<H2>Sn. Çilekeş Meslektaşlarım, </H2>
<H2>Bu forumda zaman zaman değişik örnekleri verilen bir konu araştırma yaparken dikkatimi çekti ve aynen aşağıya kopyaladım. </H2>
Kaynak;
https://kooperatifcilik.blogcu.com/s..._21106411.html

<H2>Kooperatif Danışmanlığı</H2>

<TABLE style="MARGIN-TOP: 13px" cellSpacing=5 cellPadding=5 width=240>
<T>
<TR>
<TD =rightside>Kayıt Güncel Sayfa: Toplam:
ÖNCEKİ SAYFA | SONRAKİ SAYFA </TD><A name=e21106411></A>
<H3>• 21/1/2008 - Şahıs Firmasını mı Limited Şirket mi ? </H3>
<DIV =author>Kategori: Limited Şirket kurmak</TR></T></TABLE>
<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0>
<T>
<TR>
<TD>SORU:

Subject: merhabalar yardımcı olabilir misiniz?<?: PREFIX = O /><O:P></O:P>
Muzaffer Bey merhaba,

Sizden bir konuda bana kısmen de olsa yardım istiyorum. 2007 ağustos ayında ............kitap kırtasiye olarak bir şirket açtım. Ancak benim isteğim dışında açılan bu şirket nedeniyle iş yapamıyorum.

Ben bir limited şirket açmak istemiştim. Nedeni de yayın dağıtım, organizasyon,bilişim,danışmanlık yapmak istememdir. Ancak muhasebecimin ve aile büyüklerimin ısrarı ve anlayışsız durumları neticesinde sadece perakende olarak kitap kırtasiye işi yapabilen bir firma durumuna düştüm.

Şu anda vergi ve bağkur borçlarım var yaklaşık 5000 ytl kadar. Bu firmayı nasıl kapatabilirim ve yeni bir şirket açmak için ne yapmam gerekir.

Teşekkür ederim saygılarımla.<O:P></O:P>
U. İ.

<HR>

CEVAP:
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Sayın U. İ.[/B]<B style="mso-bidi-font-weight: normal"><O:P></O:P>[/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Açmış olduğunuz firmanın “Şahıs Firması” olduğunu sanıyorum.<O:P></O:P>[/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Şahıs firmalarının sizin yapmak istediğiniz işleri yapamaması diye bir durum olamaz. [/B]<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Limited, Anonim gibi şirketler ne yapıyorsa “Şahıs firması” da Onu yapabilir.[/B]<B style="mso-bidi-font-weight: normal"><O:P></O:P>[/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Ticaret Sicil kaydınıza yalnızca “Kitap-Kırtasiye” diye yazdığınızdan dolayı başka iş yapamıyorsunuz. [/B]<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Yeni bir tescil ile; yapmak istediğiniz işleri Ticaret sicilinize kaydettirin.
[/B]<B style="mso-bidi-font-weight: normal">
Bırakın Muhasebeciyi, siz kendiniz Ticaret Odasına gidip, Ticaret sicil memuruna durumu anlatın o size yol gösterir, formları verir.[/B]<B style="mso-bidi-font-weight: normal"><O:P></O:P>[/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Aslında Sahıs firması açmanız sizin için daha uygun. Zira yapacağınız iş tam belirmemiş ve oturmamış. Eğer Ltd.Şirket olsa idi, kapatmaya kalktığınızda 1 yıl uğraşırsınız. Tek kişi ile olmaz, bir ortak da almanız gerekirdi.[/B]<B style="mso-bidi-font-weight: normal"><O:P></O:P>[/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Şahıs firması çok daha kolay kurulur (Bir dilekçe ve ekleri), çok kolay kapatılır. Bir dilekçe ile kapatırsınız.
Burada önemli olan eğer sizin Vergi ve Bağkur borçlarınız varsa, Limited şirket kurmuş olsa idiniz yine olacaktı. Şu anlaşılıyor ki, ayağınızı yorganınıza göre uzatmıyorsunuz. Bağkur priminin yatması gerektiğini bildiğiniz halde yatırmamışsınız. Vergi de öyle.Suç kurulan şirketin şeklinden değil, sizin bu konuda ihmalinizde. Ticarete giren bir kişi bunların zamanında yatırılmaması halinde katlanarak daha sonra ödeneceğini bilmesi gerekir.
Diyelim ki Limited Şirket kurmuş olsa idiniz veya bundan sonra kursanız Vergi –Bağkur ödenmeyecek mi ?
Bana göre siz Limited veya Anonim Şirket te kursanız bu davranışınızı değiştirmedikçe muvaffak olamazsınız.[/B]<B style="mso-bidi-font-weight: normal"><O:P></O:P>[/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Bu firmayı kapatmak bir dilekçe ile olur. Ancak Vergi ve Bağkur borçlarının ödenmesi yapılmadan kapatma gerçekleşmez.<O:P></O:P>[/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Limited Şirket kurmak için 3.000 YTL ye yakın masrafınız olur. Kurduktan sonra da kapatmak isterseniz, en az bir yılda kapatabilirsiniz. Bu arada hiç iş yapmasanız bile vergi az da olsa doğar. Halbuki Şahıs firmasında, borçları öder, bir günde kapatabilirsiniz.[/B]<B style="mso-bidi-font-weight: normal"><O:P></O:P>[/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">40 yıldır Ticaretin içinde olan biri olarak size tavsiyem; para kazanabileceğiniz ve becerebileceğiniz işlere kalkışın. Hayalle iş yapılmaz. Bu kanata nasıl vardım ? Diyorsunuz ki : “..[/B]Nedeni de yayın dağıtım, organizasyon,bilişim,danışmanlık yapmak istememdir” <B style="mso-bidi-font-weight: normal">iAslan kardeşim sen şu anda Kitap-Kırtasiye işyerinin vergi ve Bağkurunu bile düzgün ödememişken, “[/B]<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Yayın, Dağıtım,Organizasyon,bilişim, danışmanlık[/B]<B style="mso-bidi-font-weight: normal">” gibi her biri ayrı bir iş konusu ve oldukça büyük bilgi, sermaye ve emek isteyen işleri nasıl yapacaksın ? unlar şirketin ismi Limited veya Anonim olduğu zaman kendiliğinden olmuyor. Eğer sizde bu kabiliyet ve imkan varsa aynı işleri [/B]<B style="mso-bidi-font-weight: normal">“U.İ. Kitap Kırtasiye”[/B]<B style="mso-bidi-font-weight: normal"> firması adı altında da yapabilirsiniz.<O:P></O:P>[/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal"><O:P></O:P>[/B]<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Yaşınızı, eğitiminizi, mesleğinizi ve imkanınızı hatta adresinizi bildirmeden söyleyebileceklerim ancak bunlar.<O:P></O:P>[/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Şu anda gözleri bağlı olan birinin Fili tarifini yapıyor gibiyim. Hiçbir bilgi olmadan bu kadarını söyleyebiliyorum.[/B]<B style="mso-bidi-font-weight: normal"><O:P></O:P>[/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Size işlerinizde başarılar diliyorum. Kendinizi, içinize dönerek dinlemenizi, kabiliyet ve imkanlarınızı düşünerek hayalinizi değil, yapabileceğiniz işleri yapmanızı tavsiye ediyorum.[/B]<B style="mso-bidi-font-weight: normal"><O:P></O:P>[/B]
Muzaffer Deligöz
www.ena-ajans.com<O:P></O:P></TD></TR></T></TABLE>