Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Hatırlatma: Günü olmayan sigortalıların d

 1. #1
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  03.Şubat.2004
  Nereden
  Antalya, Turkey
  Mesajlar
  4,610
  Değerli Meslektaşlarım,

  Günü olmayan SSKlılarında bundan böyle e-bildirgede bildirileceği konusunu hatırlatmak istedim.  GENELGE
  16-347 Ek

  V- ÇEŞİTLİ NEDENLERLE AY İÇİNDE PRİM ÖDEME GÜN SAYISI VE KAZANÇ TUTARI OLMAYAN SİGORTALILARIN AYLIK PRİM VE HİZMET BELGESİNDE GÖSTERİLMESİ:
  Daha önce, çeşitli nedenlerle (istirahat, ücretsiz izin vs.) ay içinde prim ödeme gün sayısı ve prime esas kazanç tutarı olmayan (sıfır gün ve sıfır kazançlı) sigortalılar aylık prim ve hizmet belgesinde gösterilmemekteydi.
  Ancak, söz konusu uygulamada, ay içinde prim ödeme gün sayısı ve prime esas kazanç tutarı olmayan sigortalıların aynı ay veya takip eden ay içinde hiç işe başlamadan işten ayrılması halinde, internet ortamında verilen aylık prim ve hizmet belgesinde işten çıkış tarihinin gösterilememesi, yine aynı sorunun kağıt ortamında Ünitelerimize verilen belgelerde bu sigortalılara ait işten çıkış tarihlerinin bilgisayara girişinin yapılamaması nedeniyle, bundan böyle ay içinde prim ödeme gün sayısı ve kazanç tutarı olmayan sigortalılar da gerek internet ortamında gönderilen, gerekse kağıt ortamında verilen aylık prim ve hizmet belgelerinde ismen gösterilecek, ancak bu sigortalıların prim ödeme gün sayısı ve kazanç tutarı bölümüne (0) sıfır yazılacaktır.
  Buna göre; aylık prim ve hizmet belgesinin kağıt ortamında verildiği durumlarda, ay içinde prim ödeme gün sayısı ve prime esas kazanç tutarı olmayan sigortalılar söz konusu belgenin “Ay İçinde Çalıştırılan Sigortalılar” bölümünde gösterilecek, ancak “Tüm Sigortalılara Ait Toplam Bilgiler” bölümündeki “Sigortalı Sayısına” dahil edilmeyecektir.
  Öte yandan, ay içinde prim ödeme gün sayısı ve prime esas kazanç tutarı olmayan sigortalıların isimlerinin kayıtlı olduğu aylık prim ve hizmet belgeleri ile ilgili olarak Ünitelerimizce aşağıda belirtildiği şekilde işlem yapılacaktır.
  1- Aylık prim ve hizmet belgesini internet ortamında göndermek zorunluluğuna esas olan sigortalı sayısının tespitinde, ay içinde prim ödeme gün sayısı ve prime esas kazanç tutarı olmayan sigortalılar dikkate alınmayacaktır.
  Örneğin; Öteden beri 3 sigortalı çalıştırılmakta olan (A) işyerinde bu sigortalılardan birinin 2005/Ağustos ayında hiç çalışmamasından dolayı prim ödeme gün sayısının ve prime esas kazanç tutarının (0) sıfır olması durumunda, bu işyeri işvereninin söz konusu aya ait aylık prim ve hizmet belgesini internet ortamında gönderme zorunluluğu bulunmayacaktır.
  2- Aylık prim ve hizmet belgesinin yasal süresi içersinde verilmemesi halinde, idari para cezası uygulanırken,
  -Belge asıl nitelikte ise; belgede kayıtlı sıfır gün ve sıfır kazançlı sigortalılar idari para cezası hesaplamasında toplam sigortalı sayısına dahil edilmeyecektir.
  Örneğin: 2005 yılı Şubat ayına ait asıl nitelikteki aylık prim ve hizmet belgesinin 05.10.2005 tarihinde (yasal süresi dışında) Kuruma elden verilmesi ve belgenin,
  Sigortalı Prim Ödeme Gün Sayısı S.P.E.K
  (A) 30 gün 488.70 YTL
  (B) 25 gün 450,00 YTL
  (C) 0 gün 0,00 YTL

  Olarak düzenlenmesi halinde, idari para cezası uygulanırken, belgede kayıtlı sigortalı sayısında (C) sigortalısı dikkate alınmayarak, 2 sigortalıdan dolayı, 488.70 / 5 X 2 = 195,48 YTL idari para cezası uygulanması gerekmektedir.
  - Asıl ve ek nitelikteki prim belgelerinde kayıtlı tüm sigortalıların hem prim ödeme gün sayısı, hem de prime esas kazanç bilgilerinin sıfır olması halinde, idari para cezası uygulanmayacaktır.
  - Aylık prim ve hizmet belgesinin asıl, ek veya iptal nitelikte olup olmadığına ya da belgede kayıtlı sigortalıların prim ödeme gün sayısı ve prime esas kazanç bilgilerinin sıfır olup olmadığına bakılmaksızın, verilecek tüm aylık prim ve hizmet belgelerine damga vergisi tahakkuk ettirilecektir.
  Bilgi edinilmesini ve gereğinin buna göre yapılmasını rica ederiz.
  ------------------
  Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

 2. #2
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  29.Nisan.2005
  Nereden
  Turkey
  Mesajlar
  3


  Sayın Mustafa Bey ben bir üniversite öğrencisiyim. burada yazmış olduğunuz idari para cezasını hesaplarken ;

  488.70 / 5 X 2 = 195,48 YTL bu hesaplamada kullanılan 5 neyi ifade ediyor. Veya sorumu değiştirirsem 488,70YTL neden 5 'e bölünüyor.


  saygılarımla..


  ttbaşar.


 3. #3
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  03.Şubat.2004
  Nereden
  Antalya, Turkey
  Mesajlar
  4,610


  Tekin Bey Merhaba,


  "5" sayısıyasandan, genelgelerden gelir. Bazen 5'e bölerler bazen 5'le hatta 12 ile çarparlar. İşte o bizim bittiğimiz andır.Edited by: Mustafa Gülşen
  ------------------
  Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

 4. #4
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  19.Temmuz.2005
  Mesajlar
  2


  üstad arkadaşlara böyle hoş bir şekilde olayı anlatmanız çok hoş


  ayrıca kardeşimizide ilgisinden dolayı tebrik ederim çarpan çarpana olan bir ortamdabölme işareti gerçekten dikkat çekici

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •