Sayfa 2 Toplam 9 Sayfadan BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu
Toplam 88 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: VARLIK BARIŞI SERM.ART. BU AY SON!

Yönetici
    Nereden
    Antalya, Turkey
    Değerli Arkadaşlar,
    Sermaye arttırımlarında, ödenmemiş sermayesi bulunan şirketler konusundaTicaret ve Sanayi Odalarının görüşünü burada paylaşabilirmisiniz?
    Saygıyla,

Müdavim Üye
    Nereden
    Samsun
    Alıntı yelenkay Nickli Üyeden Alıntı

SLM.LAR. VARLIK BARIŞIYLA ALAKALI OLARAK 1.SINIF DEFTER TUTAN ANCAK, ESNAF ODASINA KAYDI BULUNAN VE VARLIK BARIŞINDAN FAYDALANMIŞ OLAN ADİ ORTAKLIK FİRMAMIZ İÇİN NE YAPABİLİRİZ. VARLIK BARIŞINDA BULUNDUK, PARAYI BANKAYA YATIRDIK. SERMAYE İLAVESİ İÇİN RAPORUNU DÜZENLEDİK. ŞİMDİ SÜRE DOLMAK ÜZERE, ESNAF ODASINA KAYITLI OLDUĞUMUZ İÇİN SERMAYE ARTTIMI KONUSUNDA NE YAPABİLİRİZ. GÖRÜŞTÜĞÜMÜZ KİŞİLER SADECE DEFTER VE KAYITLARINIZDA ARTTIRMANIZ YETERLİ DİYORLAR. BU GÜNDEN SONRA TİCARET ODASINA VE SİCİLİNE KAYIT YAPTIRMAMIN DA BİR ANLAMI OLMAYACAĞINDAN BU FİKİR ÜZERİNDE YOĞUNLAŞMIŞ DURUMDAYIZ. TAKILDIĞIMIZ NOKTA TESCİL AŞAMASI, TESCİLİ BU DURUMDA GERÇEKLEŞTİREMİYORUZ. GÖRÜŞÜ OLAN ARKADAŞLARLA PAYLAŞMAK İSTİYORUM.
    iyi çalışmalar arkadaşlar. aynı durum bizde de var. biz de bir çıkış yol bulamadık. 1.sınıf defter esnaf santkarlar odasına kayıtlı. sermaye kaydını sadece tek düzen hesap planında yapsak yeterli olur mu?
    SMMM OSMAN ARSLAN

Üye
    Nereden
    mersin
    İyi çalışmalar. Aralık ayında bankaya para yatıranlar için ödeme ocak 2010 döneminde yapıldığı için ödenen vergi kaydı 2010 yılında mı yapılacak. 2. sorum da eylül ayında parayı yatırmış olan mükkelleflerim için ödenen vergi kaydını yapmadım. Bu durumda geçici vergim ile kurumlar vergim arasında fark çıkacak geçici vergime düzeltme göndermeli miyim.

Müdavim Üye
    Nereden
    Nevşehir
    Aralık 2009 dönemi içerisinde yapanların sermaye eklemesi 30/06/2010 tarihine kadar değil mi?
    TÜRMOB'UN; YMM OLMAYAN, YETİM ÜYESİ SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİR BİR FANİ...

Yönetici
    Nereden
    Antalya, Turkey
    Alıntı agahannn Nickli Üyeden Alıntı
    Aralık 2009 dönemi içerisinde yapanların sermaye eklemesi 30/06/2010 tarihine kadar değil mi?
    Merhaba Bayram Bey,
    Aslında konu başlığına daha uygun bir cümle yazmak gerekir. "VARLIK BARIŞI SERM.ART. BU AY SON!" cümlesini, "VARLIK BARIŞI SERM.ART. BU AY BAŞLADI" şeklinde değiştiriyorum.

Sorunuza gelince;Bu konu "Beyan tarihinden itibaren 6 ay" şeklinde aklımızda yer etmeli. Hal böyle olunca 01 Aralık da beyan edenler 01 Haziranda, 02 Aralıkda beyan edenler 02 Haziranda sona erecektir. Yani Aralıkda Beyan edenler, 30.06.2010 tarihinde son şeklinde algılanmamalı. Buraya dikkat.
    Saygıyla,

Ziyaretci
    Yurtdışından gelen paralardaki süre kısıtlaması ile bilgili olan arkadaşlar varsa lütfen cevap bekliyorum.Eylül/2009 da Yurtdışı kaynaklı varlık barışından faydalandık.Bu ay sermaye artırımı yapacakmıyız yoksa yurtdışından getirilen varlıklar için sermaye artırımında bi süre yokmudur?

