Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 12 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: SGK taksitlendirme

Moderatör
    Nereden
    Bursa/Nilüfer
    Değerli meslektaşlarım ve üstadlarım...!

İşletme defteri mükelleflerimden birinin SGK ya olan borçları için taksitlendirme talebinde bulunacağız. SGK dan temin edilen forma göre Kasa+Banka+Kısa Vadeli Alacaklar/Kısa Vadeli Borçlar formülü ile hesaplanacak rasyonun 2 nin altında olması gerekir diyor. Buraya kadar problem yok.

Sıkıntı; bu formda, 3568 sayılı yasa ile yetki almış SMMM veya YMM ler tarafından hesaplanacak likidite oranına göre işlem yapılır diyor. Form ekinde istenenlerden biri de Mali Durum Bildirim Formu/SMMM veya YMM raporu/Bilanço.

1-Likidite oranı 1 ve üzeri durumlarda iyi iken SGK neden 2 yi baz alıyor?
    2-SMMM veya YMM bu rasyoyu tespit ederken alacağı ücret nedir?
    3-İşletme defterinin borcunu alacağını, (vergi dairesi ve sgk hariç) bilanço esasına tabi tedarikçilerinden alabileceği cari hesap ekstreleri dışında tespit etme imkanı aklıma gelmiyor. Mükellefin beyanına göre kaşemi basamayacağımı düşünüyorum.

Daha önce böyle bir başvuru da bulunan var mı? Bu raporu nasıl hazırlayacağız..?

Saygılarımla,
    [b]Ferhat Sertel
    Smmm[b]

***Hayvan olmak istiyorsan olabilirsin elbette....! Bunun için insanlığın acılarına sırt çevirmen ve yalnız kendi postuna özen göstermen yeterlidir.***

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın ferhat bey dediğiniz gibi işletme defterine tabi bir mükellef için böyle bir rapor hazırlamak tamamen hayal mahsulüdür ve ben olsam böyle bir rapor işletme hesabı olanlar için düzenlemem çünkü hangi kasa hangi kısa vadeli alacak ve hangi kısa vadeli borç neye göre işlem yapacaksınız yani iki ucu açık değnek gibi ve baz alınma durumu bana görede çok tuhaf şimdi 50.000/25.000=2 rakamı çıkıyor ve bu 50 bin Tl.ise tamamen nakit para yani kasa+banka ve sen diyorsunki bu mükellef zor durumda pardon çok zor durumda ve gerçekten çok enterasan yani ama bu şekilde düşünüyorlar naparsınız,kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    İşletme için öngördünüz rasyonun (mükellefinizin ödeme gücüne göre belirlediğiniz) aksini kim iddia edebilir. Aksini iddia eden bırakın ispatlasın o zaman. Zor durum taksitlendirmesi için daha önce talepde bulundum. Bilanço esasına göre rasyonun tespitinde bir dönem önceki mali tabloları üzerinden işlem yaptım. Ücret almadım. Yukarıda belirttiğim gibi işletme hesabına göre rasyo kalemleri bilinmediğinden mükellefin ödeme gücüne göre taksit yapacak şekilde kalem tutarlarını kendim belirledim. (Bütün bu işleri patronumun kaşesi altnda yaptım ) Neticesinde istediğim şekilde taksitlendirme yaptım. Bir sıkıntı olacağını zannetmiyorum.
    Karanlık kuytu köşelerden andolsun ki döneceğim.

Moderatör
    Nereden
    Bursa/Nilüfer
    Devlet kurumlarının mantalitesini anlamak kadınları anlamaktan da zormuş...

Saygılarımla,
    [b]Ferhat Sertel
    Smmm[b]

***Hayvan olmak istiyorsan olabilirsin elbette....! Bunun için insanlığın acılarına sırt çevirmen ve yalnız kendi postuna özen göstermen yeterlidir.***

Kıdemli Üye
    Nereden
    SMMM
    arkadaşlar sgk değil ama geçtiğimiz hafta vergi dairesinde tecil taksitlendirme talebinde bulunduk oran 0,32 olduğu için müdür yardımcısı hiçte incelemeden 12 taksit yapın dedi 5 dakika içinde tecil taksitlendirme yazısını aldık. burda rapor veya herhangi bi ek belge bile istenmedi.

Moderatör
    Nereden
    Bursa/Nilüfer
    Alıntı ARDA2674 Nickli Üyeden Alıntı
    arkadaşlar sgk değil ama geçtiğimiz hafta vergi dairesinde tecil taksitlendirme talebinde bulunduk oran 0,32 olduğu için müdür yardımcısı hiçte incelemeden 12 taksit yapın dedi 5 dakika içinde tecil taksitlendirme yazısını aldık. burda rapor veya herhangi bi ek belge bile istenmedi.
    Vergi dairesinde istenmiyor, ancak SGK da isteniyor. Bilanço olsa sorun değil, hazırlanır. Ancak işletme defterinde neye göre borç alacak belirleyip altına kaşe çakacaksınız ki? Anlayabilmiş değilim.

