Toplam 7 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 7 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: YURT DIŞINA PARA TRANSFERİ VE STOPAJ

Kıdemli Üye
    Nereden
    Ankara
    YURT DIŞINA PARA TRANSFERİ VE STOPAJ HAKKINDA BİLGİSİ OLAN ARKADAŞLARIN PAYLAŞMASINI RİCA EDERİM 1 SENE ÖNCE ORTAĞI OLDUĞUMUZ ALMAN FİRMASINDAN
    TÜRKİYEDEKİ KREDİMİZİ KAPATMAK İÇİN BORÇ ALDIK. ŞİMDİ BORCUMUZU ÖDEYECEĞİZ
    AMA BANKA STOPAJINI SORMAKTA NASIL BİR UYGULAMA PAYLAŞMANIZI RİCA EDECEĞİM

Kıdemli Üye
    Nereden
    Ankara
    ARKADAŞLAR CEVAP BEKLİYORUM BİLGİNİZİ PAYLAŞMANIZ RİCASIYLA

Kıdemli Üye
    Nereden
    Kahramanmaraş
    bilgim yok sayın moca allah yardımcın olsun

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın mocal69 GVK.94/15 alt paragrafı kapsamında eğer alınan bu borç para yurt dışındaki banka ve finans kurumundan alınmış olsa idi bu paranın faizine vergi kesintisi olmayacaktı ama bu kapsamda olmadığı için vergi kesintisi(stopaj)olacak ama burdada gene GVK.94 ve KVK.15 kapsamında bu vergiler çifte vergilendirme işlemleri kapsamında değerlendirilmelidir ve bu bağlamda gib çifte vergilendirme bölümüne bakın almanya ve oran noktasına ve ülke- mizdeki oranlardan aşağı olmalı 94/15 kapsamında vergi %30 oranıdır ama ordaki oranlara bakmak lazım ve ona göre stopaj oranını bulmak lazım ama burda önemli nokta eğer bu anlaşmalardaki rakam bizim orandan düşük ise anlaşmadaki oran uygulanıyor yok değilse bizim oran uygulanıyor anlaşmalar gereği,sayın mocal bu yazdıklarımdan sonra size şunu sorayım siz ordan alınan borca faiz uyguladınızmı eğer uygulamadı iseniz zaten stopaj nok- tası olmaz ve birde sorunuzu ben anladığım kadarı ile cevaplamaya çalıştım ama biraz açar- sanız bende ne biliyorsam söylemeye çalışayım ve birde tabi bu tür alınan borçlar ortak olduğunuz şirket olduğu için KVK.nu kapsamında 12 ve 13.cü maddeler kapsamında değer- lendirileceğinide belirtiyim ilişkili kişi olduğu için,kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Kıdemli Üye
    Nereden
    Ankara

Sayın üstadım bilginize ve ilginize tşekkür ederim. Alman firmasına faizuyguladık bu parayı
    borç olarak aldık ve geri ödemek istemekteyiz banka bizden stopajın ödendiğine dair ödeme dekontunu istemektedir. syg. tabiki birde damga vergisi doğmaktadır.
    syg.

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın mocal69 bankanın dediği doğrudur yukardada dediğim gibi bu borç para işleminde yularda dediğim kanunlar ve ilgili maddeler kapsamında tavkifat(stopap)uygulanması ge- rekir ve Gelir İdaresi sayfasında ilgili bölüme ben baktım Almanya ile yapılan ikili anlaşma- lar çerçevesinde %10 tevkifat(stopaj) uygulanması gerekiyor eğer uygulanmadı ise bunu gön- receğiniz bankaya söyleyin ve onlar bu kesintiyi yapsın ve uygulasın çünkü uygulanmak zo- rundadır,kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Ziyaretci
    Sayın hadisat aynı şekilde bir sorunumuz var. Yurtdışındaki bir kişiden borç para alınacak. bu para burdaki şirket tarafından peyderpey ödenecek. Stopaj kesintisi yapılıp banka yoluyla mı ödenmesi gerekir?