Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 13 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Evin bir bölümünün işyeri olması

Kıdemli Üye
    Selam arkadaşlar
    Müteahhitlik işi yapmak isteyen bir mükellefe şahıs işletmesi olarak işyeri açılışı verdim. İşyeri olarak evinin bir bölümünü kullanacak. Yoklama memuru açılış tutanağını tutmamış. Olmaz demiş.Evinin bir bölümünü işyeri olarak kullanabilir mi kullanamaz mı? Bilen arkadaşlardan rica ediyorum.
    Şimdiden teşekkürler.

Müdavim Üye
    Nereden
    Diyarbakır
    Alıntı hasefe Nickli Üyeden Alıntı
    Selam arkadaşlar
    Müteahhitlik işi yapmak isteyen bir mükellefe şahıs işletmesi olarak işyeri açılışı verdim. İşyeri olarak evinin bir bölümünü kullanacak. Yoklama memuru açılış tutanağını tutmamış. Olmaz demiş.Evinin bir bölümünü işyeri olarak kullanabilir mi kullanamaz mı? Bilen arkadaşlardan rica ediyorum.
    Şimdiden teşekkürler.

İkametgâhı kendi mülkü olan bunun bir kısmını işyeri olarak kullanabilir..

https://www.ivdb.gov.tr/Mukteza/2007...2007/19252.htm

Kıdemli Üye
    Alıntı Diyar_21 Nickli Üyeden Alıntı
    Selam arkadaşlar
    Şimdiden teşekkürler.

Arkadaşım cevabın için teşekkürler. Ancak, linkteki yazıda giderlerle ilgili kendi mülkü olmasından söz ediliyor anladığım kadarıyla." Ev kendi mülkü olursa bir kısmındaişyeri açabilir" diye bir ifade göremedim yazıda.

Müdavim Üye
    Nereden
    Diyarbakır
    Alıntı Diyar_21 Nickli Üyeden Alıntı
    Selam arkadaşlar
    Şimdiden teşekkürler.

Arkadaşım cevabın için teşekkürler. Ancak, linkteki yazıda giderlerle ilgili kendi mülkü olmasından söz ediliyor anladığım kadarıyla." Ev kendi mülkü olursa bir kısmındaişyeri açabilir" diye bir ifade göremedim yazıda.

Özelgeden alıntı..
    adı geçenin şahsına ait ve ikametgah olarak kullandığı gayrimenkulün bir bölümünü işyeri olarak kullanması halinde bu gayrimenkule ilişkin olarak yapılan aydınlatma, ısıtma, telefon, adsl, kablolu tv, su, temizlik, apartman aidatı vb. giderlerin (yapılan işle ilgili ve yapılan işin önem ve genişliği ile mütenasip olarak) ticari faaliyetin elde edilmesi ve idamesine isabet eden kısmının indirim konusu yapılması mümkündür.

Altı cizili kısımdan ne anlıyorsun..Ben anladığımı yazayım.Şahısa ait ikametgahın bir kısmı işyeri olarak kullanması...İşyeri kabullenilmiş ondan sonra gider kısmına geçmiş..

Omarım anlaşılmıştır..

Kıdemli Üye
    Nereden
    ADANA
    Sayın Hasefe benim daha önce 3 sigorta acentesi 1 adet de inşaat mühendisi mükellefim için evini 1 odasını işyeri olarak göstererek açılış yaptım. Herhangi bir sıkıntı olmadı. Yalnız yoklama memuru arkadaşlar evin 1 odasının ofis tarzında döşenmiş olmasını ( Masa sandalye bilgisayar vb ) istiyorlar. Mülk kendine ait değilse kira stopajı ile ilgili bildirimde bulunursanız bir sıkıntı ile karşılaşacağınızı düşünmüyorum.
    SMMM Gökhan ÇİFTÇİOĞLU

Ziyaretci
    Benimde kiralık olarak ikamet ettiği evin bir odasını emlak ofisi olarak ( odada masa-sandalye-telefon-fax v.b. ofis gereçleri mevcut ) kullananmüşterim var. Stopajınıödedikten sonra herhangi bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum..

Müdavim Üye
    Nereden
    İSTANBUL
    Arkadaşlar mülk anne,baba,kardeşe ait olursa bir odasını işyeri olarak kullanırsa muvafakatname düzenlemek kaydıyla stopaj ödemeden kurtulamazmıyız.
    Kimde sevgi var ise ,
    Allah'ın varlığı ondadır ...

- Hz.Mevlâna

Yeni Üye

Umarım işinize yarar...
    selam ve saygılar

T.C.<?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />
    GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI
    İSTANBUL VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI
    (Mükellef Hizmetleri Katma Değer Vergisi Grup Müdürlüğü)

TARİH: 02.06.2008

SAYI : KDV.MUK.B.07.1.GİB.4.34.17.01.17.4916
    KONU :Kiralanan ikametgahın bir kısmının işyeri olarak kullanılması halinde kira, doğalgaz, elektrik, su, apartman aidatı vb. giderlerin GV ve KDV karşısındaki durumu.

İlgi dilekçeniz incelenmiştir.

I- GELİR VERGİSİ YÖNÜNDEN
    193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu'nun ticari kazancın konusunu teşkil eden 37.maddesinde ticari ve sınai faaliyetlerden doğan kazançların ticari kazanç olduğu belirtilmiş ve ticari kazançta vergiyi doğuran olay tahakkuk esasına bağlanmıştır.
    Aynı Kanunun 38.maddesinde; "Bilanço esasına göre ticari kazanç, teşebbüsteki öz sermayenin hesap dönemi sonunda ve başındaki değerleri arasındaki müsbet farktır.", 39.maddesinde ise; elde edilen hasılat, tahsil olunan paralarla tahakkuk eden alacakları; giderler ise tediye olunan ve borçlanılan meblağları ifade eder." hükmü yer almaktadır.
    Yine aynı Kanunu'nun 40.maddesinde ise; "Safı kazancın tespit edilmesi için, aşağıdaki giderlerin indirilmesi kabul edilir:
    1. Ticari kazancın elde edilmesi ve idame ettirilmesi için yapılan genel giderler; (İhracat, yurt dışında inşaat, onarma, montaj ve taşımacılık faaliyetlerinde bulunan mükellefler, bu bentte yazılı giderlere ilaveten bu faaliyetlerden döviz olarak elde ettikleri hâsılatın binde beşini aşmamak şartıyla yurt dışındaki bu işlerle ilgili giderlerine karşılık olmak üzere götürü olarak hesapladıkları giderleri de indirebilirler.)

..." hükmü yer almaktadır.
    Konu ile ilgili olarak 128 no.lu Gelir Vergisi Genel Tebliği'nin X-a bölümünde, "... tüccar, serbest meslek erbabı ve çiftçiler yalnızca ticari, mesleki veya zirai faaliyetlerine ilişkin olarak kiraladıkları mal ve haklar için ödedikleri kira bedellerinden tevkifat yapacaklardır. Aynı zamanda hem işyeri hem ikametgah olarak kiralanan gayrimenkuller vergi mevzuatımız açısından işyeri olarak kabul edildiğinden bu gayrimenkuller için ödenecek kiraların tamamı üzerinden tevkifat yapılacaktır..." açıklamaları bulunmaktadır.

Bu hükümlere göre, yat kiralama ve organizasyon faaliyeti, ticari faaliyet olarak vergilendirilecek ve ticari kazancın tespitinde Gelir Vergisi Kanunu'nun 40.maddesinde sayılan giderler indirilebilecektir. Ticari kazancın tespitinde tahakkuk esası geçerli olduğundan, bir giderin safı kazancın tespitinde indirim konusu yapılabilmesi için mahiyet ve tutar itibariyle kesinleşmiş olması, kazancın elde edilmesi ve idamesi arasında bir illiyet bağının bulunması, kazancın elde edilmesine yönelik olması, bu giderlerin tevsik edici belgelere dayanması ve yasal kayıtlarda izlenmesi, karşılığında gayri maddi bir kıymet iktisap edilmemiş olması ve maliyete dahil edilecek giderlerden olmaması gerekeceğinden, vergilendirmede olayın gerçek mahiyeti esas olmak üzere, adı geçenin kiralayarak bir kısmını ikametgah olarak bir kısmını da işyeri olarak kullanması halinde bu gayrimenkule ilişkin olarak yapılan kira bedelinden brüte gidilerek, söz konusu <B style="mso-bidi-font-weight: normal">brüt kira bedelinin tamamının gider olarak yazılması gerekir. Ancak, doğalgaz, elektrik, su, apartman aidatı vb. giderlerin tamamını yapılan işle ilgili ve yapılan işin önem ve genişliği ile mütenasip olarak kullanıldığını ispat etmek suretiyle, ticari faaliyetin elde edilmesi ve idamesine isabet eden kısmının indirim konusu yapılması mümkündür.[/B]

