değerli meslektaşlarım.....

sizlerle bir konuyu paylaşmak ve eğer bilginiz varsa bilgi almak istiyorum

6 ay önce mükellefiyeti bulunmayan bir şahıstan firmamıza bir adet arazi taşıtı aldık.bu alımı noter satış sözleşmesi kanalıyla yaptık ancak ben gider pusulası düzenleyip düzenlememe konusunda kararsız kaldım ve alo maliyei aradım bana ikinci el taşıt satışlarında stopaj kesintisi uygulanası olmadığından dolayı gider pusulası düzenlemem GEREKMEDİĞİNİ sölediler ve bende noter satış sözleşmesi evrağı ile ticari arazi taşıtını kayıtlarıma aldım ancakkk...

şu anda evraklarımız incelemede ve inceleme tamamlandı inceleme sonucunda vd tarama kontrol bölümü benden bu aracın alımına dair gider pusulası nı istedi bende aynen yukarıda geçenleri anlattım hatta kanuna baktığımda ikinci el araç satışında stopaj kesintisi yapılmayacağını gider ppusulası kanununda da gider pusulası düzenliğinde stopaj kesintisi mecburiyetinden bahsettiğini söledim ancak tarama ontrol memmurları bunun bçle olmıyacağını devleti zarara urattığımızı bu kayıtın real olmadığını yapılamayacağını bu kayıtı kayıtlarımdan çıkarmam gerektiğini ve ayırmış olduğum amortismanı çıkarıp vergi tahakkuk ettirmem gerektiiğini bunun cezasını veusulsüzlük keseceklerini sölediler

ben bu konuda şu an araştırma sahfasındayım ve sonu davaaçmam gerekeceği gibi gözüküyor

değerli meslektaşalrım eğer bir biginiz var ve aydınlatırsanız sevinirim

saygılar.............