Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 11 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Atık-Hurda Kağıtların muhasebeleştirilmesi ve beya

Yeni Üye
    Nereden
    İzmir

Merhabalar...

Oluklu mukavva üzerine üretim yapan bir mükeffimiz var. üretim esnasında oluşan hurda kağıtları hurda alım-satımı yapan diğer bir firmaya satıyor.
    İlgili sirküler, vergi dairesinden edindiğim bilgi ve yaptığım araştırmalaragöre kdv den muaf tutulmuştur.
    şimdi bu faturaları tek düzen hesap planında 602 diğer gelirler hesabında izliyorum. beyanını ise 1nolu kdv beyannamesinde diğer bilgiler bölümünde "özel matrah şekline tabi işlemlerde matraha dahil olmayan bedel" bölümünde göstermekteyim.
    Yaptığım işlem hakkında yorumlarınızı bekliyorum. ilginiz için şimdiden teşekkürler...
    gözde

Müdavim Üye
    Nereden
    Kayseri
    mrb.
    kdv beyannamesinde kısmi istisna kapsamına giren işler bölümüne yazmalısınız.
    kdv 17/4-g

Admin Hüseyin URAY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Konya
    yaptığınız işlem yanlış kdv beyannamesinin arka kısmında tablo 7 de 17/4 g kodu ile bildireceksiniz.
    Sosyal ve Askerî Amaçlı İstisnalarla Diğer İstisnalar

Madde 17 - 1. Kültür ve Eğitim Amacı Taşıyan İstisnalar:
    4. Diğer İstisnalar:

g)(5035 sayılı kanunla) Külçe altın, dore külçe altın, külçe gümüş, döviz, para, damga pulu, harç pulu, değerli kâğıtlar, hisse senedi, tahvil ile metal, plastik, kâğıt, cam hurda ve atıklarının teslimi,
    Hüseyin URAY
    SMMM / KONYA

www.mustafagulsen.com

Yeni Üye
    Nereden
    İzmir
    bir sorum daha olacak

vergi dairesini ftrların kesimi için başvuruda bulunduğumda sıfır kdv li olarak kesmem gerektiğini söylemişlerdi. tablo 7 de 17/4-g olarak belirttiğimde yüklenilen kdv bölümünü sıfır olarak mı geçmem gerekiyor?
    gözde

Müdavim Üye
    Nereden
    Kayseri
    ayrıca bir not aktarayım
    hurda teslimindeki mallarla ilgili yüklendiğiniz kdv yi indirim konusu yapamayacağınızdan ilave kdv olarak beyan etmeniz gerekir.

Nereden
    Konya
    evet 0 olarak gireceksiniz yüklenilen kısmını
    Hüseyin URAY
    SMMM / KONYA

www.mustafagulsen.com

Yeni Üye
    Nereden
    İzmir
    ilginiz için teşekkür ederim.
    gözde

Yeni Üye
    Nereden
    İstanbul

Merhabalar <?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />
    Bizdede Aynı Durum Var. Araştırdığım Kadarıyla Arkadaşların Dediği Gibi Arka Yüzünde Kısmi Istisnalar Bölümünde Beyan Ediyorum, Yüklenilen Kdv Olarak Malın Bünyesine Giren Kdv Yi Bulmak Çok Zor Olduğundan Direkt % 18 Ini Ilave Edilecek Kdv Olarak Beyan Ediyor Ve Ödüyorum. Karşılığında Gider Yazıyorum. Yani Örnek Vermek Gerekirse 100 YTL LİK Satış Yaptığımda;

100 KASA---------------------100
    689 D.O.D.ZARARLAR----- 18
    600---------------------------------100
    391-02-----------------------------18

Şeklinde Kayıt Yapıyorum. Bir Hata Var Ise Doğrusunu Bende Öğrenmek Isterim.

Nereden
    Konya
    Alıntı ERHAN ÇAĞŞIRLI Nickli Üyeden Alıntı

Merhabalar <?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><O:P></O:P>
    Bizdede Aynı Durum Var. Araştırdığım Kadarıyla Arkadaşların Dediği Gibi Arka Yüzünde Kısmi Istisnalar Bölümünde Beyan Ediyorum, Yüklenilen Kdv Olarak Malın Bünyesine Giren Kdv Yi Bulmak Çok Zor Olduğundan Direkt % 18 Ini Ilave Edilecek Kdv Olarak Beyan Ediyor Ve Ödüyorum. Karşılığında Gider Yazıyorum. Yani Örnek Vermek Gerekirse 100 YTL LİK Satış Yaptığımda;<O:P></O:P>
    <O:P></O:P>
    100 KASA---------------------100<O:P></O:P>
    689 D.O.D.ZARARLAR----- 18<O:P></O:P>
    600---------------------------------100<O:P></O:P>
    391-02-----------------------------18<O:P></O:P>
    <O:P></O:P>
    Şeklinde Kayıt Yapıyorum. Bir Hata Var Ise Doğrusunu Bende Öğrenmek Isterim.<O:P></O:P>
    evet hata var arkada yüklenilen kdvye 0 yazacaksınız kdv hesaplamayacaksınız
    Hüseyin URAY
    SMMM / KONYA