II- KATMA DEĞER VERGİSİ YÖNÜNDEN

3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu’nun 29/1-a maddesinde, mükelleflerin yaptıkları vergiye tabi işlemler üzerinden hesaplanan katma değer vergisinden bu Kanunda aksine hüküm olmadıkça faaliyetlerine ilişkin olarak kendilerine yapılan teslim ve hizmetler dolayısıyla hesaplanarak düzenlenen fatura ve benzeri vesikalarda gösterilen KDV’yi indirebilecekleri; 29/3. maddesinde ise indirim hakkının, vergiyi doğuran olayın vuku bulduğu takvim yılı aşılmamak şartıyla ilgili vesikaların kanuni defterlere kaydedildiği vergilendirme döneminde kullanılacağı,
    Kanunun 30/d maddesinde Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunlarına göre kazancın tespitinde indirimi kabul edilmeyen giderler dolayısıyla ödenen katma değer vergisinin, mükellefin vergiye tabi işlemleri üzerinden hesaplanan katma değer vergisinden indirilemeyeceği hüküm altına alınmıştır.

Buna göre, doğalgaz, elektrik ve su giderlerinizin yapılan işle ilgili ve yapılan işin önem ve genişliği ile mütenasip olması ve gelir vergisine tabi kazancınızın tespitinde indiriminin kabul edilmesi kaydıyla<B style="mso-bidi-font-weight: normal">, adınıza düzenlenen doğalgaz, elektrik ve su faturalarında (ticari faaliyetin elde edilmesi ve idamesine isabet eden kısmının) gösterilen hesaplanan KDV’nin Katma Değer Vergisi Kanununun 29/1 maddesi gereğince aynı dönemde yaptığınız vergiye tabi işlemler üzerinden hesaplanan KDV’den indirmeniz mümkün bulunmaktadır.[/B]

Bilgi edinilmesini rica ederim.

Müdavim Üye
    Merhaba
    güvenlik kurulumu işi yapan mükellef, işyeri olarak ev adresini gösterse sıkıntı olur mu ? birkaç müşterisi varmış ve onlara fatura kesmek için mükellefiyet açacak? birde eğer açabiliyorsa kiracı ise stopaja tabi olacak mı ? teşekkür ederim.

Müdavim Üye
    Nereden
    Balıkesir-Gönen
    Arkadaşlar mütaahhitlik gezerek sokakta şantiyede yapılan iş müşteri ile müşterinin işyerinde kahvede pastahanede görüşülmüş mutabık kalınmış olabilir bir projesi yoksa maketten ev satmıyorsa açılacak yazıhane zaten hep masraf mobilya almak lazım sekreter lazım donatı lazım sistem kurmak lazım ya tutmazsa önce bir bakalım piyasa iş verecekmi hemen masraf etmeyeyim tezi ile savunup yani işyeri olmak zorunda değil seyyar olarak yapılır bence bu kanaldan direnmekte fayda var.Nakliyeciyi,taksi işleteni düşününü seyyar bir durağa dahil olmadan sokakta iş bekleyebilir şimdi telefonlar var iş verene iş alan haberleşir işi verecek olan bir başka şehirde olabilir belki ticaret odasının meslekler bölümünden bakarak iş vermeyi düşünecek müşteri olabilir . Kolay gelsin.