Sayfa 2 Toplam 12 Sayfadan BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu
Toplam 111 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: SMMM SSK'lı olabilir mi ???

Müdavim Üye
    Nereden
    İSTANBUL
    Ortakların Meslek mensubu olma zorunluluğu vardır.Smmm şirketi olacaksa en az 1 ortağın smmm olması gerekir.
    Kimde sevgi var ise ,
    Allah'ın varlığı ondadır ...

- Hz.Mevlâna

Yeni Üye
    Alıntı deneme1 Nickli Üyeden Alıntı
    Bağkurlu olması gerekirken kendisini başkasının yanında sigortalı çalışıyor gösteren veya isteğe bağlı ssk primi ödeyerek emekli olan serbest meslek mensuplarının ssk emeklilikleri iptal ediliyor, dikkat edelim.
    Sayın Deneme1, yukarıda bahsettiğiniz şeyin yasal dayanağı var mı? Yoksa kendi mantığınıza göre mi yorumda bulunuyorsunuz?

SSk yönetmeliğine göre öteden beri ssk lı olan kişi vergi mükellefi olduğunda ssk'sı kesintisiz devam ederse sigortalı hali devam eder der.
    Yani ssk lı bir meslektaşımız kendi adına büro açısa dahi ssk'nı kesintiye uğratmadığı sürece bağkur kapsamına girmez. Bu şekilde ssk dan emekli olan bir çok arkadaşımız var ve bunlar yasaldır. Ama meslek hukuku açısından etik olmayabilir.

Moderatör
    Nereden
    SMMM

Şenol bey serbest muhasebeci ve mali müşavirler öteden beri4 /a lı isebağımsız çalışmaya başladıklarında 4/b kapsamına girmezmi ?
    Adam olmak CİNSİYET meselesi değil ŞAHSİYET meselesidir.

Yeni Üye
    Hayır girmezler.

Yeni Üye
    Nereden
    Turkiye

İlla SGK'lı olmak istiyorsanız odaya başvurup bağımlı çalışmakta olduğunuzu bildirmeniz gerekir. Bu durumda da sadece bordrosunda göründüğünüz şirketin muhasebe beyanname ve evraklarını imzalayabilirsiniz.
    Hayat güzeldir.

Yeni Üye
    Ben öteden beri ssk iken 1998 yılında smmm olarak büro açtığımda ssk mı iptal ettirip Bağkur'a geçmiştim. Emeklilik koşuluna baktığımda ssk lı bir kişinin bağkurdan daha avantajlı bir şekilde emekli olduğunu ve maaşınında yüksek olduğunu gördüm.
    2007 yılında 31.12 de terk vererek maliye kaydımı ve oda kaydımı terk edip bağkur kaydımı sildirdim. 01.01. 2008 tarihinde ise skk lı olarak bir firmada işe başladım. 01.02.2008 de tekrar maliye kaydımı yaptırıp vergi mükellefi oldum. Vergi mükellefi olduğum dönemde ssk lı olduğum için bağkur kapsamına girmedim. Şuan hem serbest çalışan SMMM hemde ssk'lıyım.Edited by: senolegemen

Moderatör
    Nereden
    SMMM

Siz bağımsız smmm olarak meslek yasanızı hice sayıyorsunuz ve bu durum legal diyorsunuz , siz yanlış yapıyorsunuz diye herkesi yanlış bilgilendirmeyin.
    Adam olmak CİNSİYET meselesi değil ŞAHSİYET meselesidir.

Yeni Üye
    Tabi meslek hukukuna aykırı bir durum benim yaptığım. ama SSK ya aykırılık yok ortada.

Ben zaten meslek hukukuna aykırı etik bir durum olmadığını belirtmiştim.

Şu gerçek var. Bağkurda kalsam 8 yıl geç emekli olacak ve daha düşük maaş alacaktım.

Yeni Üye
    Sayın senolegemen,
    Sizinle aynı mantıkla 05/10/2005 de ssk ya tabi olup 06/10/2005 de de vergi mükellefiyetimi başlattım.Maalesef bugun postadan bağkur yazısı geldı.Benım bagımsız calıstıgımı tesbit edip 01/04/2008 tarihinden ıtıbaren bagkurlu sayıp bugune kadar 6700 Tl borc cıkarmıslar.Bağkura 05/10/2005 den beri ve kesintisiz ssk lı olduğuma dair dilekçe yazdım.Dilekçemi almadılar ve benim elime odaya ve vergi dairesine onaylattırılmak üzere form tutuşturdular.Henüz onay işlemine geçmedim.Duydum ki bu gibi ssklı serb.muh.mali müşavir tesbit durumunda oda disiplin kuruluna sevk ediyormus.Ayrıca ssklılık da geriye dönük iptal ediliyormus.ne yapacağımı şaşırmış durumdayım.Sizin ve diğer arkadaşların görüş ve önerilerinizi bekliyorum.
    Herkese İyi çalışmalar diliyorum...

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    arkadaşlara şaşıyorum bu iş olmaz deniyor gerek sgk kanun ve mevzuatı gerekse de 3568 yasaya gereksede meslek etik kurallarına aykırı olduğunu herkes ifade ediyor buna rağmen bazı arkadaşlar hala şöyle yapsam böyle yapsam olur mu peşindeler gerçekten bu mesleği hakkıyla yapmak isteyenler bu meslekten olanlar bence bu işi bu kadar zorlamamalı
    biz böyle yaparsak başkasına ne derizEdited by: DUMANLI