<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=5 width=480>
<T>
<TR>
<TD =hurauthornameblack align=left colSpan=2>ŞükrüKIZILOT
Kapalı telefona fıkra gibi vergi </TD></TR>
<TR>
<TD align=left>
<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 width=80 align=right border=0 valign="top">
<T>
<TR>
<TD align=right> </TD></TR>
<TR>
<TD =hurlinknormal align=right>skizilot@yaklasim.com </TD></TR>
<TR>
<TD></TD></TR></T></TABLE>
BORCUNDAN dolayı kapalı olan cep telefonuna, telefon görüşmeye kapalı iken, fıkra gibi vergi geliyor.Hem de bir değil, birden fazla vergi geliyor.
Merak edenler için açıklayalım.

KAPALI TELEFONA İLETİŞİM VERGİSİ

Gördüğünüz fatura, görüşmeye kapatılan bir cep telefonu ile ilgili.

-
Dikkatle bakıyoruz, kullanım ücreti yok.Ancak, ödenmeyen borç nedeniyle hesaplanan aylık yüzde 5 ‘gecikme bedeli’ yani gecikme faizi tutarı yazılı.

- Faturayı incelemeye devam ediyoruz. Cep telefonu kapalı olmasına rağmen, son hesaplanan gecikme faizi üzerinden; haberleşme hizmetlerinden alınan yüzde 25 ‘özel iletişim vergisi’, yüzde 18 de ‘KDV’ isteniyor. Bitmedi, bir de ‘Diğer vergiler, harçlar ve fonlar’ adı altında hesaplanan sembolik vergi var.

Sonuçta, telefon abonesinin, borcu borç, ona bir şey demiyor. Yıllık enflasyonun yüzde 8, banka faizlerinin yüzde 18 civarında olduğu bir ortamda, yıllık yüzde 60, aylık yüzde 5 oranında hesaplanan gecikme faizine de bir şey demiyor. Borcunu ödemediği için telefonu konuşmaya kapatılmış, ona da bir şey demiyor. Ayrıca demeye de fazla bir hakkı yok. Borcunu ödememiş, telefonu da kapatılmış. Ancak, kapalı telefonla yapılan en küçük bir iletişim yok iken, istenen iletişim vergisine tepesi atmış!..

HİZMET YOK Kİ VERGİ OLSUN

Faturayı gönderen okurumuz, ‘Telefonum kapalı olduğu için, yapılan bir hizmet yok. Daha önce alınmış bir hizmet yani yapılan telefon görüşmesi var. Bunun iletişim vergisi ve KDV’si de zaten tahakkuk etmişti. Şimdi ise telefonum haberleşmeye kapalı. Ödenmeyen 369,20 YTL borcumun, son bir aylık gecikme faizi üzerinden özel iletişim vergisi, KDV ve daha başka vergiler isteniyor. Bu nasıl iş?’ diye soruyor.

Gerçekten olay çok ilginç. Vatandaşın cep telefonu hattı, borcu nedeniyle kapatılmış. Daha sonra gelen faturalarla, sürekli artan gecikme faizi isteniyor. Buraya kadar sorun yok. Ancak, fıkra gibi olay bundan sonra başlıyor; gecikme faizinden de özel iletişim vergisi, KDV ve başka vergiler isteniyor!.. Telefon kapatılınca, iletişim de durmuş oluyor. O halde, buradaki vergi ‘iletişim vergisi’ değil, olsa olsa ‘iletişmemenin vergisi’ oluyor.

Ne dersiniz, vatandaş olayın özünde, haklı mı değil mi? Fıkra gibi olan bu vergi uygulamasını, düzeltmekte yarar var.

Uyanıklığın böylesi

ADAM
trafikte ‘alçaktan uçarak’ giderken polise yakalanır... Kenara çeker arabadan iner;

- Buyrun memur bey...

- Aşırı hız yaptığınız için sizi durdurdum. Ehliyetiniz lütfen.

- Ehliyetim yok, son yaptığım kazada ehliyetime el koydular memur bey.

- Peki... Aracınızın ruhsatını görebilir miyim?

- Araba benim değil memur bey. Çaldım ben bu arabayı.

- Anlamadım nasıl yani, siz bu arabayı çaldınız öyle mi?

- Evet memur bey, aa durun bir dakika torpido gözünde ruhsat olacaktı, silahımı oraya koyarken ruhsat gibi bir şey gördüm galiba...

Polis iyice şaşırır:

- Torpido gözünde silah mı var?

- Evet memur bey, bu arabanın sahibi kadını vurduktan sonra, cesedi bagaja koydum, silahı da torpido gözüne...

- BİR DE BAGAJDA CESET Mİ VAR!

- Evet memur bey...

Trafik polisi bunu duyar duymaz amirini arar, arabanın etrafı bir anda polislerle dolar ve adamı sorguya alırlar. Ekipler amiri adamın ehliyetini ister, adam ehliyetini çıkarır ki ehliyet geçerli, temiz, hiçbir anormallik yok... Bunun üzerine adamın ruhsatını ister, adam çıkartır ruhsatı da verir, ekipler amiri yine bakar ki araba adama ait... Derken adamdan torpido gözünü açmasını ister, adam açınca ortaya çıkar ki orada da silah falan yok... Ekipler amiri bir de bagaja bakmak ister adam bagajı açar orada da ne ceset ne bir şey var... Bunun üzerine ekipler amiri;

- ‘Çok garip’ der... ‘Sizi durduran memurun anlattığına göre bu arabanın bir kadına ait olduğunu söylemişsiniz, kadını öldürüp cesedi bagaja, silahı da torpido gözüne koymuşsunuz...’

Adam güler;

- İnanamıyorum... O şimdi benim için ‘aşırı hızlı gidiyordu’ da demiştir...

(Teşekkürler Engin Erem)

ABD’li geline KDV iadesi

HAFTA
içinde, Türkiye’de alış-veriş yapan gurbetçilere ve yabancı uyruklulara, alışverişleri sırasında ödedikleri KDV’nin iade edildiğini yazmıştık.Okurlarımızdan Belkıs Burduroğlu, ABD’de yaşayan oğlunun, ağustos sonunda Amerikalı bir kızla Türkiye’de düğün yapacağını eylül ayında da döneceklerini belirttikten sonra soruyor:

‘Malum, Amerika’da düğünü kız tarafı yapar. Düğün masraflarından KDV iadesi almak mümkün mü?’

Hemen yanıtlayalım; evet, Amerika’da gelininize ve oğlunuza, bir düğün hediyesi de Maliye’den var. Düğün nedeniyle, Türkiye’den alacakları; gelinlik, damatlık, ayakkabı, çanta ve diğer kıyafetler ile eşyaları ABD’ye götürmeleri kaydıyla, ‘KDV iadesi’ alabilirler.

Ancak, damat bey gelin hanıma, düğün hediyesi olarak pırlanta, elmas, inci, yakut gibi değerli taşlardan oluşan ziynet eşyası alırsa, KDV iadesi yok. Nedenine gelince, Türkiye’de bunların KDV’si sıfır!..

KADINLAR...

Kadınlar ağaçlardaki elmalara benzer. En iyisi ağacın üstündekidir.

Birçok erkek bu iyi olanlara erişmeyi istemezler, düşmekten ve yaralanmaktan korkarlar.

Onun yerine yerdeki çürük elmaları alırlar ki onlar iyi değildir ama kolaydır.

Böylece tepedeki elmalar, kendilerinde yanlış bir şeyin olduğunu sanırlar. Onlar doğru adam gelene kadar yalnızca beklemelidir ki o ağacın tepesine tırmanacak kadar cesaretli olsun...

GÜNÜN SÖZÜ

Kanunlar örümcek ağlarına benzerler.Küçük sinekler yakalanır, büyük sinekler ağı delip geçerler!

M. Aurelius</TD></TR></T></TABLE>