Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Türkiye’de e-imza dönemi başladı!

 1. #1
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  03.Şubat.2004
  Nereden
  Antalya, Turkey
  Mesajlar
  4,609
  <TABLE cellSpacing=0 cellPadding=8 width="100%">
  <T>
  <TR>
  <TD>
  <TABLE cellSpacing=0 cellPadding=4 width="100%">
  <T>
  <TR>
  <TD =article_baslik align=middle bgColor=#336699 colSpan=100>Türkiye'de e-imza dönemi başladı</TD></TR>
  <TR>
  <TD rowSpan=2></TD>
  <TD =black10 vAlign=top align=right width="100%">19 Temmuz 2005 00:05
  <HR width="100%" noShade SIZE=1>
  </TD></TR>
  <TR>
  <TD =black14 align=left>Teknoloji imzaya da yön veriyor. Türkiye'de elektronik alanda birçok yenilik getiren ve ıslak imza ile aynı hukuki sonuçları doğuracak elektronik imza uygulaması başlatıldı.</TD></TR>
  <TR>
  <TD width="100%" background=images/dot_black.gif colSpan=100 height=1></TD></TR></T></TABLE></TD></TR>
  <TR>
  <TD>
  İlk elektronik imzalar Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'a verilirken, e-imza sertifikası dağıtacak TÜBİTAK'ın yanısıra, Türktrust ve E-güven firmaları da yetki belgelerini aldılar.

  Telekomünikasyon Kurumu, e-imza uygulamasının başlatılması dolayısıyla Bilkent Oteli'nde bir toplantı düzenledi.

  Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Şener, törende yaptığı konuşmada, bilgi toplumuna geçişte e-imzanın kilometre taşlarından birisi olduğunu belirtti.

  E-imza yasasının çıktığını ve ikincil düzenlemelerin yapıldığını anımsatan Şener, uygulama detaylarının saptandığını, bugün e-imza kullanımının fiili olarak başladığını kaydetti.

  Bilgi ve iletişim teknolojilerinin toplumsal yaşamın her alanında kullanılmasıyla ekonomik, sosyal ve yaşamda köklü değişiklikler meydana geldiğini belirten Şener, ülke refahının bu sayede arttığını, bunun bilgi toplumuna dönüşüm olarak adlandırıldığını kaydetti.

  Bu dönüşümün avantaj ve riskleri konusunda tartışma yaparken, en yüksek faydayı sağlamak üzere stratejiler geliştirildiğini, Türkiye'de de bu konuda çalışmalar yapıldığını anlatan Şener, konunun hükümet tarafından büyük bir önem ve kararlılıkla ele alındığını, Türkiye'nin bilgi toplumuna dönüşümünü hızlandırmak üzere E-dönüşüm Türkiye Projesi'nin başlatıldığını ifade etti.

  -E-DÖNÜŞÜM TÜRKİYE PROJESİ-

  Bu projeyi E-dönüşüm Türkiye İcra Kurulu'nun yönlendirdiğini kaydeden Şener, proje kapsamında yıl sonuna kadar 42 bin 500 okulun geniş bant internet erişimine sahip olacağını ifade etti.

  Proje kapsamındaki çalışmalarla, SSK bildirgelerinin ve vergilerin elektronik ortamda yapılabilmesine olanak sağlandığını anlatan Şener, yargıda köklü değişiklikler yapan Ulusal Yargı Ağı Projesi'nin hayata geçirildiğini, gümrük ve E-devlet Kapısı çalışmalarının yapıldığını,
  ayrıca bu alanda hukuki düzenlemeler getirildiğini belirtti. Şener, şöyle devam etti:

  ''Ülkemizin bilgi teknolojilerini kullanarak, kamu hizmetlerinin etkinleştirilmesi ve işletmelerin rekabet gücünün arttırılması amacıyla bilgi toplumuna dönüşüm yönünde önemli adımlar atılmaktadır.

  Tüm bu çalışmalar sonucunda Türkiye büyük bir ekonomiye ve nüfusa sahip ülke olarak yavaş yavaş uluslararası karşılaşmalarda da her yıl daha yukarılara tırmanmaktadır.''

