETRERLİLİĞİ....) UYGULAMALARIMIN TEYİD'İ AÇISINDAN KENDİLERİNE TEŞEKKÜR EDERİM.


  DÜZELTME YAPANLARA YÖNELİK BEYAN SÜRESİ İLE İLGİLİ TEKLİFİ İSE ÇOK DAHA ÖZEL VE GÜZEL. ADETA BİZİM SESİMİZ, SÖZÜMÜZÜN TERCUMANI.... UMARIM YEKİLİ ORGANLAR BU SESLERİ DUYARLAR...


  ÖZELLİKLE BU KONUDA BİR KEZ DAHA SAYIN NUSRET BEYE ŞÜKRANLARIMI ARZEDİYORUM.


  KEŞKE MESELELERE SİZİN KADAR DUYARLI VE TOPLUMSAL AÇIDAN BAKABİLSEK...


  GEREKTİĞİ YERDE GEREKTİĞİ KADAR TEPKİ YADA TAKDİRLERİMİZİ DİLE GETİREBİLSEK.....


  A.CIHAT OĞUZOĞLU
  A.Cihat Oğuzoğlu

 4. #4
  Üye
  Üyelik tarihi
  02.Şubat.2005
  Nereden
  Turkey
  Mesajlar
  61


  sayın A.Cihat Meslektaşım;


  arkadaşım büyük harfleri kullanmamaya gayret et çünkü forum sayfalarında sert konuşmak sinirli olmak anl----- gelir.


  Gerçekçi Ol İmkansızı İste

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •