Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Kaçak Telefonlara 10.000 YTL ceza!

Hybrid View

Yönetici
    Nereden
    Antalya, Turkey

ALINTI

Kıymetli Meslektaşlar,

https://imei.tk.gov.tr/ adresinden cep telefonunuzun *#06# yaparak ımeı numarasını öğrenip sorgulayarak telefonunuzun kaçak olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Ayrıca *#0000# yazarak cep tel alınış tarihini de öğrenebilirsiniz.

Kaçak cep telefonu kullanana 10 bin YTL ceza
    14 Temmuz'dan itibaren faturasız, kaçak cep telefonu alanlar hakkında yasal işlem başlatılacak. Eğer siz de bu tarihten sonra kaçak cep telefonu aldıysanız, 10 bin YTL'ye kadar para cezası ile karşılaşabilirsiniz. 13 Temmuz 2005 tarihinde yürürlüğe giren ve kaçak cep telefon kullanımıyla ilgili olarak ağır cezalar gerektiren yasa değişikliği bir çok kişinin başını derde sokacak. Çünkü 14 Temmuz tarihinden itibaren 'sıfır kaçak' telefonu alanlar hakkında hukuki süreç başlatılacak. Buna göre faturasız kaçak cep telefonu kullananlar 100 YTl'den 10 bin YTL'ye kadar para cezasına çarptırılabilecek.

13 Temmuzdan önce alınan cep telefonları sorgulamada kayıtlı çıkmazsa, 5 YTL ödenerek ilgili GSM oporatörlerine kayıt ettirmek gerekmekte olup, Aralık ayından itibaren kayıtsız telefonlar çalışmaz hale gelecek.

Malumunuz olan bir konuyu belki dikkatinizden kaçmış olabilir düşüncesi ile hatırlatmak istedim.

Saygılarımla,

Mehmet ÇAKIR
    SMMM
    GAZİANTEPEdited by: Mustafa Gülşen
    ------------------
    Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

Müdavim Üye Hüseyin KAYA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Zonguldak

Yurtdışında özelliklede Almanya'da gurbetçi olarak çalışan, Türkiyede birçok ailenin akrabaları var. Bu akrabalarımız gelirken eşlerine, dostlarına ve akrabalarına cep telefonu da (bir çok elektronik eşya getirdikleri gibi) getirmekteler.

1. Şimdi hediye gelen bu cep telefonların durumu ne olacak?

2. Hediyeyi alıpta kullanan kişiler (özellikle kırsal kesimde yaşayıpta bu yasadan haberleri olmayan kişilerin durumu) ileride ne gibi sorunlarla karşılacaklar?

Bu yasayı çıkaranlar olayın bu yönünüde düşünmüşler mi acaba? [img]smileys/smiley7.gif[/img]

Müdavim Üye
    Nereden
    İzmir
    Sayın Kaya bu kızgınlığınız neden ? Bu sistem sayesinde cep telefonu hırsızlığı büyük ölçüde hatta tamamen kalkacak.Özellikle bayanlarçantalarındaki telefonları ve cüzdanlarındakiparalar yüzündenkapkaça maruz kalmıyormu ? Sanırım bu sayede butür olaylarda da azalma olacaktır.İşe birde bu yönden bakmak gerekmezmi ?
    Saygılarımla,

Mustafa YILMAZ

Üye
    Nereden
    Turkiye

Merhaba Arkadaşlar;

Mustafa Beyin görüşlerine bende katılıyorum. Zaten bu ülkede hep başkalarının ekmeğine yağ sürüldü. Bende size soruyorum o zaman emekli maaşı ile geçinmeye çalışan Ayşe Teyzem gurbette olan çocukları ile daha rahat görüşmek için evlatlarının almış olduğu cep telefonunu ve kılı kırk yararak bugünlere gelmiş olduğu ve bunun bir bedeli olan emekli maaşını çektiğini fark eden affınıza sığınıyorum KOLAY PARA KAZANMA PEŞİNDE OLAN ASALAK kişilerin veya onların komutasında olanların saldırısına maruz kalması neticesinde bu değerlerinden oluyor.

Böyle bir yöntem ile bir nebzede olunca bunların önüne geçilecektir. Fakat kapkaçılarımız cezalar artınca bu sefer ceza ehliyeti olmayan çocukları kullanmaya başladılar. Bence bu çocukların ebebeyinlerinin cezalandırılması caydırıcılık olacaktır.

Sadece bu değil daha bir çok düzenlemenin gelmesi gerekiyor ki TÜRKİYE bu karanlıktan kurtulabilsin.

Tabii bunlar için eğitim şart ve kaçınılmaz olmalı. İşte bu çocukları,cahil gençleri yönlendirmek bu yönden kolay oluyor. En son bir haber okumuştum 572 gencimiz PKK'ya katıldı diye.

İşte bunun sebebi nedir. Öncelikle eğitimsizlik ve bunların çabuk sevk ve idare edilmeleri. İkinci olarak iş sahalarının olmaması ve onların bulundukları vaadlere inanılması.

Peki bunlar nasıl aşılabilir diye sorulursa bir an önce o bölgelere sosyal hayatın kaydırılması.Eğitim başta olmak üzere imkan ve yatırımların arttırılması. Sektörlerin teşviki ve güvenliğinin sağlanması.

İşte bunlar olduğu zaman Türkiye'de batı-doğu ayrımı kalmayacaktır.

Ama ne zaman olur diye bir soru sorulursa işte bu da çok zor neden mi? BENCİLLİK davramını tamamı ile hayatımızdan çıkarmamız gerekmekte. Şunu bir kenera atmalıyız. BANA DOKUNMAYAN YILAN BİN YAŞASIN.

Şoför mehmet şirketinin arabasının kontağını hiç kapatmaz patronunu beklerken ve düşüncesi şudur "Ya zengin adam ona koymaz" Fakat şunu bilmez Türkiye petrolde yabancı ülkelere muhtaç. Fatma hanım bayatlamış ekmekleri çöpe atar ve düşüncesi "Ya bayat ekmek yenmez şimdi" Tamam o zaman tüketeceğin kadar al. Bu ülkede yıllık kaç ton ekmek çöpe gidiyor ve ona muhtaç ne kadar insan var biliyor musun.

Bu örnekleri daha da çoğaltabiliriz Arkadaşlar. Dediğim gibi öncelikle BENCİLLİK duygusundan sıyrılmamız ve TOPLUMSAL BİLİNCE ulaşmamız gerek. Bir işi yaparken bunun bize ve daha sonra topluma getirisini,götürüsünü hesaplamalıyız.

Tabii diyeceksiniz şimdi balık baştan kokarmış. Devlet dediğimiz kavram bunu yaparken biz ne yapalım. Evet haklısınız arkadaşlar kar rekorları kıran şirketler zarar ettiği gerekçesi ile özelleştiriliyor, romik rakamlara fakat burda BENCİLLİK var çünkü alan kendisi veya bir akrabası.

Arkadaşlar bu konular konuşuldukça, içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Fakat ben derim ki ilk adımları biz atmaya çalışalım. Zaten önemli olan zor olanı başabilmek değil mi tıbkı mesleğimiz gibi BENCİL BİR TOPLUMDA, TOPLUMCU OLMAK, ÇİVİSİ ÇIKMIŞ BU DÜNYADA DÜRÜST OLMAK.

Neyse sabah sabah daha fazla başınızı ağrıtmayayım. İyi çalışmalar,hoşçakalın.
    BU MESLEĞE AŞIĞIM!