Saygılarımla,
    [b]Ferhat Sertel
    Smmm[b]

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    Syn Ferhat bey ;

Söylemiş olduğunuz gibi işletme hesabına göre defter tutan birisinin kurumun istediği gibi, meslek mensubunun rasyo oranını net şekilde bulması imkansız.
    Ama kurumda sizin raporunuzu almadan kişiye taksitlendirme yapmayacağı ortadadır ve raporda bir usulsüzlük olmasınıntespitinde TCK ve 3568 sayılı meslek yasasına göre sorumlu olacağınızda bir gerçek. Gerçi bende pek bu rapor yüzünden madur olan birmeslek mensubugörmesemde bu kimsenin olmayacağı anlamına gelmez.Birde borç 50.000 TL nın altında ise daha kolayçünkü6183/48 e güre teminat şartıdahi aranmaz.Sonuç olarak amatamamen mükellefin beyanını esas almak durumunda kalmaktan başka bir çare yok.
    Müküllefinize yalan söylemediğini nereden bileyim sana bu raporu düzenlemem demekte pek olmuyor.Yani aşağı tükürsen sakal yukarı tükürsen bıyık derler ya işte böyle bir durum.
    O yüzden size net bir cevap olmamakla birliktenacizane bir tavsiyede bulunacağım.

Rasyo hesaplanırken bildiğiniz gibi KASA+BANKA+KISAVADELİ ALACAKLAR/ KISAVADELBORÇLAR olarak hesaplanmaktadır.

Mükeleften SGK na taksitlendirme yapabilmek içinzordurumda olduğunun tespitinin yapılmasınailişkinsize hitaben yazılmış imzalıbir dilekçe almanızı ve bunları ekinde

Kasa tespiti için; Mükellefin beyanını almaktan başka bir çare yok cebindeki ve yastık altı parasını size söyleyecek.

Banka tespiti için ; Banka hesabı olduğunu biliyorasanız banka ekstrelerini istersinizbilmiyorsanız sorarsınız var dersede ekstrelerinigetirmesini istersiniz yokda derse dilekçeye banka hesabı olmadığınısize beyan eder.

Kısavadeli alacaklar için ise ;Üç aşağı beş yukarı satış yaptığı faturalarından tespit edebilirsiniz bunların carisiolup olmadığını sorarsınız yok derse yine size beyan eder ve imzalar var dersede karşı taraftan cariekstresini istersiniz.

Kısavadeli borçlar için ise ; Size borçlarını söyleyecektir buna mecbur burası daha kolay olacak. Kime borcu var mesala bankayaborcu var bankaya olan borcu gösterir evrağı getirsin Kime borcu var satıcıya kaşeli cari hesap dökümünü getirsin Vergi dairesinden borç dökümü alsın SGK nın sitesinden borç dökümü alınsın vs. bunu siz biraz daha geliştire bilirsiniz.

Bu evrakları size yazacağı imzalıdilekçenin ekinde muhafaza ederek ve rasyoyu buna göreoluşturarakolası bir duruma karşı kendinizi savunmanız daha kolay olacağı kanısındayım.

Saygılarımla,
    Gökhan KAYA

Edited by: GOKHAN_7
    Saygılarımla,

SMMM Gökhan KAYA

(İstanbul)

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul

Konuyla ilgili formlara ulaşmak içinSGK nın sitesinden mevzuatlar bölümünden genelgeleri seçerek 2009-20 nolu genelgeyi açarsanız tüm bilgileri ve formları buradan görebilirsiniz.Edited by: GOKHAN_7
    Saygılarımla,

SMMM Gökhan KAYA

(İstanbul)

Müdavim Üye
    Nereden
    İSTANBUL
    Daha önce taksitlendirme talebinde bulunduğumuz sgk borçlarımızı,ödemediğimiz için yeniden talepte bulunsak dahi kabul olunur mu?İki yıl içerisnde 3 defa taksitlendirmelerini ödemeyenlerin talepleri kabul edilmeyecektir.İbaresi bulunmaktadır.
    Kimde sevgi var ise ,
    Allah'ın varlığı ondadır ...

- Hz.Mevlâna

Müdavim Üye
    merhabalar işletme defteri için 6183 nolu yasa ile taksitlendirme yapacağım ama
    kasa
    banka
    kısa vadeli alacak
    kısa vadeli borç soruyor
    Bunu neye göre dolduracağız? Mükellef beyanına göre mi ?