Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: B Formlarına İlişkin Türmob’dan Bir Yazı!

 1. #1
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  03.Şubat.2004
  Nereden
  Antalya, Turkey
  Mesajlar
  4,610
  <H1 style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt"><?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /></H1>
  <H1 style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt"></H1>
  <H1 style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt"></H1>
  <H1 style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt"></H1>
  <H1 style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt">Ankara, 18.07.2005/06342</H1>

  Sayı : 2005/
  Konu : KDV Beyannamesi Ekinde Verilecek Olan B Formları
  <H1 style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt"></H1>
  <H1 style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt"></H1>
  <H1 style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt">YMM VE SMMM ODASI BAŞKANLIKLARI’NA</H1>


  İlgi : 05.07.2005 tarih ve 06175
  30.06.2005 tarih ve 06084 sayılı yazılarımız


  İlgide kayıtlı yazılarımız ile KDV Beyannamesi verme yükümlüğünde olan ve bilanço esasına göre defter tutan mükelleflerin mal ve hizmet alımlarına ilişkin bildirim formu (Form B) verme zorunluluğunu yeniden düzenleyen 350 Sıra No’lu Vergi Usul Kanunu Tebliğ Taslağı hakkında bilgi verilmişti.

  Bu kez, Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı yetkililerinden alınan bilgi; taslağın imza aşamasında olduğu ve Sayın Maliye Bakanı Kemal UNAKITAN’ın bir-kaç gün içinde imzalayacağı yönündedir.

  Bu sebeple, meslektaşlarımızın Haziran ayı KDV Beyannamesi ekinde B Formu verip–vermeme konusunda bir tereddüt yaşamalarına gerek yoktur.

  Taslakta da belirtildiği gibi B Formları Ağustos Ayı KDV Beyannamesi ekinde Eylül ayının 20’nci günü akşamına kadar verilecektir.

  Bilgi edinilmesi ve üyelerinize gerekli duyurunun yapılması önemle rica olunur.

  Saygılarımla,
  <?:namespace prefix = v ns = "urn:schemas-microsoft-com:vml" /></v:stroke></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:ulas></vath><o:lock aspectratio="t" v:ext="edit"></o:lock></v:shape></v:image></v:shape>
  Mehmet TİMUR
  Genel Başkan
  ------------------
  Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

 2. #2
  Üye
  Üyelik tarihi
  08.Mart.2005
  Nereden
  Turkey
  Mesajlar
  44


  Sayın Gülşen,


  Nihayet Maliye Bakanlığı'da akıl edebildi basın açıklaması sitesinde.  <TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0>
  <T>
  <TR vAlign=top>
  <TD width=76>Tarih
  </TD>
  <TD width=680>20.07.2005


  </TD></TR>
  <TR vAlign=top>
  <TD width=76>Konu
  </TD>
  <TD width=680>Form Ba ve Form Bs’lerin Verilme Süresi


  </TD></TR>
  <TR vAlign=top>
  <TD width=76>İçerik</TD>
  <TD width=680>
  <DIV align=justify>Form Ba ve Bs’lerin hazırlanması ve vergi dairelerine verilmesine ilişkin aşağıdaki açıklamaların yapılmasına gerek duyulmuştur. Bilindiği üzere, 256 Sıra No’lu Vergi Usul Kanunu (VUK) Genel Tebliği ile bilanço esasına göre defter tutan mükelleflerin bir kişiden satın alınan mal ve/veya hizmetlerin tutarları toplamı katma değer vergisi hariç 1 milyar lirayı aşan alımlarına ilişkin olarak Mal ve Hizmet Alımlarına İlişkin Bildirim Formunu (Form B) vermesi zorunluluğu getirilmiş olup 265, 276, 285, 305 ve en son 318 Sıra No’lu VUK Genel Tebliğleri ile de mal ve hizmet alımlarına ilişkin had 25 milyar liraya artırılarak uygulamaya devam edilmiştir.


  Bakanlığımızca, Bilanço Esasına Göre Defter Tutan Mükelleflerin Mal ve Hizmet Alımlarına İlişkin Bildirim Formunun (Form B) mal ve hizmet satışlarını da kapsayacak şekilde alınması, mal ve hizmet alımları ile satışlarına ilişkin haddin yeniden belirlenmesi, verilme süresi ve kağıt veya elektronik ortamda verilmesini yeniden düzenleyen 350 sıra nolu VUK Genel Tebliği hazırlanmış, uzun bir süre önce Başkanlığımız internet sitesinde kamuoyunun bilgisine sunulmuş ve Resmi Gazetede yayımı için gönderilmiştir. Ancak söz konusu Tebliğin yayımı, Form B’nin son verilme tarihi olan 20.07.2005 tarihine yetişmemiştir.


  Form Ba ve Bs’lerin düzenlenmeleri ve vergi dairelerine verilmeleri 350 sıra nolu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde belirtilen düzenlemeler çerçevesinde yapılacaktır. Buna göre; bildirimlerini elektronik ortamda vermesi gereken mükelleflerin süreleri Eylül ayı sonuna kadar, bildirimlerini kağıt ortamında vermesi gereken mükelleflerin ise Eylül ayının 20 nci günü akşamına kadar uzatılmıştır.


  Yeni bildirim formlarının hazırlanması ve verilmesi 350 sıra numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğine göre yapılacağından mükelleflerin eski düzenlemelere göre Form B vermesine gerek bulunmamaktadır.

  Kamuoyuna duyurulur. </TD></TR></T></TABLE>
  Saygılarımla

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •