Toplam 10 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: HUSUSİ ARAÇ BA BS

Müdavim Üye
    Nereden
    TEKİRDAĞ
    ARKADAŞLAR FORUMDA DA GOOGLE'DA ARADIĞIM CEVABI BULAMADIM. SORUM ŞU.
    BİR ŞAHIS İŞLETMESİ 8. AYDA HUSUSİ BİR ARAÇ ALIYOR VE FATURASI İLE DİĞER EVRAKLARINI BİZE GEÇ GETİRİYOR. ŞİMDİ BİZ BU ARACI VERGİ DAİRESİNE (Kendi işimde kullanacağım diye) BİLDİRDİĞİM TARİHTE Mİ BA FORMUMDA BİLDİRECEĞİM YOKSA HİÇ BİLDİRMEYECEĞİM Mİ? KAFAM KARIŞTI. FATURAYI KESEN FİRMAYI DAHA ARAMADIM AMA KESİN BİLDİRMİŞLERDİR.
    HATIRALAR SARMIŞTI 4-1 YANIMI.
    ŞİMDİ NESCAFE 3\'ü-1 ARADA İÇİYORUM.

Yeni Üye
    SEVGİLİ KARDEŞİM ÖNCELİKLE ŞAHIŞ ŞİRKETİN BİLANÇO ESASINA GÖRE DEFTERMİ TUTUYOR YANİ GELİR VEGİSİ MÜKELLEFİMİSİN ONU BİLMEK LAZIM EĞER İŞLETME DEFTERİ YANİ GELİR VEGİSİ MÜKELLEFİ İSEN BA-BS VERMEZSİN EĞERKİ ŞAHIŞ ŞİRKETİSİN AMA BİLANÇO ESASINA GÖRE DEFTER TUTUYORSUN O ZAMAN SANA GELDİĞİ TARİHİ BELİRTEN KARGO VS. BELGELERİ SAKLA VE BİR SONRAKİ DÖNEME İŞLE (KDV DÖNEMİ İÇİNCE DEĞİLSE) DAHA AYRINTILI BİR BİLGİ ALMAK İÇİN SEVGİLİ MESLAKTAŞIMIZ OLAN MALİ MÜŞAVİRİNİZE SORABİLRİSİNİZ

Müdavim Üye
    Nereden
    TEKİRDAĞ
    ŞAHIS İŞLETMESİ BİLANÇO. BA BS VERİYORUZ. ŞÖYLE BİR DURUMDA VAR. DİYELİMKİ BİZ ARACI ALDIK FAKAT İŞLETMEMİZDE KULLANACAĞIZ DİYE BİLANÇOYA ALMADIK. VD. BİLDİRMEDİK. (Bildirmek zorunda değiliz sonuçta hususi oto) FAKAT 3 AY SONRA BEN ARACIMI KENDİ İŞİMDE KULLANACAĞIM DİYE BİLDİRİM YAPTIK. BU DURUMDA BA BS DURUMU NE OLACAK? ŞAHSİ GÖRÜŞÜM AKTİFE ALINDIĞI VERGİ DAİRESİNE BİLDİRİLDİĞİ TARİHTE BA BS DE BİLDİRMEK.

Müdavim Üye
    Nereden
    Sakarya
    Sn.Kenan2259,
    Hayırlı günler.
    Aracı şahsi işlerimiz için(hususi) aldık.Kimden : Sıfır ise acentadan,2.el ise bir şahıs veya firmadan aldık.
    Acenta veya şahısın Bs sinde gösterdiğini varsayalım.O tarihte biz bu aracı işletmemize almadığımız için bildirime gerek yok.
    Buraya kadar doğru ise.
    Daha sonra (üç ay) bir karar ile aracı aktife almaya karar veriyoruz.Burada satış yok.Sadece
    şahsi mal varlığının aktife dönüşüm ile ilgili virmanı var.
    Şahsi görüşüm Ba formunu ilgilendirmez.İlgilendirir derseniz.Şahıs aktife alırken BS pozisyonuna nasıl geçer derim.Önceki alışla ilgilendirmek ise anlamsız.
    Kısaca burada kişi ve kişilik kavramı ile ilgili çok güzel bir örnek oluşmaktadır.

