HÜRRİYET
21.07.2005,PERŞEMBE
Zirvedeki asıl vergi yüzsüzü kim

ŞükrüKIZILOT


BİR süre önce, Türkiye genelinde ‘yüzsüzler listesi’ açıklandı. Liste, 15 Ağustos 2005 tarihine kadar, ilgili vergi dairelerinin, ilan koymaya mahsus yerinde asılı kalacak.
Bilmeyenler için açıklayalım; 100 bin YTL’nin üzerinde vergi borcu olan mükellefler, vergi dairelerinin yanı sıra, internette de ilan ediliyor. Vergi daireleri ilanı yaptı. 1 Eylül 2005 tarihinden itibaren de Gelir İdaresi Başkanlığı’nın, internet sitesinde ilan edilecek. Listelerde, 31 Aralık 2004 tarihi itibariyle vadesi geçtiği halde, 30 Haziran 2005’e kadar ödenmeyen ve tutarı 100 bin YTL’nin üzerinde vergi borcu bulunan kişiler ilan ediliyor.

Çok kişi, listenin ilk sıralarındaki yüzsüzleri merak ediyor. Peki... Size göre, yüzsüzler listesinin başında kim var?

ZİRVEDEKİ YÜZSÜZ

2005 yılında, vergi yüzsüzleri listesinin zirvesinde, faaliyeti toptan konfeksiyon satışı olarak belirtilen, Mecidiyeköy Vergi Dairesi mükellefi Ahmet Şerif oğlu, 1961 doğumlu Muharrem Anul yer alıyor.

Vergi Dairesi’nin ilan listesinde 96.941.838 YTL (96 trilyon 941 milyar 838 milyon TL) borcu gözüken Anul’un, dikili ağacı bile yok. Asgari ücretli eleman olarak çalışan Anul, fiili olarak bazen odacılık bazen de şoförlük yaptığı şirkette, hukuki anlamda, ‘yönetim kurulu başkanı’ olarak gözüküyor.

Maliye’nin denetim elemanlarınca şirkete ‘hayali ihracat’ yaptığı gerekçesiyle, 2003 yılında 69 trilyon lira vergi ve ceza kesilmiş. Sonra borç giderek büyümüş... 96.9 trilyon lira, Anul’un 31 Aralık 2004 tarihine kadar kesinleşmiş olan borcu.

Vergi Dairesi kayıtlarında ‘Bağdat Caddesi Bahar Apt. No:47 Maltepe/İstanbul’ adresinde ikamet ettiği, ‘Teyyareci Cemal Sok. Kervan Apt. No:32/3 Şişli/İstanbul’ adresinde işyeri olduğu gözüken Muharrem Anul’un, son olarak Zeytinburnu’nda bir gecekonduda yaşadığı belirtiliyor.

Herhalde kafanız iyice karıştı... Merak etmeyin birazdan merakınızı gidereceğiz.

DEVLET BÖYLE SOYULUYOR

Yıllardır, bir takım insanlar devleti soyuyorlar. Soyguncu şirketlerin üzerine gidince; odacı, kapıcı, şoför, amele, çoban, ofisboy, bulaşıkçı, hamal, alkolik ve esrarkeş gibi kişiler, bu şirketlerin yönetim kurulu başkanı, üyesi ya da genel müdürü olarak ortaya çıkıyor.

Tahmin ettiğiniz gibi, bu kişiler o şirketi fiilen yöneten kişiler değil ancak yolsuzluk, usulsüzlük ve soygun ortaya çıktığında, ‘hukuki muhatap’ olan garibanlar...

Bu yeni bir olay değil. Yıllardır izleye izleye, adeta ezberledik. Hortumları kısmak, hayali ihracatı ve sahte işlemleri önlemek, vurgunculuğa ‘dur’ demek için, bu olaya müdahale etmek gerekiyor.

ABD’de, kişinin hesabına 10 bin doların üzerinde para gelince, hemen kaynağı araştırılıyor. ‘Bu para nereden ve nasıl bir ilişkiden dolayı geldi?’ diye soruluyor. Sadece ABD’de değil, diğer ülkelerde de benzeri uygulamalar var. Gelişmiş ülkelerde, mal hareketi değil para hareketi inceleniyor. Türkiye’de de en çok vergi borcu gözüken, makam şoförünün ve şirketlerde yönetici gösterilen diğer garibanların, hesabına giren paraların akışı izlenip nerelere gittiği tespit edilseydi, bu tür sahtekarlıklar ve kaçakçılıklar azalırdı...

Bir taraftan da ‘gerçek vergi yüzsüzleri’ ortaya çıkardı.

Başlıkta ‘Zirvedeki yüzsüz kim?’ diye sorarken, neyi amaçladığımız, herhalde anlaşıldı... Bir de anlaması gerekenler anlasalar, çok iyi olacak...