  Dünya ekonomi formu e-hazırlık sıralamasında Türkiye'nin 2003'te 56. sırada yer alırken 2004'te 52. sıraya yükseldiğini, Orta Avrupa ülkelerinde e-devlet hizmetleri araştırmasında 11 ülke arasında Türkiye'nin 6. sırada bulunduğunu belirten Şener, bir başka araştırmada kamu hizmetlerinin elektronik sunumu konusunda Türkiye'nin pek çok ülkeyi geride bırakarak 9. sıraya yükseldiğini kaydetti.

  Elektronik ortamdaki işlemlerde yaşanan problemlerin e-imza ile
  aşılacağını, e-imza sayesinde internetten ürün satın almanın ve ödemelerin kolaylaşacağını vurgulayan Şener, ''Elektronik ortamda hizmet sunumu yaygınlaştıkça e-imza kullanımı da artacaktır. Bu nedenle önümüzdeki dönemde kamu kurumlarında e-imzanın yoğun bir şekilde kullanıldığını göreceğiz'' dedi.

  Şener, e-imzanın artık hayatın ayrılmaz bir parçası haline geleceğini ülkenin bilgi toplumuna dönüşümünü sağlamak ve vatandaşların yaşam kalitesini ve refah düzeyini artırmayı hedeflediklerini bildirdi.

  -BİNALİ YILDIRIM'IN KONUŞMASI-

  Ulaştırma Bakanı Yıldırım da haberleşme teknolojilerindeki gelişmenin büyük bir hızla devam ettiğini, son 10 yılda yeniliklerin birbirini kovaladığını kaydetti.

  Teknolojik imkanları kullanarak insanların günlük hayatını kolaylaştırma ve kamunun bürokrasisini azaltmanın kaçınılmaz bir görev olduğunu vurgulayan Yıldırım, bunun için E-imza Yasası'nın çıkarıldığını ifade etti.

  Haberleşme teknolojilerinde son dönemde kaydedilen aşamalardan söz eden Yıldırım, artık her şeyin bilgisayar üzerinden yapılabildiğini belirtti. Artık çalışma hayatının belirli saatlerle sınırlı olmaktan
  çıktığını da ifade eden Yıldırım, günün herhangi bir saatinde bilgisayardan işlem yapılabildiğini kaydetti. Yıldırım, bu işlemlerin, espriyle ''elektronik zımbırtı'' diye ifade ettiği USB Tooken ya da akıllı kartlarla yapılabildiğini belirtti.

  Kamu kuruluşlarının da e-imza vasıtasıyla yazılarını güvenle gönderebileceğine işaret eden Yıldırım, uygulamanın çok kısa sürede yayılacağına inandığını ifade etti.

  -DİĞER KONUŞMALAR-

  Elektronik imza uygulamalarını denetleme görevi verilen
  Telekomünikasyon Kurumu'nun Başkanı Tayfun Acarer, e-imza ygulamasında Türkiye'nin birçok AB ülkesinden ileride olduğunu elirtti.

  Acarer, kamu çalışanlarının e-imza sertifikalarını TÜBİTAK'tan lmalarının kararlaştırıldığını da ifade etti.

  TÜBİTAK Başkan Vekili Prof. Dr. Nüket Yetiş de e-imza
  uygulamasının geleceğe bir kapı açacağını, uygulama konusunda luslararası standartların sağlandığını belirtti. Yetiş, Türkiye'nin eknolojiyi ne kadar hızlı yakaladığını bu uygulamanın ortaya oyduğunu sözlerine ekledi.

  -ŞENER, E-İMZASINI AKTİF HALE GETİRDİ-

  Konuşmaların ardından kamu kurumlarına e-imza sertifikası ağlamakla görevlendirilen TÜBİTAK tarafından üretilen ilk e-imzalar ener, Yıldırım ve diğer üst düzey yöneticilere verildi. Şener, endisi için üretilen e-imzayı platformdaki bilgisayarda kullanarak, ktif hale getirdi.

  Törende, kamu kurumlarına sertifika üretecek Kamu Sertifikasyon erkezi Müdürü Erkan Tekman ile özel sektörde faaliyet gösterecek ürktrust A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Bahtiyar Türker ve E-güven A.Ş önetim Kurulu Başkanı Faruk Eczacıbaşı'na yetki belgeleri de verildi.</TD></TR></T></TABLE>
  ------------------
  Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

 2. #2
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  03.Şubat.2004
  Nereden
  Antalya, Turkey
  Mesajlar
  4,609
  ELEKTRONİK İMZA KANUNU  Kanun No. 5070
  Kabul Tarihi : 15.1.2004
  Resmi Gazete Sayı: 25355
  Resmi Gazete Tarih: 23.1.2004

  BİRİNCİ KISIM


  Amaç, Kapsam ve Tanımlar


  Amaç


  MADDE 1.- Bu Kanunun amacı, elektronik imzanın hukuki ve teknik yönleri ile kullanımına ilişkin esasları düzenlemektir.


