Sayfa 1 Toplam 12 Sayfadan 12311 ... SonuncuSonuncu
Toplam 116 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: MUHASEBE ÜCRETİ TAHSİLİ

Yeni Üye

saygı değer forumdaşlar...
    muhasebe üceretini tahsil etmek artık bir işkence hale dönüştü çektiğimiz sıkıntılar hepimizin malumu.bu ücretlerın tahsili yolunda kendımce söyle bı fikir gelıstırdım bunu sizlerle paylaşmak istedim...
    müşterilerimizle anlaştıgımız ücretlerin listesini ve ödeme tarihleri bağlı oldugumuz odalara vererek mükelleflerimiz
    ücretleri bizim adımıza odanın acacagı(asgari ücretin altın da kalmamak kaydıyla)bir banka hesabına dekontun acıklamasına muhasebeci bilğilerini belirterek ödeme yapacak meslek mensupları da ay sonunda odaya giderek kendi adına yatırılan ücretler kadar serbest meslek makbuzu düzenleyerek odadan ücretini alacak.ücretini ödemeyen mükelleflerle odalar bizzat ilgilenerek gerekli yaptırımlar uygulanır
    bu sayede mükellefle meslek mensubu karşı karşıya gelmez odaların belırledıgı tarıfelerın altında ücret tahsilinin önüne de geçilmiş olur odalar da meslek mensuplarından gününde oda ücretlerini gününde tahsil etmiş olur
    mükellefler falanca meslek mensubu düşük ücret alıyor gibi bahanelerin arkasına sıgınamaz.
    bu benim nacizade düşüncem katılırmısınız bılmıyorum odaların böyle bı uygulama yapmasından yanayım
    saygılarımla hepinize iyi tatiller dilerim...

Ziyaretci

SİZE KATILIYORUM ÜCRET KONUSUNA BİR ÇÖZÜM GETİRİLMELİ

Ziyaretci
    arkadaşlar size saçma gelebilir ama bence vergi dairesinin vergi kodları gibi muhasebe ücretinin maliye bakanlığında *bir kodu olsa ve muhasebe ücretleri türmobun belirlediği *standartlarda vergi tahsilatı yapılırken koda göre tahsilat yapılsa hem almadığımız ücrete makbuz kesilmez hemde tahsilat sıkıntısı aşılmış olur lakin bu iş büyük başlara düşüyor diyeceksinizki ücret nasıl alınacak vergi dairesi tarafından *emanete alınır ve muhasebecinin hesabına yada gelirler müdürlüğünden aylık alınır saygılar *

Müdavim Üye
    Nereden
    Balıkesir-Gönen
    Arkadaşlar arada bir bu konu tazeleniyor ama çözüm olmuyor.Odalar kendi alacaklarını maliye vergileri toplayamıyor yani zorla almak çok zor.Ayrıca yasa değişikliği lazım bizler kendi alacaklarımızı tahsilden acizmiyiz arkadaşlar.Bize ödenen ücretler işletmelerde küçük ödemeler grubundadır ödenemeyecek paralar değildir ödenince firma krize girmez bizim sıkıntımız bilgiyi pazarlayamamak.Müşterinin bilgileri kasada faturaları dolapta denetimde olmayınca yapılan hizmetler görülmüyor genelde küçük işletmelerle çalışıyoruz bu işletmelerde sevk idare alım satım stajerisi bizim dışımızda oluşuyor bizler iş bittikten sonra oluşan belgeleri kayda geçiriyoruz hali ile yaptığımız iş göstermiyor sessizce kendi işimizi yapmaya devam ettiğimizden ve geçim derdi olan işi az olan arkadaşların çengelleri ve tavizleri nedeni ile bize ücret ödemeyi mümkün olduğu kadar geciktirme çabası içinde olan bazı mükelleflere fırsat doğıyor bilinçaltı kullanma heveslerini kullanıyorlar her şeye para var meslek mensubuna yok hiç inandırıcı değil.Müşteri mal alıp rafına koyuyorsa arabasına benzin alabiliyorsa kontür alıyorsa işyerinde çalışan işçinin ücretini vergisini sigortasını ödüyor bana ödemiyorsa ayırıyorsa beni kullanıyor demektir ve çözüme muhtaçtır.Eğer bir işletme meslek mensubuna para ödeyemeyecek kadar bitti ise onu tasfiye etmekte yarar var arkadaşlar.Bu nedenle ücrretlerimizin geçim ücreti olduğunu kibarca hatırlatıp ödenmesini sağlamak lazım ödenmezse fazla beklemeden ilişkiyi bitirmekte yarar var belki birkaç müşteri azalır ama kalanlara daha çok zaman ayrılır hizmetler iyileşir hatalar azalır az iş temiz iş her zaman iyidir arkadaşlar tüm ilçenini işini bir büro yapamayacağına göre bu hırs bu açgözlülük niye bırakalım herkes bir ekmek yesin herkesin işi aşı olsun işi aşı olan çevreye saldırmaz fiat kırarak iş almaya çalışmaz çünkü geçim derdi kalmamıştır. Meslekdaşlar arasında ilişkilerde güçlendirilmeli sık görüşenler birbirinden müşteri ayartmaya utanır tecrübe ile sabit.Rutin meslek mensupları toplantılarında birbirimizi görmenin sevinci ile sakalaşırken toplantıya katılmayanlar iş almak için kulis yaptığından utanıp gelemeyenler oluyor bunlar zaten gruba katılmıyor görüşmüyor yalnızları oynuyor yaptığı haraketten utanır olmalılar.Şartlar değişiyor büroların bir araya gelmesi işbirliği yapılması lazım belli branşlarda uzmanlaşmak zorundayız iyi anlaşan arkadaşlar bir araya gelmeli birlikte çalışmalı böyle olunca hatalar azalacaktır verim artacaktır kendimize ayıracak vakit olacaktır.Tahsilat güçlenecektir.2000 mükellef olan ilçemde 45 büro var bu 45 sayısı
    2 ye 3 çe düşse yani 10 kişi 15 kişi bir araya gelebilsek müşteri ile para konuşan sadece görevli olduğu için ahbap çavuş ilişkisi azalacak kaytaran müşteriler ödeme yapacaktır.Belge düzenine uymayanada eğitim verilip çizgiye girmesi sağlanacak veya uymayan işi bırakacak
    arkadaşlar.Vergisini sigortasını işçi ücretini kirasını ödemeyen fırsat sanan esnaflık yapmasın arkadaşlar gitsin işçi olsun her faaliyet bir bedeli var her kes hesabını ona göre yapacaktır.Yeterli sermaye birikim ve becerisi iş ahlakı olan enaflık yapsın kötü niyetli olan barınmasın.Hayat çok kısa arkadaşlar kendimizede vakit ayırmalıyız.Bu meslek oturarak yapıldığı için genç yaşa kalp damar şeker kireçleme gibi hastalıklara adayız kendimize vakit ayırıp her yaşa uygun sporu yapabilsek hastalıklar daha geç gelecektir.Araba alan bir müşteri bu ay muhasebeciye para yok araba aldık demiş araba alacak kadar birikimi olan
    meslek mensubunun parasını rahatlıkla ödeyebilir yeterki iyi niyetli olsun.Yani arkadaşlar kendi işimizi kendimiz görmek zorundayız her müşteri gidip bankaya meslek mensubu için para yatırmaya uğraşmaz zül gelir olayları birde bu açıdan düşünmekte yarar var arkadaşlar ne dersiniz.

Ziyaretci

MÜŞTERİ GÖNDERMESİNİ ÖGRENİNCE BU SORUN ÇÖZÜLECEK PARASINI VERMEYEN TUTMAYACAZ.MÜKELLEFTE MUHASEBECİNİN PARASINI VERMEZSEN İŞİ BIRAKIR ANLAYIŞI OTURACAK.KISACA MÜŞTERİ GÖNDERMESİNİ ÖGRENECEZZZ...PARA VERMİYORSA KUSURA BAKMA DİYECEN

Kıdemli Üye
    BEN OLDU OLASI ŞU TARİFEYİ ANLAYABİLMİŞ DEĞİLİM. NE TARİFESİ ARKADAŞLAR BEN TARİFEDEN DEFTER TUTSAM İFLAS EDER GİDERİM. (VERGİ+SSK+BAĞKUR+İŞÇİ ÜCRETLERİ VB) BEN ÇÖZÜMÜ BULDUM BİR YIL SONUNDA ÜCRETİNİ ÖDEMEYENİN NOTERDEN İHTARNAMESİNİ ÇEKİP DOSYALARINI ODAYA TESLİM EDİYORUM. HEM TAHSİLAT YAPIYORUM HEMDE YÜKTEN KURTULUYORUM. SONUÇTA ÜCRETİNİ ÖDEMEYEN MÜŞTERİ OLMASADA BEN 1 YIL İDARE ETMİŞİM DEĞİLMİ? GELEN PARADA ARTI GELMİŞ OLUYOR. SONUÇTA PİYASADA DÜŞÜK TUTAN DA OLACAK DÜŞÜK ÜCRET ARAYAN MÜŞTERİDE ANLADIM Kİ TENCERE YUVARLANIYOR KAPAĞINI BULUYOR BEN TARİFE FALAN TANIMAM TARİFENİN 2 KATI ÜCRET ALMADAN İŞ KABUL EDENİN AKLI YOK DERİM. ŞUNUDA BELİRTEYİM BÜROMU İLK AÇTIĞIMDA SİGARA PARAMI BİLE BABAMDAN ALIRKEN GELEN MÜŞTERİYE ASLA TAVİZ VERMEDİM İLK DOSYAMI 6 AY SONRA ALMIŞTIM VE TARİFE FİYATININ 2 KATINDAN ANLAŞMIŞTIM. NASIL BAŞLARSA ÖYLE GİDER YAKINAN MESLEKTAŞLARIM "MÜŞTERİM GİDER, NASIL OLSA ALIRIM" MANTIĞINI DEVAM ETTİREN MESLEKTAŞLARIMIZMIŞ GİBİ GELİYOR BANA. ALLAH HERKESİN YOLUNU AÇIK ETSİN NE DİYEYİM YILLARDIR AYNI KONU KONUŞULUR DURUR ÇÖZÜM BİZDEN GEÇİYOR BAŞKASINDAN DEĞİL HERKES ŞAPKASINI ÇIKARTIP ÖNÜNE KOYACAK BAŞKA YOLU YOK BUNUN...

Yönetici
    Nereden
    Antalya, Turkey

Değerli Arkadaşlarım,
    Bakınız aslında hep dönüp dolaşıp aynı yere geliyoruz. "Ücretini almadığındefteri tutma!" "Meslektaş kendisini düzeltmeli!"Yıllarca bunları söyledik.

Bende diyorum ki; ücretini almadığımız defteri bıraktığımızda, o defterin başka bir meslektaş tarafından alınmamasını kontrol eden bir sistem var mı?" Yok.Bu sistemi sağlamadığımız sürece bu işin önünü alamayız.

Şahsım olarak adım attım ve bir mücadele içine girdim. Bu sistemi kurmak için grubumuzla bilrikteOdamızaaday olduk.EğerOdamız bu sistemi takip etmezse bunlar konuşur dururuz diye düşünüyorum.

Edited by: Mustafa Gülşen

Ziyaretci
    -Edited by: merdem

Müdavim Üye
    Nereden
    Konya
    Alıntı enegua Nickli Üyeden Alıntı
    BEN OLDU OLASI ŞU TARİFEYİ ANLAYABİLMİŞ DEĞİLİM. NE TARİFESİ ARKADAŞLAR BEN TARİFEDEN DEFTER TUTSAM İFLAS EDER GİDERİM. (VERGİ+SSK+BAĞKUR+İŞÇİ ÜCRETLERİ VB) BEN ÇÖZÜMÜ BULDUM BİR YIL SONUNDA ÜCRETİNİ ÖDEMEYENİN NOTERDEN İHTARNAMESİNİ ÇEKİP DOSYALARINI ODAYA TESLİM EDİYORUM. HEM TAHSİLAT YAPIYORUM HEMDE YÜKTEN KURTULUYORUM. SONUÇTA ÜCRETİNİ ÖDEMEYEN MÜŞTERİ OLMASADA BEN 1 YIL İDARE ETMİŞİM DEĞİLMİ? GELEN PARADA ARTI GELMİŞ OLUYOR. SONUÇTA PİYASADA DÜŞÜK TUTAN DA OLACAK DÜŞÜK ÜCRET ARAYAN MÜŞTERİDE ANLADIM Kİ TENCERE YUVARLANIYOR KAPAĞINI BULUYOR BEN TARİFE FALAN TANIMAM TARİFENİN 2 KATI ÜCRET ALMADAN İŞ KABUL EDENİN AKLI YOK DERİM. ŞUNUDA BELİRTEYİM BÜROMU İLK AÇTIĞIMDA SİGARA PARAMI BİLE BABAMDAN ALIRKEN GELEN MÜŞTERİYE ASLA TAVİZ VERMEDİM İLK DOSYAMI 6 AY SONRA ALMIŞTIM VE TARİFE FİYATININ 2 KATINDAN ANLAŞMIŞTIM. NASIL BAŞLARSA ÖYLE GİDER YAKINAN MESLEKTAŞLARIM "MÜŞTERİM GİDER, NASIL OLSA ALIRIM" MANTIĞINI DEVAM ETTİREN MESLEKTAŞLARIMIZMIŞ GİBİ GELİYOR BANA. ALLAH HERKESİN YOLUNU AÇIK ETSİN NE DİYEYİM YILLARDIR AYNI KONU KONUŞULUR DURUR ÇÖZÜM BİZDEN GEÇİYOR BAŞKASINDAN DEĞİL HERKES ŞAPKASINI ÇIKARTIP ÖNÜNE KOYACAK BAŞKA YOLU YOK BUNUN...

Sayın, Üstadım;çok yanlış bir yaklaşım size katılmıyorum. Bu dediğinizi uygulamak bulunduğnuz yöreye göre değişir. Bazı yerlerde dediğiniz gibi 2 kat tutmak isterseniz büronuzu kapatıp, kendinize başka bir iş bakmak zorunda kalabilirsiniz. Bu herkesçe yapıldığı takdirde geçerlilik kazanacak bir teori. Yeni büro açan birisi bunu nasıl yapsın siz yapmışsınız tebrik ederim ama bu bazı yörelerde mümkün değildir. İnsanların bazı yörelerde bu mesleğe bakış açısı bile çok farklı, farklı derken bir avukat gibi ya da mimar, mühendis gibi kariyer bir meslek olarak gözükmemesidir. Asla ve asla şahsi düşüncem devlet eli ile bir düzenleme getirilmedikçe bu ücret olayının önüneaslageçilemez. Bir çok yol var geçmek için çoğu da bu işi bitirir paklar ama; bunu yapmaya ne kimsenin gücü yeter ne de kimse bunu düzeltmek için rahatını bozar. Bu ücret meselesi bizim yaramızdır; ama başaranı da takdir ederim.
    Saygılarımla..
    İstemek; Gemileri Karadan Yürütmek Gibidir..

Kıdemli Üye
    değerli mtokat85 ben bu yazdıklarımı ankara istanbul gibi bir yerde yapmadım ki bende anadolunun küçük bir ilinde yaşayan bir meslektaşım ben burada bunu yapabiliyorsam bu heryerde yapılabilir. Benim hazmedemediğim benim emeğimin bedelini devlet belirleyemez ama emek sarfetmezsek durum farklı tabi