HÜRRİYET<?:NAMESPACE PREFIX = O /><O:P> </O:P>
27.07.2005,ÇARŞAMBA<O:P> </O:P>
Odacı, hamal amele, çoban<O:P> </O:P>
<O:P></O:P>
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">ŞükrüKIZILOT[/B]<O:P> </O:P>
<O:P></O:P>
İSTANBUL’dan sonra, Ankara’daki vergi yüzsüzleri de açıklandı.

Dün, Hürriyet başta olmak üzere tüm gazetelerde ‘Ankara’daki vergi borçlularının önemli bölümünün; odacı, hamal gibi naylon şirket yöneticileri olduğu’ haberi yer alıyordu.Maliye yetkililerinin yeni yeni açıklamaya başladığı bu acı gerçeği, Hürriyet okurları yıllardır biliyor. Son olarak, 21 Temmuz Perşembe günü, ‘ilginç bir yüzsüz tipi’ manşetiyle, gecekondu da yaşayan bir odacının, 96.9 trilyon liralık (96.9 milyon YTL) borcuyla bu yılki vergi yüzsüzleri listesinin başında yer aldığını yazmıştık. Ardından listeler açıklandı ve ismini belirttiğimiz Muharrem Anul’un en çok vergi borcu olan şahıs olduğu kesinleşti. Şirket olarak da İmar Bankası ve Jetpa Holding listenin başında yer alıyordu.

GERÇEK YÜZSÜZLER

Dün gazetelerde okuduğunuz, bizim de yıllardır yazdığımız odacı, kapıcı, şoför, amele, çoban, ofis boy, bulaşıkçı, hamal, alkolik ve esrarkeş gibi kişiler, ‘piyon’ olarak kullanılan zavallılar. Yıllardır bunların adına şirketler kuruluyor şirketlere yönetim kurulu başkanı, üyesi, genel müdür yapılıyorlar. Ardından da bu şirketler ‘hayali ihracat ve KDV iadesi’ olaylarında kullanılıyor, on trilyonlarca, yüz trilyonlarca lira KDV iadesi alınıyor. ‘Naylon fatura’ ticaretinde ve ‘vergi kaçakçılığı’ olaylarında kullanılıyor. Yüzde 3-5 komisyonla naylon fatura düzenliyorlar. Bu zavallı insanlar adına kurulan şirketler, ‘banka hortumculuğu’ olayında kullanılıyor. Daha neler neler.

Yıllardır, en az 30 kez bu olayı yazdık. Piyon olarak kullanılanlardan bir kısmının, açıklamalarını da yayınladık. On milyonlarca dolarlık işleme imza attırıp, üzerlerinden yüklü paralar geçirilen bu garibanlar, gecekonduda yaşayan asgari ücretli odacı, kapıcı, hamal, çoban gibi kişilerdiÖ Gerçek yüzsüzler ise hukuken ortada gözükmeyen, olayların perde arkasındaki kişilerdi. İşte, ülke böyle soyuluyordu.

ÇÖZÜM NE?

Yıllardır bu sorunu dile getiriyor, ardından da bu sorunun çözüm yollarının neler olduğunu ortaya koyuyoruz. Nedense, sessiz kalınıyor. Adeta soyguna, vurguna, sahteciliğe ses çıkarılmıyor.

Çözüm belli; şirket kuruluşunda ve yönetiminde, şirket kuran ve yöneten kişilerde, belli özellikler aranmalı. Bulaşıkçılık ya da çobanlık yapan birisinin holding yönetim kurulu başkanı ya da genel müdürü olması, normal koşullarda mümkün değil. Okur yazar olmayan kişiler, ilkokul eğitimi bile olmayan hamal, amele ve benzeri kişiler anonim şirketlerde, muhasebe işlemleri ve diğer faaliyetleri kontrol eden ‘denetçi’ olarak gösteriliyor. Bu da yanlış. Meclis’in ilk oturumunda, şirket kuruluşu, yönetimi ve denetimini disiplin altına alan bir yasa çıkartılmalı.

Bir yandan da piyon olarak kullanılan garibanların, banka hesaplarına giren yüklü paraların izi sürülmeli ve sonunda, paranın asıl ulaştığı kişinin eli yanmalı.

Emekliye üç kuruş faiz işkencesi

BU
köşede, defalarca yazdık. Bir süredir POSTA Gazetesi de olayın üzerine gidiyor. Tek konut sahibi, milyonlarca emekli perişan durumda.

Olay şu, 200m2’den küçük bir konutu olan emekliler, yıllardır emlak vergisi ödemiyorlar. Bu avantajdan yararlanacak olanların; ikinci bir geliri örneğin kira geliri, emekli aylığı dışında ücret geliri ve ticari faaliyetlerinin olmaması gerekiyor.

Maliye bir tebliğ ile tutarına bakmaksızın, faiz gelirini ikinci gelir olarak açıkladı. Böyle olunca, emekli aylıkları bankaya yattığı için faiz geliri alan emekliler zor duruma düştüler. 1 YTL dahi olsa faiz geliri olan emekliler, sıfır oranlı emlak vergisi avantajından yararlanamayacaklar. Üstelik, geriye dönük 5 yılın emlak vergisi de cezası ve faiziyle birlikte, toptan istenecek. Nitekim; Konak Belediyesi, bu yönde bir uygulamayı başlattı bile...

Şu aşamada, Maliye’nin yeni bir tebliğ ile sorunu çözmesi gerekiyor. Bu tebliğde; faiz gelirleri, işyeri kira gelirleri, kár payı ve temettü gelirleri beyanında olduğu gibi 15.000 YTL’lik bir sınır belirlenebilir. Bu tutarın altında faiz geliri olanlar, tek konutları için emlak vergisi ödemezler, olur biter.

Emeklinin 3 kuruşluk faiz geliri ile ilgili bu işkenceye, bir an önce son vermek gerekiyor. <O:P></O:P>
<O:P></O:P>