Müdavim Üye
    Nereden
    Kdz.Ereğli
    Kenan Bey, faturayı niye dikkate almıyorsunuz? Karşı taraf fatura kestiği dönemde bunu BS ile bildirecektir.
    SMMM, Özcan Bayram

Müdavim Üye
    Nereden
    TEKİRDAĞ
    Alıntı yuksekkaya Nickli Üyeden Alıntı
    Sn.Kenan2259,
    <div>Hayırlı günler.</div>
    <div>Aracı şahsi işlerimiz için(hususi) aldık.Kimden : Sıfır ise acentadan,2.el ise bir şahıs veya firmadan aldık.</div>
    <div>Acenta veya şahısın Bs sinde gösterdiğini varsayalım.O tarihte biz bu aracı işletmemize almadığımız için bildirime gerek yok.</div>
    <div>Buraya kadar doğru ise.</div>
    <div>Daha sonra (üç ay) bir karar ile aracı aktife almaya karar veriyoruz.Burada satış yok.Sadece</div>
    <div>şahsi mal varlığının aktife dönüşüm ile ilgili virmanı var.</div>
    <div>Şahsi görüşüm Ba formunu ilgilendirmez.İlgilendirir derseniz.Şahıs aktife alırken BS pozisyonuna nasıl geçer derim.Önceki alışla ilgilendirmek ise anlamsız.</div>
    <div>Kısaca burada kişi ve kişilik kavramı ile ilgili çok güzel bir örnek oluşmaktadır.</div>
    <div>*</div>
    BENDE AYNISINI DÜŞÜNMÜŞTÜM. AMA DEDİĞİM GİBİ TEREDDÜTE DÜŞTÜM. İLGİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER

Ziyaretci
    mükelleflerin mal veya hizmet alışlarını yada satışlarını faturanın kesildiği ilgili dönemde formlarda bildirilmesi gerek
    kullanılmamış aktifte görünmüyor bunun bir öneminin oldugunu düşünmüyorum bs bs formları için

kişi veya kurumdan KDV hariç 8000 TL ve üzerindeki mal veya hizmet alımları Ba formu ile, mal veya hizmet satışları ise Bs formu ile bildirilecektir

Müdavim Üye
    Nereden
    TEKİRDAĞ
    Alıntı SMMM-35 Nickli Üyeden Alıntı
    mükelleflerin mal veya hizmet alışlarını yada satışlarını faturanın kesildiği ilgili dönemde formlarda bildirilmesi gerek
    kullanılmamış aktifte görünmüyor bunun bir öneminin oldugunu düşünmüyorum bs bs formları için

kişi veya kurumdan KDV hariç 8000 TL ve üzerindeki mal veya hizmet alımları Ba formu ile, mal veya hizmet satışları ise Bs formu ile bildirilecektir
    AMA ARAÇ HUSUSİ.İŞETMEME DAHİL ETMEDİM. 1-2 AY VEYA 1 YIL SONRA DAHİL EDECEĞİM. YUKARIDA DA BELİRTİLDİĞİ GİBİ BA İLE İLGİSİ OLMAMASI GEREKTİĞİ KANISINDAYIM.

Müdavim Üye
    Nereden
    Kdz.Ereğli
    Bilanço hesabına göre defter tutan bir işletme (şahıs) adına fatura ile satın alınan özel aracın özel işlerde kullanılması halinde kayıtlara alınmaz denilmesini anlayamıyorum. Bu durumu izah eder misiniz?

Kenan Bey, Lütfen!
    SMMM, Özcan Bayram

Müdavim Üye
    Nereden
    TEKİRDAĞ
    Alıntı ozcanbayram67 Nickli Üyeden Alıntı
    Bilanço hesabına göre defter tutan bir işletme (şahıs) adına fatura ile satın alınan özel aracın özel işlerde kullanılması halinde kayıtlara alınmaz denilmesini anlayamıyorum. Bu durumu izah eder misiniz?
    <div>*</div>
    <div>Kenan Bey, Lütfen!</div>
    ŞÖYLE İZAH EDEYİM. X ŞAHIS FİRMASI (BA-BS verdiğine göre bilanço) İŞLETME SAHİBİ KENDİSNE ÖZEL (Binek otomobil) ARAÇ ALDI. BUNUN İŞETME İLE İLGİSİ YOKTUR DİYE DÜŞÜNÜYORUM. AMA İŞLETME SAHİBİ BU ARACI KENDİ İŞİNDE KULLANACAĞIM DİYE VERGİ DAİRESİNE BİLGİ VERİP AKTİFİNE ALABİLİR. YANILIYORMUYUM?