<TABLE id=table1 width="80%">
<T>
<TR>
<TD>
T.C.
GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI
İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı
Mükellef Hizmetleri Usul Grup Müdürlüğü
Usul Müdürlüğü

Sayı : B.07.1.GİB.4.34.19.02/VUK-1-227-12273 09/08/2006*6242
Konu : Döviz alım-satım belgelerinde bulunan bilgiler hk.

……………………………………..

İlgi : 28/06/2006 tarihli dilekçeniz.

İlgi dilekçenizde, vergi denetim elemanları tarafından faaliyetiniz gereği, düzenlediğiniz döviz alım-satım belgelerinde bulunması zorunlu olan müşterilerin isim ve soyadı bilgilerinin bulunmadığının tutanak ile tespit edildiği belirtilerek yapılan uygulamaya ilişkin görüş talep edilmekte olup, bağlı bulunduğunuz …………..Vergi Dairesi Müdürlüğünden alınan konu ile ilgili 11/07/2006 tarih ve 25646 sayılı yazıdan şirketinizce düzenlenen 1 adet döviz alışı ve 1 adet döviz satış belgesinde ad-soyad ve unvan bulunmadığının 05/04/2006 tarih ve ……………sıra nolu tutanak ile tespit edildiği ve bu tutanağa istinaden adınıza V.U.K.’nun 353/2. maddesi gereğince 129x2 YTL Özel Usulsüzlük Cezası kesildiği anlaşılmıştır.

Bilindiği üzere; 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 227. maddesinde bu Kanuna göre tutulan ve üçüncü şahıslarla olan münasebet ve muamelelere ait kayıtların tevsikinin zorunlu olduğu hükme bağlanmıştır.

226 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde; “…Yetkili müesseseler döviz alış ve satışlarında Vergi Usul Kanunu uyarınca, aşağıda belirlenen bilgileri taşıyan döviz alım ve satım belgelerini düzenlemek ve kullanmak zorundadırlar.

Düzenlenecek döviz alım ve döviz satım belgelerinde, T.C. Merkez Bankasınca yayımlanan Genelgelere göre bulunması zorunluluğu getirilen bilgilere ilave olarak, belgeyi düzenleyen yetkili müessesenin iş adresi, bağlı olduğu vergi dairesi ve hesap numarasının da bulunması zorunludur.

Döviz alım ve satım belgeleri en az iki örnek olarak düzenlenecektir. Bu belgelerin ikiden fazla örnek olarak düzenlenmesi halinde her birinin kaçıncı olduğu belirtilecektir.

Döviz alım ve satım belgelerinin yukarıda sayılan bilgileri taşıması şartıyla bilgisayar kullanmak suretiyle düzenlenmesi de mümkün bulunmaktadır.

Döviz alım ve satım belgeleri (bilgisayarla düzenlenenler dahil) Defterdarlıklarla anlaşması bulunan matbaalara bastırılmak veya noterlere tasdik ettirilmek suretiyle kullanılacak ve bu belgelerde belirli bir ölçü aranmayacaktır.”

Döviz alım ve satım belgelerinin yukarıda belirtilen şartlara uygun olarak düzenlenmediğinin, kullanılmadığının, bulundurulmadığının veya gerçeğe aykırı olarak düzenlendiğinin tespiti halinde, her bir belge için Vergi Usul Kanununun 353’ncü maddesinin 2 numaralı bendi uyarınca özel usulsüzlük cezası kesilecektir.” denilmekte olup, 01/01/2006 tarihi itibarı ile uygulanacak özel usulsüzlük cezası miktarı 354 sıra nolu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile 129 YTL olarak belirlenmiştir.

Öte yandan,03/07/1991 tarih ve 20918 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karar ile Başbakanlık Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı’nın 91-32/5 Sayılı Tebliğine ilişkin I-M Sayılı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Genelgesinde;

“…Döviz alım belgesi aşağıdaki bilgileri içerecektir;

Seri No, Sıra No, İstatistik No(lar), Banka Şube Kodu, Dövizi satan kişinin/kuruluşun; ünvanı, adı soyadı, uyruğu, satın alınan dövizin/efektifin: geldiği ülke geliş nedeni, cinsi, uygulanan kur, tutarı, Türk Lirası karşılık(ları), ABD dolar karşılık(ları) (1) Türk Lirası ….ihracatın şekli, teslim şekli, gümrük çıkış beyannamelerinin; tarihi, numarası, çıkış kapısı, yurda getirilen dövizin ödeme şekli, (2) kesintiler (Komisyon-posta-pul-gider v.s.) (Türk lirası, kalan net Türk Lirası (1-2), açıklama bölümü, tarih, banka adı, kaşe, imza.

Döviz satım belgesi aşağıdaki bilgileri içerecektir.

Seri No, Sıra No, İstatistik No(lar), Banka Şube Kodu, Dövizi satın alan kişi/kuruluşun, ünvanı/adı soyadı, adresi, uyruğu, döviz satışının dayanağı, satılan dövizin; cinsi; tutarı, kuru, Türk Lirası karşılık(ları), ABD dolar karşılık(ları) Toplam Türk Lirası yukarıda dökümü yazılı döviz/dövizler satılmıştır, tarih, banka adı, kaşe imza.” açıklamaları yer almıştır.

Bu açıklamalar uyarınca herhangi bir hadle sınırlı olmaksızın döviz alım-satım belgelerinde alan ve satana dair yukarıda belirtilen bilgilerin yer alması zorunluluğu bulunmakta olup, vergi dairenizce uygulanan cezai işlemde Vergi Usul Kanununa aykırı bir husus bulunmamaktadır.

Bilgi edinilmesini rica ederim.

………………….
Grup Müdür V.
</TD></TR>
<TR>
<TD></TD></TR></T></T></TABLE>