Teşekkürler

Müdavim Üye
    Nereden
    Bursa
    Varlık Barışı ile ilgili uzun zamandan beri kafama takılan bir konuyu sizinle paylaşmak istiyorum. Geçen hafta Sn: Prof. Şükrü Kızılot bir seminer vermek için Bursa'da idi, yanı konuya o da değindi ama benim kafamdaki sorun çözümlenmedi, seminer oldukça uzadığından soru-cevap kısmına kalamadığım için birebir kendisine de soramadım.

Bildiğiniz gibi (ben dahil) varlık barışı ile vermiş olduğumuz muhasebe kayıtlarında,

102..................XXX
    549...................XXX

şeklinde muhasebe kaydımnın yapılacağını yazdık, bankaya yatan bu paranın kaynağını belirtmemiştik. Yukarıda Sn: Engin Bayram bu konuya değinmiş, bankaya yatan para banka hesabının borçlanması karşılığında 549-Özel Fonlar hesabını alacaklandırılması şeklinde yapılan kayıt eksik olduğunu düşünüyorum. Bankaya yatan paranın kaynağını göstermemiz gerekir diye düşünüyorum. Yani olması gereken kaydın,

102..................XXX
    100........................xxx yada
    102
    300
    131 veya 331
    olması gerekir, çünkü bu paranın bir kaynağı olması gerekir, gökten zembille inmedi ya. Sn:Bayram bu konuya kımen değinmiş, sermaye taahhüdü olarak göstermiş ama ben yine de tatmin olmadım. Benim takıldığım noktada tam burada, tamam benim dediğim gibi yaparsak, yani
    102......................xxx
    100..................xxx, (yada 100 yerine diğer hesaplar)

şeklinde yaparsak, 549-hs. kaydını yaparken hangi hesabı kullanacağız, bu birinci konu.

İkincisine gelince, Sn:Kızılot'un da bir tespitini size aktarmak istiyorum;

Mükellefin birisi koda giren bir firmadan 10 milyon liralık mal alışı yapıyor, karşı firma koda alındığından vergi dairesi bu firmadan alınan mallara ilişkin KDV'nin iptal edilmesini istiyor, iptal edilmesi gereken KDV 1.800.000-TL, buna bir kat vergi ziyanı uygulansa olur 3.600.000.TL, gecikme zammı ile beraber 4 milyon lira, vergi dairesi mükellefe bunu 500 bin Lira ile kurtarabilirsin, vergi barışından faydalanırsan diyor. Mükellef soluğu Sn:Kızılot'un yanında alıyor, bu doğrumudur, 4 milyon yerine 500 bin ile bunu çözebilirmiyiz diyor.Hocam; evet söyledikleri doğru bu konuyu 500 bine halledersiniz ama bu günlük diyor, adam anlamıyor, nasıl yani diye soruyor, bankaya yatıracağınız para 10 milyon lira, hadi bu parayı nerden bulduğunuzu geçelim, nerden buldun diye sormayı engelleyen yasa var ama sonrasında bu parayı ne yapacaksın, kasaya çıksan bu ortamda kasada 10 milyon lira para tutacağına kimseyi inandıramazsın, ortağa kullandırsan her ay adatlandırma yapmak zorundasın ki, her ay yıllık %16 faiz faturası kesmen gerekir, bunun da %18 kdv'si olur, bu parayı kullandırdığın süre boyunca bunu yapman gerekir ki, bu sana değil 4 milyon, misli misli zarar açar demekte.

Benimde sormak istediğimi ikinci soru şu;
    Varlık barışı nedeni ile ordan burdan, ama ortaktan, ama eşden dosttan, ama bankadan kredi olarak almış olduğumuz bu para ne olacak.

Eğer benim söylediğim ilk kayıt gibi yaparsak, yani parayı aldığımız yeri kaynak göstererek bankaya parayı yatırırsak bankadaki parayıda aldığımız yere geri çıkabiliriz, bu seferde 549-hs. karşı hesabı hangi hesap olacak, ki 549-ö.dondaki hesabı sermayeye ilave etmemiz gerekiyor, kafam çok karıştı, bununla ilgili düşüncelerini paylaşan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Saygılarımla...

Ziyaretci
    arkadaşlar eczacılar eczacılar odasına kayıtlı dilekçeyi eczacılar odasınamı vereceğiz.

Müdavim Üye
    Nereden
    Bursa
    Alıntı Mustafa Gülşen Nickli Üyeden Alıntı
    <B style="mso-bidi-font-weight: normal">
    [/B]<O:P></O:P>
    1.MADDE- TARİH : 30/09/2009 (5811 İÇİN YATIRILAN VARLIGIN KAYDI)<O:P></O:P>
    <O:P></O:P>
    102.XX XXX BANKASI TL MEVDUAT HESABI 50.000,00<O:P></O:P>
    <DIV style="BORDER-RIGHT: medium n&#111;ne; PADDING-RIGHT: 0cm; BORDER-TOP: medium n&#111;ne; PADDING-LEFT: 0cm; PADDING-BOTTOM: 1pt; BORDER-LEFT: medium n&#111;ne; PADDING-TOP: 0cm; mso-element: para-border-div; mso-border-bottom-alt: solid text .75pt">
    549.01 VARLIK BARISI KAP. YATIRILAN FONLAR HS. 50.000,00<O:P></O:P>
    <DIV style="BORDER-RIGHT: medium n&#111;ne; PADDING-RIGHT: 0cm; BORDER-TOP: medium n&#111;ne; PADDING-LEFT: 0cm; PADDING-BOTTOM: 1pt; BORDER-LEFT: medium n&#111;ne; PADDING-TOP: 0cm; mso-element: para-border-div; mso-border-bottom-alt: solid text .75pt">
    <O:P></O:P>2.MADDE- TARİH : 31/10/2009 (ÖDENEN VERGİNİN KAYDI)<O:P></O:P>
    689.05 VAR.BARISI KAP. ÖDENEN VERGİ 2.500,00<O:P></O:P>
    950.05 KANUNEN KABUL EDİLMEYEN GİD. 2.500,00<O:P></O:P>
    102.XX XXX BANKASI TL MEVDUAT HESABI 2.500,00<O:P></O:P>
    951.05 KANUNEN KABUL EDİLMEYEN GİD.KAR. 2.500,00<O:P></O:P>
    3.MADDE-TARİH : 30/03/2010(SERMAYE TAAHHÜTÜ)<O:P></O:P>
    501 01 X ORTAK SERMAYE TAAH. HS. 25.000,00<O:P></O:P>
    501 02 Y ORTAK SERMAYE TAAH. HS. 25.000,00<O:P></O:P>
    500 01 X ORTAK SERMAYE TAAH. HS. 25.000,00<O:P></O:P>
    500 02 Y ORTAK SERMAYE TAAH. HS. 25.000,00<O:P></O:P>

3.MADDE DEVAMI(SERMAYE TAAHÜTÜNÜN FONDAN KARŞILANMASI) <O:P></O:P>
    549.01 VARLIK BARISI KAP. YATIRILAN FONLAR HS. 50.000,00 <O:P></O:P>
    501 01 X ORTAK SERMAYE TAAH. HS. 25.000,00<O:P></O:P>
    <DIV style="BORDER-RIGHT: medium n&#111;ne; PADDING-RIGHT: 0cm; BORDER-TOP: medium n&#111;ne; PADDING-LEFT: 0cm; PADDING-BOTTOM: 1pt; MARGIN-LEFT: 70.8pt; BORDER-LEFT: medium n&#111;ne; MARGIN-RIGHT: 0cm; PADDING-TOP: 0cm; mso-element: para-border-div; mso-border-bottom-alt: solid text .75pt">
    501 02 Y ORTAK SERMAYE TAAH. HS. 25.000,00<O:P></O:P>
    <B style="mso-bidi-font-weight: normal"><O:P></O:P>[/B]
    Saygılarımla.<O:P></O:P>
    08/03/2010<O:P></O:P>
    SMMM Engin BAYRAM <O:P></O:P>
    Engin Bey, emeklerinize sağlık, bizleri aydınlattığınız için ayrıca teşekkür ederim, size sormak istediğim sorular şunlar,
    - bankaya yatırdığınız paranın kaynağı ne?
    - ortaklardan aldı iseniz bunun kaydı neden yok?
    -bankaya yatırdığınız parayı neden 549- hs.'tan çıktınız?
    - 549-hs.a bu para nereden geldi?
    - Bankaya yatırmış olduğunuz parayı daha sonra nasıl kullandınız, bankada kaldı ve işletme için kullandı iseniz sorun yok, ama parayı çekti iseniz kasada mı tuttunuz, ortaklara mı çıkış yaptınız?
    - Bankaya yatan parayı neden direk sermaye taahhüdü olarak çıkış yapmadınız, yani ortaklardan giriş yapmadınız?

Lütfen beni yanlış anlamayın, kafamdaki soruları çözmek için yardımınızı istiyorum, yoksa sizi sorgulamak gibi bir düşüncem asla olamaz, yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Saygılarımla.

Üye
    Nereden
    Turkiye
    Ticaret Odası web sitesinden uygulayıcılara bilgilendirme (copy paste'dır)

<B style="mso-bidi-font-weight: normal">5811 SAYILI KANUN GEREĞİ SERMAYE ARTTIRIMI İŞLEMİNDE GELMESİ GEREKLİ EVRAKLAR:<?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />[/B]
    (KARAR TARİHİNDEN İTİBAREN 15 GÜN İÇİNDE TESCİL EDİLECEKTİR.)
    <B style="mso-bidi-font-weight: normal"><I style="mso-bidi-font-style: normal">(Kararı alması gerekli tüm ortakların T.C. kimlik numaraları karara yazılması şarttır.)[/I][/B]
    <B style="mso-bidi-font-weight: normal"><I style="mso-bidi-font-style: normal">[/I][/B]

- 1 adet Dilekçe <I style="mso-bidi-font-style: normal">(Ticaret Odası Başkanlığına ve Ticaret Sicil Memurluğuna hitaben yazılmış tek dilekçe) [/I]
    -1 adet madde tadiline ilişkin noter onaylı bilgisayarda yazılmış ortaklar kurulu kararı <B style="mso-bidi-font-weight: normal"><I style="mso-bidi-font-style: normal">(dikkat !örnek karar aşağıda verilmiştir.)[/I][/B]
    -1 adet karar fotokopisi.
    -1 adet Sermayenin on binde 4 ünün yatırıldığına dair makbuzun aslı (TC Ziraat bankası)
    -1 adet Eski sermayenin ödendiğine dair Mali Müşavir Raporu aslı <B style="mso-bidi-font-weight: normal"><I style="mso-bidi-font-style: normal">NOT - Sermaye artışı sadece 5811 [/I][/B]
    <B style="mso-bidi-font-weight: normal"><I style="mso-bidi-font-style: normal">gereği özel fon hesabından karşılanıyorsa, eski sermayenin ödenme şartı yoktur. (dikkat! eski [/I][/B]
    <B style="mso-bidi-font-weight: normal"><I style="mso-bidi-font-style: normal">sermaye ödenmemiş ise, hazırlanan tadil kararında eski sermaye ödendi bahsi geçmemeli.)[/I][/B]
    <B style="mso-bidi-font-weight: normal"><I style="mso-bidi-font-style: normal">[/I][/B]
    - 1 adet <?: prefix = st1 ns = "urn:schemas-microsoft-comffice:smarttags" /><st1:metricc&#111;nverter w:st="&#111;n" ProductID="5811 ">5811’</st1:metricc&#111;nverter> e göre özel fona aktarılan rakam tespitine dair Mali Müşavir raporu.
    - 1 adet Mali Müşavirin faaliyet belgesi aslı. <I style="mso-bidi-font-style: normal">(süresi halen geçerli olan)[/I]
    - 1 adet yatırılan banka dekontu sureti <I style="mso-bidi-font-style: normal">(fotokopi ise muhasebe kaşeli olacak.)[/I]
    -1 adet vergi dairesi beyan (tahakkuk fişi) sureti <I style="mso-bidi-font-style: normal">(fotokopi ise muhasebe kaşeli olacak.)[/I]
    <I style="mso-bidi-font-style: normal">[/I]
    <B style="mso-bidi-font-weight: normal">Gayrimenkul olarak artışlarda; [/B]
    5811 e göre Gayrimenkulun tespit raporu mali müşavirden
    tapu kaydına 5811 şerhinin işlenmiş sureti.
    T.SİCİL HARCI ODA PAYI: 155,00 TL
    İLAN BEDELİ VE DİĞER MASR: 185,00 TL
    <B style="mso-bidi-font-weight: normal">ODAMIZ ÜYESİ OLMAYAN TÜZEL KİŞİLER İÇİN 345,00 TL İŞLEM BEDELİ ALINIR.[/B]