www.mustafagulsen.com

Müdavim Üye hust59 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul / Bolu
    V- METAL, PLASTİK, LASTİK, KAUÇUK, KAĞIT, CAM HURDA ve ATIK TESLİMLERİNE AİT KDV İSTİSNASI
    Konuya ilişkin olarak 91 Seri No.lu KDV Genel Tebliği’nde şu açıklamalara yer verilmiştir.
    “Katma Değer Vergisi Kanunu’nun 17/4-g maddesinde 02.01.2004 tarih ve 25334 mükerrer sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 5035 sayılı Kanunla yapılan değişiklik sonucu metal, plastik, kağıt, cam hurda ve atıkların teslimi 01.01.2004 tarihinden itibaren katma değer vergisinden istisna edilmiştir.
    Buna göre, 01.01.2004 tarihinden itibaren yapılacak hurda veya atık metal, plastik, kağıt, cam teslimlerinde katma değer vergisi uygulanmayacaktır. Ayrıca bu düzenlemeden önce katma değer vergisine tabi tutularak ithal edilen hurda mallar ile sökülecek gemiler ve suda yüzen sökülecek diğer araçlar katma değer vergisinden istisna olarak ithal edileceklerdir. Bu malların yurtiçi teslimlerinde de katma değer vergisi istisnası uygulanacağı tabiidir.
    Katma Değer Vergisi Kanunu’nun 17/4-g maddesinde 5035 sayılı Kanunla yapılan değişiklik uyarınca hurda veya atık maddelere ilişkin katma değer vergisi üzerinden yapılan tevkifat (istisnadan vazgeçen mükellefler dışında) sona ermiş bulunmaktadır. Ancak bu malların 01.01.2004 tarihinden önce gerçekleşen satış ve teslimlerine ilişkin olarak tevkif edilen vergilerin iadesine devam edilecektir. Yapılan değişiklik ile teslim veya ithali vergiden istisna edilen hurda veya atık malların kapsam ve mahiyeti konuyla ilgili olarak daha önce yayımlanan Katma Değer Vergisi Genel Tebliğlerindeki açıklamalara göre belirlenecektir.
    Öte yandan, Katma Değer Vergisi Kanunu’nun 17/4-g maddesindeki istisnadan aynı Kanunun 18/1 maddesi uyarınca vazgeçen mükelleflere ait işlemler üzerinden hesaplanan katma değer vergisi daha önce yayımlanan Katma Değer Vergisi Genel Tebliğlerindeki esaslar dahilinde tevkifata tabi tutulacaktır.”
    Uygulamada esas alınacak hurda kavramı; her türlü maden, plastik, kağıt ve cam hurdasını, bunların hurda halindeki karışımlarını, aynen veya onarılmak suretiyle üretim amaçlarına uygun olarak kullanılamaya­cak haldeki metal, plastik, kağıt ve cam karakterli her türlü ham, yarı mamul ve mamul maddeyi ifade etmektedir. Hurda kavramının genel anlamı çerçevesinde demir, bakır, alüminyum, pirinç, kurşun teneke gibi metaller ileçelik, çinko, pik, sarı, bronz, nikel, kızıl, lehim, mangan-tutya,antimon ve benzeri her türlü metaller ile bu metallerin alaşım, bileşim ve cürufları, imalathaneye ya da fabrikalarda imalat sırasında elde edilen metal kırpıntı, döküntü ve talaşlar ile standart dışı çıkan me­tal ürünler, izabe tesislerinden çıkan standart dışı metal hammaddeler, yarı mamuller, hadde bozuklukları ve benzerleri “hurda metal” kabul edilecektir. Ayrıca “hurda kağıt” ilehurda ve atık niteliğindeki kağıt, karton, mu­kavva ile bunların kırpıntıları; “plastik ve cam hurdası” ile de hurda ve atık niteliğindeki plastik maddelerin üretiminde kullanılan plastik madde ve malzemeler, granülve çapak haline getirilen plastikler ile naylon, lastik, pet ve cam şişe, kavanoz, otomobil ve pencere camları, cam kı­rıkları da bu kapsamdadır [6].

VI- SONUÇ
    Katma Değer Vergisi Kanunu’nun 17. maddesinin 4-g bendi ile külçe altın, külçe gümüş, kıymetli taşlar (elmas, pırlanta, yakut, zümrüt, topaz, safir, zebercet, inci, kübik virconia) döviz, para, damga pulu, değerli kağıtlar, hisse senedi, tahvil ile metal, plastik kauçuk, kağıt, cam hurda ve atıkların (hurda metalden elde edilen külçeler dahil) teslimleri katma değer vergisinden istisna edilmiştir. KDVK’nın 17. maddesinin 4-g bendinde yer alan istisna da kısmi istisna niteliğindedir. Söz konusu işler için yüklenilen KDV indirim yoluyla giderilemezse gelir veya kurumlar vergisinin tespitinde gider ya da maliyet unsuru olarak dikkate alınabilecektir.
    <DIV style="mso-element: footnote-list"><BR clear=all>
    Hüseyin ÜST
    S.M.M.M. İstanbul