Sayfa 1 Toplam 5 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 48 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: KUSURA BAKMAYIN, ALINMAYIN, DAYANAMADIM

Müdavim Üye
    Cebinden birçok SMMM'yi çıkarabilecek yetide ve donanımda olan üstadları tenzih ederken gereksiz alınganlıklara mahal vermemek adına "konuşmayayım , tepki çekiyorum" diye susuldugum ama daha fazla bünyede taşıyamadıgım paylaşımlarım olacak izninizle;

Belkisiz üstadlar birçok smmm'yi cebinizden çıkarabilirsiniz ama böyle "bedavadan" smmm belgesi verilmesini şiddetle kınıyorum. Konuşmayayım bu konuda diyordum ama dayanamadım artık.

Ben smmm stajyerim, 15 gün önce yeterlilik sınavlarına girdim ve tabiri caizse ızdırabın varacagı son noktayı yaşadım. Ben bu ızdırabı benim gibi binlercesi gibi yıllardır yaşamaktayım zaten. Ama meslege girmeden bu kadar meslekten soguyacagım aklıma gelmezdi ama malesef meslegin tepesi (TÜRMOB) bizi bu hale getirdi.
    Binlerce SMMM adayı nasıl nefretle bu süreci izledi haberiniz var mı?

Birligin başındaki insan siyasetle dogrudan baglantılı iken, ben meslek hukuku sınavında "mesleki yasaklar" sorusuna ne cevabı yazmalıyım şimdi?

*Ki, ben stajı başlatabilmek için bile sınava tabi tutuldum, 2(artık 3) sene staj yaptım, öksürmeli, tıksırmalı, kapı gıcırtılı, hayattan sogumuş ses tonlarıyla anlatılancd'leri bitirdim, bitime sınavlarına aylarca eşek gibi çalıştım.
    *Ki, benim hiçbir sınavımda sınıfta kitaplar açık degildi.
    *Ki, benim bitirme sorularım, SMMM'ye geçiş soruları gibi "başlama" soruları seviyesinde de degildi.
    *Ki, benim yıllarımı alan bu süreçte beni piyasadaki kitapları, notları araştırıp almaya, imkanı olanlar için kurslara gitmeye mahkum bırakan "birlik (!)", bana özel kitaplar hazırlayıp vermedi.
    *Ki, benim gibimeslege girmek adınasıkıntılar çeken ve memleketin heryerindenAnkara'ya sınava gelen hiçbir stajyer arkadaşıma ,"odalarımız(!) bu sınavları bir turistik gezi havasında düzenlemedi.

Bu meslege girmeden bizleri soguttunuz malesef.

Ve bu meslege saygı duymamı gerekli ve temel kılacak en önemli şey, öncelikle meslegin mensuplarına , odalara ve nihayetinde Birlik'e saygı duymaktır. Böyle mi saygı duyacagız..?!

Söyleyecek o kadar çok şey var ki!..

Körler sagırlar birbirini agırlarken, eninde sonunda meslege girecek olan bizler açısından bu meslegin saygınlıgı çok fazla zedelenmiştir malesef.

Biz "adaletten" bahsediyoruz.

Bizim anamız aglarken, güle oynaya SMMM olunmasın diyoruz.

Çekilen zorluk dereceleri görecelidir, kimisine taa kalkıp Ankara'ya sınava gitmek çok zor(!) gelmiş, kimine ders aralarında sigara içerken baktıgı 2 satır mesleki bilgi...

Kendi meslek kanuna bile aykırı bir meslek örgütü yapısını kabul etmek çok zor...Meslegi girişi alabildigine zorlaştırırken, ilkokul,ortaokul mezunu insanların en azından gerekli "ciddi" egitimi aldıgından ve SMMM olabilecek yetiye ulaştıgından emin olunması gerekiyor!..

Ve işte aradıgım "adalet" kavramı, tam da bu noktada degerini buluyor...

Gereksiz münakaşalar , birbirini ağırlamalar degil, göz yummalar, sırt sıvazlamalar, seçim yatırımları için degil, meslegin haysiyeti için kalıcı çözümler bulunmalı.

Avrupa Birligine uyum olsun diye yapılan formalite bir SMMM'ye geçiş süreci, bizi ancak okuma-yazma oranımızı Avrupa'ya yüksek göstermek adına "okulda kalma"nın imkansızlaştırıldıgı bir egitim sistemi oluşturmuş ülke kadar traji-komik bir role sokar.

Yıllardır bu meslegin içinde olan SM üstadlar yanlış anlamasın, ama TÜRMOB için yine trilyonluk bir gelir kaynagı olmaktan rahatsız olmuyorlar mı hala..?!

Saygılarımla.Edited by: kavramsal

Ziyaretci
    sayın kavramsal çok haklısınız bu konu da size sonuna kadar katılıyor ve sizi destekliyorum

Moderatör
    Nereden
    Bursa/Nilüfer
    Sayın Kavramsal..!

Yazdıklarınız üzerinde yorum yapmak, uygulamanın haklılığını ve haksızlığını savunmak yerine, sadece ve sadece bu sürecin SON olmasını dilemek istiyorum.

Ayrıca mesleğe KAMUDAN GEÇİŞLERİN DURDURULMASI ve artık SMMM sınavlarının yılda 3 kez yerine, (üniversitelerde öğretim görevlisi, kamudaki müfettişlik sınavlarında olduğu gibi müfettişlik kadrosu açılması gibi) her odanın isteyeceği ve ihtiyaca göre belirleneceği bir sayıyı TÜRMOB a bildirmesi, bu yolla tüm Türkiye de alınacak SMMM sayısının belirlenerek yapılacak sınavla mesleğe girişin sağlanmasını istiyorum.

Saygılarımla,
    [b]Ferhat Sertel
    Smmm[b]

***Hayvan olmak istiyorsan olabilirsin elbette....! Bunun için insanlığın acılarına sırt çevirmen ve yalnız kendi postuna özen göstermen yeterlidir.***

Müdavim Üye
    Nereden
    Mali Müşavir

Smmm adayı olarak kavramsal arkadaşımız aslında hepimizin sesi oldu bu konuda aynen bire bir yaşadığımız sıkıntılar.Şunu belirtim ben sm lerin smmm olmasına asla karşı değilim sınav aynen bizim bitirme sınavımız gibi olsun hakları ile versinler alsınlar ona diyecek lafımızda yok madem bu adamlara böyle bir kanun yolu açılmış kullanmak zorundalar bizde olsak bizde kullanacaktık.Ama herkes hakkıyla alsın belgesini biz nasıl aylarca eve kapanıp sosyal hayattan koptuysak onlarda hakkı ile alsınlar belgelerini inanıyorum ki kimsenin sesi çıkmaz.
    CENNET UCUZ DEĞİL CEHENNEM LUZÜMSÜZ DEĞİL..

Ziyaretci

Sayın kavramsala bazı yönlerden katılmakla beraber şunları söylemek isterim.
    Sm olabilmek için staj başlatma sınavına girdik. Eğitim düzeyine göre 4-6 sene staj yaptık. Eşek gibi bizlerde çalıştık. Geçiş sınavında bize sorulan sorular yeterlilikte geçmiş dönemde smmm adaylarına sorulan sorulardı. Hatta en yakın zamanı gösterirsek 5 aralıkta kıdem taminatını size sordular şimdi de bize.
    Bizim oda her zaman üyelerine yardımcı olmuştur. Smmm için staja başlama sınavına gidecekler dahil yeterlilikte de organizasyon dahilinde adayları sınav yerine götürüp getirir. Yine biz sm leri de geçiş sınavına aynı şekilde bi organizasyon hazırladı. Sizin odanız belki yapmıyor olabilir yada yapıyordur siz katılmamış olabilirsiniz ama tüm odaları aynı kefeye koymayalım.
    Ayrıca sm lere verilen kitapları da lütfen çok görmeyelim.
    Sınavda siyasaldaydım ve gözetmenler kopya çekme teşebbüsünde bulunanlara tutanak tuttular. Sınav kuralları ne ise yerine getirdiler. Kitap açtık diyen yalan söyler.
    Bütün meslek mensuplarına hayatta ve meslekte başarılar dilerim.

Kıdemli Üye
    Nereden
    SMMM
    Arkadaşlar bende fakülte mezunu sm'yim. Eleştirilmesi gereken sm'den smmm'ye geçiş aşaması olmamalı, benceasıl sorun bir Hukukmezununun bir Maliye mezununun bir bankacılık mezununun bir kamu yönetimi mezununun bir siyasi bilimler mezununun smmm sınavlarına girebilmesi ve ruhsat alabilmesi, çok farklı konularda birbirimizi kırıyoruz. Asıl mücadele edilmesi gereken konular unutuluyor.

