Sanal Belleği hızlandırmak;<?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />

Windows, sanal belleği kendi yönettiği zaman, ram yetersiz kaldığında win386.swp adlı swap dosyasını bir büyütür bir küçültür. Bu yüzden bilgisayarınızın harddisk lambası sürekli yanar ve bu ses artık kulaklarınızı tırmalamaya başlar. Bu işten hem kurtulmak hem de bilgisayarınızı hızlandırmak için;
''Bilgisayarım''a sağ tıklayıp ''Özellikler''e basın ve burdan ''Başarım'' sekmesine geçip ''Sanal Bellek'' kutucuğuna basın. Buradaki ''Sanal bellek ayarlarımı kendim belirleyeyim'' düğmesini etkin hale getirin ve ''En az'' olarak raminizin iki katını ve ''En çok'' olarak ta üç katını girin.
Ör: Ram=32 En az:64 En çok:96Ram=64 En az:128 En çok:192
Değerlerini girdikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Harddisk'i hızlandırmak;

Harddiskiniz çok fazla çalışıyor ve hiç durmuyorsa bir nedeni vardır. Bu harddiskinizin hafızasında daha az isim tuttuğundandır. Harddiskinizi hızlandırmak ve daha az bağırmasını sağlamak için;
''Bilgisayarım''a sağ tıklayıp ''Özellikler''e basın ve burdan ''Başarım'' sekmesine geçip ''Dosya Sistemi'' kutucuğuna basın ve burada ''Masaüstü Bilgisayarı'' olan bölüme tıklayıp bunu ''Ağ sunucusu'' olarak değiştirin. İşte bu kadar bakın hızlandı bile...
Windows açılışını hızlandırmak;
Windows'unuzun yavaş açıldığından mı şikayet ediyorsunuz? Artık hiç dert etmenize gerek yok;
1- ''Bilgisayarım''a sağ tıklayıp ''Özellikler''e basın ve burdan ''Başarım'' sekmesine geçip ''Dosya Sistemi'' kutucuğuna basın ve buradan ''Disket'' sekmesine gelin. Buradaki ''Bilgisayarını her başlattığında yeni disket sürücüleri ara'' kutucuğunundaki tik'i kaldırın. Ve artık windows bundan sonra birdaha yeni disket sürücü aramaz ve zaman kaybetmez.
2- ''Başlat''a tıklayıp ''Ayarlar'' menüsünden ''Denetim Masası''na tıklayın ve açılan pencerede ''Yazı Tipleri'' kutucuğuna tıklayın. Buradan kullanmadığını yazı tiplerini silin ve Windows'u iyice rahatlatın.
3- Windows açılırken gerekli gereksiz ne var ne yoksa hepsini yükler durur. Bunlardan biride Raminizde önemli bir yer kaplayan DriveSpace sürücüleridir. Eğer Harddiskinizi DriveSpace ile sıkıştırmadıysanız C deki msdos.sys dosyasının özelliklerini ''Salt Okunur'' dan ''Arşiv'' e değiştirin ve notepadle açın. Options satırının altına DrvSpace=0, Dblspace=0, DoubleBuffer=0 satırlarını ekleyin. Ayrıca Windows98 logosu da açılışı çok yavaşlatır bunu da iptal etmek için, Logo=0 satırını ekleyin ve sonra kaydedip dosyayı kapatın. En son olarak değiştirdiğiniz dosya özelliklerini eski haline getirin.
4- Açılışta birsürü istemediğiniz programlar ve ikonlar mı açılıyor? Tamam diyosunuz ''Başlangıç'' klasörüne gidip bunları siliyim. O da ne!! O programların hiçbiri burada yok! Endişelenmeyin. ''Başlat''a tıklayıp ''Çalıştır'a basın ve buraya ''msconfig'' yazın ve enter layın. Açılan pencerde ''Başlangıç'' sekmesine gelip açılmasını istemediğiniz programların yanındaki tikleri kaldırın.
5- Yine buradan ''Config.sys'' ve ''Autoexec.bat'' sekmelerine girip buradaki yazıların yanındaki tikleri kaldırabilirsiniz. Çünkü bunların çoğu klavyenizi sadece Dos'ta türkçeleştirmeye yarar. Eğer ''i'' yerine ''ı'' ya basmak size zor gelmiyorsa bilgisayarınızın büyük bir miktar ram'ini yiyen bu özellikten kurtulabilirsiniz.

<H1 style="TEXT-ALIGN: justify">Modemi Hızlandırmak</H1>
;
1- Nedendir bilinmez, Windows modeminizin maksimum düzeyde çalışmasını önler. Bunu istemiyorsanız ve modeminizi hızlandırmak istiyorsanız;
''Başlat''a tıklayıp ''Ayarlar'' menüsünden ''Denetim Masası''na tıklayın ve açılan pencerede ''Modem''e tıklayın ve buradan ''Özellikler'' kutucuğuna tıklayıp açılan pencereden ''Bağlantı'' sekmesine gelip buradaki ''Bağlantı noktası ayarları'' kutucuğuna tıklayıp. Buradaki ''Alış arabelleği'' bölümünü değerini en yükseğe çıkarın. Böylece artık modeminiz yaklaşı %25 daha hızlı çalışır. Yani eğer 4kb hız ile dosya indiriyorsanız bu artık 5kb olacaktır!!

2- Modemi hızlandırmanın ikinci bir yolu ise Bağlantı noktasını hızlandırmaktır;
Bunu için ''Bilgisayarım''a sağ tıklayıp ''Özellikler''e basın ve burdan ''Aygıt Yöneticisi'' sekmesine gelip ''Bağlantı noktaları''na gelip gelip modeminizin üzerinde bulunduğu bağlantı noktasına çift tıklayın. (Standart olarak modemler Com1 de bulunur) Buradan ''Bağlantı noktası ayarları'' sekmesine gelip ''Saniyedeki bit sayısı'' değerini eğer modeminiz 56K ise 115200'e eğer 28K ve aşağısı ise 57600 girin.

Diski tam olarak birleştirmek;

Windows normalde diskinizi birleştirir ama en önemli dosya olan swap (bu ram'inizin yetmediği anlarda Windows'un harddiskinizin bir bölümünü ram olarak kullanmasıdır) dosyasını birleştirmez. En Çok kullanılan dosya olan swap dosyasını da birleştirmek için:
Bilgisayarım'a sağ tıklayıp özelliklere basın. Buradan ''Başarım'' sekmesine geçin. Buradaki sanal bellek kutucuğuna tıklayın ve açılan pencerde ''Sanal bellek ayarlarımı kendim belirleyeyim'' düğmesini etkin hale getirerek en alt taraftaki ''Sanal belleği devreden çıkar'' kutucuğuna tik atın, daha sonra bilgisayarınızı yeniden başlatıp ''Disk Birleştirici''yi çalıştırın. Birleştirme işlemi bittikten sonra tekrar Bilgisayarım- Özellikler- Başarım- Sanal Bellek bölümünden tiki kaldırıp, ''Sanal bellek ayarlarımı windows yönetsin'''i seçin ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Ekran kartını hızlandırmak;

Oyunlarda daha iyi görüntü almak için Masaüstü duvar kağıdını ''Boş'' olarak ayarlayın ve oyunları bu şekilde çalıştırın. Bu ekran kartının belleğinin daha fazla olması anl----- gelir!!

<H2 style="TEXT-ALIGN: justify">Windows'u tek tıklama ile kapatmak</H2>

Bunu yapmak için. Masaüstünüzün boş bir yerine sağ tıklayın ve ''Yeni''den kısayol'u seçin. Ve buraya tam olarak c:\windows\rundll.exe user.exe,exitwindows yazın. Sonra bu kısayola ad verin. Tek tuş olayı içinse.. Bu kısayol'a sağ tıklayıp özelliklere basın. Kısayol tuşu yazan yere basıp F12 ye basın. (istediğiniz tuşu seçebilirsiniz fakat bu en kolayı bence) Tamam'a basarak bu pencereyi kapatın ve F12'ye basın... Demek tek tuş olayı sadece cep telefonlarında olmuyormuş .
Gereksiz uygulamalardan kurtulmak
Windows açılışında kara gözüktükten sonra (masaüstü bilgisayarınız yırtınır da yırtınır açılmak için. Bunun nedeni Windowsla birlikte başlayan gereksiz uygulamalardır. Bunlardan kurtulup bilgisayarınızı ve programlarınızı hızlandırmak için ; Başlat-Çalıştır komutunu izleyin ve boşluğa ''msconfig'' yazın. Artık Windowsla birlikte açılan tüm programları kaldırabilirsiniz. (Bu sadece Win98 ve üstü için geçerlidir)
Eğer bunların hepsini gerçekleştirirseniz bilgisayarınız büyük ölçüde hızlanacaktır.
<o:wrapblock><?:namespace prefix = v ns = "urn:schemas-microsoft-com:vml" /></v:stroke></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:ulas></vath><o:lock aspectratio="t" v:ext="edit"></o:lock></v:shape></v:image><?:namespace prefix = w ns = "urn:schemas-microsoft-comffice:word" /><w:wrap ="topAndBottom"></w:wrap></v:shape></o:wrapblock><BR clear=all style="mso-ignore: vglayout"><o:wrapblock></v:image><w:wrap ="topAndBottom"></w:wrap></v:shape></o:wrapblock><BR clear=all style="mso-ignore: vglayout">