Bütün meslektaşlarıma saygılarımı sunar iyi çalışmalar dilerim....

\"Her sıkıntı bir kolaylığa gebedir ama, haml müddetine sabretmek gerekir.\"

Üye
    Sayın SMMM adayı arkadaşlar, siz kendinizi çok fazla önemsiyorsunuz, yazdıklarınızdan bu anlaşılıyor. Kimse sınavda kitap falan açmadı, gayet sıkı bir sınav oldu (en azından izmir için) denetim, vergi hukuku, meslek hukuku ve etik sizlere sorulan sorulardan çokda kolay değildi. Hemde 50-60-70 yaşına gelmiş insanlar sınav aralarında beraberce sınava çalışmalarıda çoh hoş değildi açıkçası. Egenin 4 bir yanından, 5-6 saat yolculukla sınava gelmiş, sınav sonunda dayak yemiş kadar olmuş insanlar varde, aynı benim gibi. Sizler gibi ders çalışıldı, notlar alınmış onlar tekrar edildi. Eeeee, odalar topluca otobüs kaldırdı, bizim burda staj başlatma, bitirme sınavı içinde otobüs kaldırılıyor, yani anlayacağınız SM. ye nasıl davranılıyorsa, stajyerede aynı davranılıyor (sizin oraları bilemem tabiki) Şu konudan ve üzerine konuşulmasından, SM. yi bu kadar aşağılamanızdan sıkıldım. Madem bu meslek bu kadar ayaklar altında, git sende aklın yetiyorsa doktor ol, uzay mühendisi ol, genetikçi ol. İstemiyorsanız vede zorunuza gidiyorsa muhasebeci olmayın, size ol diye yalvaran yok, inanınki yok, yolunuz açık olsun.

Saygılarımla,
    Soner

Ziyaretci
    sayın smmm ler o zaman sm leri kaldırmasınlar eğer kaldırıyorlarsa bu olaya katlanacaksınız.
    ne yani o zaman biz smler mesleği bırakalım ortalık size kalsın bunu mu istiyorsunuz yani
    bizlerde sm belgesini alabilmek için çok uğraş verdik sadece smmm ler vermedi bu mücadeleyi tamam siz 4 sene okudunuz muhasebeyi üniversitede gördünüz be kardeşim biz de o 4 seneyi yatarak geçirmedik bizde o muhasebeyi çalışarak öğrendik

Müdavim Üye
    Bizim derdimiz önemsenmemek sayın soner.
    50-60 yaşında adam da meslegin gerektirdigi bilgi birikimine sahip olmak zorundadır ki, ders çalışacak. Bu ders denilenler zaten mesleki bilgilerdir,bilinmesi gerekir. Sonuçta o da SMMM olacak ise gerekli donanıma sahip olmak zorunda degil midir?
    Hiç araba sürmemiş adama ehliyet verseniz nolur?! Ankara'daki sınavda kitap açılmasa da, konuşmalara ses çıkarılmadıgı biliniyor.
    Benim sınavımda , önümdeki arkadaşla sıra arasına sıkışan kagıt için çıkardıgım "gık"a atmaca gibi atlayan sınav görevlilerinden aynı ehemmiyeti beklerdim en azından. Tıpkı, sınavın genel yapısındaki adaleti bekledigim gibi.
    Siz SM'den SMMM'ye geçenleri sadece 50-60 yaşındaki kişilerle sınırlandırmaya çalışıyorsunuz. Genç SM de çok, unutmayınız....

Yeni Üye
    Nereden
    SMMM

Ben bir smmm stajeriyim kavramsal arkadaşıma katılıyorum. karagöz arkadaşımı yaptığı cevabı kınıyoruum biz yeni stajelerle eşit şekilde girdiği idda etmektedir internetten açsın baksın finansal muhasebe sorularına aynımı vergi sorularına baksın aynımı bize maliyetle finansal taplo analiz sınavları var sizin özel sınavda niye yok sizin finansal muh ile denetimin dersleri ortalaması alınacakmış yani denetimden yapamıyanlar finansal muhasebe deki ortalamayla kurtaracaklar odalardaki sınavlar malüm ilerde yeni stajererden biz sizle aynı sınavlara girdik biz sizle eşitiz diyecekler.merak etmesinler yeni smmm stejerleri piysada gereken cevabı vereceklerdir. Galip, olmaya mağluptur....