  Kapsam


  MADDE 2.- Bu Kanun, elektronik imzanın hukuki yapısını, elektronik sertifika hizmet sağlayıcılarının faaliyetlerini ve her alanda elektronik imzanın kullanımına ilişkin işlemleri kapsar.


  Tanımlar


  MADDE 3.- Bu Kanunda geçen;


  a) Elektronik veri: Elektronik, optik veya benzeri yollarla üretilen, taşınan veya saklanan kayıtları,


  b) Elektronik imza: Başka bir elektronik veriye eklenen veya elektronik veriyle mantıksal bağlantısı bulunan ve kimlik doğrulama amacıyla kullanılan elektronik veriyi,


  c) İmza sahibi: Elektronik imza oluşturmak amacıyla bir imza oluşturma aracını kullanan gerçek kişiyi,


  d) İmza oluşturma verisi: İmza sahibine ait olan, imza sahibi tarafından elektronik imza oluşturma amacıyla kullanılan ve bir eşi daha olmayan şifreler, kriptografik gizli anahtarlar gibi verileri,


  e) İmza oluşturma aracı: Elektronik imza oluşturmak üzere, imza oluşturma verisini kullanan yazılım veya donanım aracını,


  f) İmza doğrulama verisi: Elektronik imzayı doğrulamak için kullanılan şifreler, kriptografik açık anahtarlar gibi verileri,


  g) İmza doğrulama aracı: Elektronik imzayı doğrulamak amacıyla imza doğrulama verisini kullanan yazılım veya donanım aracını,


  h) Zaman damgası: Bir elektronik verinin, üretildiği, değiştirildiği, gönderildiği, alındığı ve / veya kaydedildiği zamanın tespit edilmesi amacıyla, elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı tarafından elektronik imzayla doğrulanan kaydı,


  ı) Elektronik sertifika: İmza sahibinin imza doğrulama verisini ve kimlik bilgilerini birbirine bağlayan elektronik kaydı,


  j) Kurum: Telekomünikasyon Kurumunu,


  İfade eder.


  İKİNCİ KISIM


  Güvenli Elektronik İmza ve


  Sertifika Hizmetleri


  BİRİNCİ BÖLÜM


  Güvenli Elektronik İmza, Güvenli Elektronik İmza Oluşturma ve Doğrulama Araçları


  Güvenli elektronik imza


  MADDE 4.- Güvenli elektronik imza;


  a) Münhasıran imza sahibine bağlı olan,


  b) Sadece imza sahibinin tasarrufunda bulunan güvenli elektronik imza oluşturma aracı ile oluşturulan,


  c) Nitelikli elektronik sertifikaya dayanarak imza sahibinin kimliğinin tespitini sağlayan,


  d) İmzalanmış elektronik veride sonradan herhangi bir değişiklik yapılıp yapılmadığının tespitini sağlayan,


  Elektronik imzadır.


  Güvenli elektronik imzanın hukuki sonucu ve uygulama alanı


  MADDE 5.- Güvenli elektronik imza, elle atılan imza ile aynı hukuki sonucu doğurur.


  Kanunların resmi şekle veya özel bir merasime tabi tuttuğu hukuki işlemler ile teminat sözleşmeleri güvenli elektronik imza ile gerçekleştirilemez.


  Güvenli elektronik imza oluşturma araçları


  MADDE 6.- Güvenli elektronik imza oluşturma araçları;


  a) Ürettiği elektronik imza oluşturma verilerinin kendi aralarında bir eşi daha bulunmamasını,


  b) Üzerinde kayıtlı olan elektronik imza oluşturma verilerinin araç dışına hiçbir biçimde çıkarılamamasını ve gizliliğini,


  c) Üzerinde kayıtlı olan elektronik imza oluşturma verilerinin, üçüncü kişilerce elde edilememesini, kullanılamamasını ve elektronik imzanın sahteciliğe karşı korunmasını,


  d) İmzalanacak verinin imza sahibi dışında değiştirilememesini ve bu verinin imza sahibi tarafından imzanın oluşturulmasından önce görülebilmesini,


  Sağlayan imza oluşturma araçlarıdır.


  Güvenli elektronik imza doğrulama araçları


  MADDE 7.- Güvenli elektronik imza doğrulama araçları;


  a) İmzanın doğrulanması için kullanılan verileri, değiştirmeksizin doğrulama yapan kişiye gösteren,


  b) İmza doğrulama işlemini güvenilir ve kesin bir biçimde çalıştıran ve doğrulama sonuçlarını değiştirmeksizin doğrulama yapan kişiye gösteren,


  c) Gerektiğinde, imzalanmış verinin güvenilir bir biçimde gösterilmesini sağlayan,


  d) İmzanın doğrulanması için kullanılan elektronik sertifikanın doğruluğunu ve geçerliliğini güvenilir bir biçimde tespit ederek sonuçlarını değiştirmeksizin doğrulama yapan kişiye gösteren,


  e) İmza sahibinin kimliğini değiştirmeksizin doğrulama yapan kişiye gösteren,


  f) İmzanın doğrulanması ile ilgili şartlara etki edecek değişikliklerin tespit edilebilmesini sağlayan,


  İmza doğrulama araçlarıdır.


  İKİNCİ BÖLÜM


  Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcısı, Nitelikli Elektronik Sertifika ve


  Yabancı Elektronik Sertifikalar


  Elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı


  MADDE 8.- Elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı, elektronik sertifika, zaman damgası ve elektronik imzalarla ilgili hizmetleri sağlayan kamu kurum ve kuruluşları ile gerçek veya özel hukuk tüzel kişilerdir. Elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı, Kuruma yapacağı bildirimden iki ay sonra faaliyete geçer.


  Elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı yapacağı bildirimde;


  a) Güvenli ürün ve sistemleri kullanmak,


  b) Hizmeti güvenilir bir biçimde yürütmek,


  c) Sertifikaların taklit ve tahrif edilmesini önlemekle ilgili her türlü tedbiri almak,


  İle ilgili şartları sağladığını ayrıntılı bir biçimde gösterir.


  Kurum, yukarıdaki şartlardan birinin eksikliğini veya yerine getirilmediğini tespit ederse, bu eksikliklerin giderilmesi için, elektronik sertifika hizmet sağlayıcısına bir ayı geçmemek üzere bir süre verir, bu süre içinde elektronik sertifika hizmet sağlayıcısının faaliyetlerini durdurur. Sürenin sonunda eksikliklerin giderilmemesi halinde elektronik sertifika hizmet sağlayıcısının faaliyetine son verir. Kurumun bu kararlarına karşı 19 uncu maddenin ikinci fıkrası hükümleri gereğince itiraz edilebilir.


  Elektronik sertifika hizmet sağlayıcılarının faaliyetlerinin devamı sırasında bu maddede gösterilen şartları kaybetmeleri hâlinde de yukarıdaki fıkra hükümleri uygulanır.


  Elektronik sertifika hizmet sağlayıcıları, Kurumun belirleyeceği ücret alt ve üst sınırlarına uymak zorundadır.


  Nitelikli elektronik sertifika


  MADDE 9.- Nitelikli elektronik sertifikada;


  a) Sertifikanın "nitelikli elektronik sertifika" olduğuna dair bir ibarenin,


  b) Sertifika hizmet sağlayıcısının kimlik bilgileri ve kurulduğu ülke adının,


  c) İmza sahibinin teşhis edilebileceği kimlik bilgilerinin,


  d) Elektronik imza oluşturma verisine karşılık gelen imza doğrulama verisinin,


  e) Sertifikanın geçerlilik süresinin başlangıç ve bitiş tarihlerinin,


  f) Sertifikanın seri numarasının,


  g) Sertifika sahibi diğer bir kişi adına hareket ediyorsa bu yetkisine ilişkin bilginin,


  h) Sertifika sahibi talep ederse mesleki veya diğer kişisel bilgilerinin,


  ı) Varsa sertifikanın kullanım şartları ve kullanılacağı işlemlerdeki maddi sınırlamalara ilişkin bilgilerin,


  j) Sertifika hizmet sağlayıcısının sertifikada yer alan bilgileri doğrulayan güvenli elektronik imzasının,


  Bulunması zorunludur.


  Elektronik sertifika hizmet sağlayıcısının yükümlülükleri


  MADDE 10.- Elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı;


  a) Hizmetin gerektirdiği nitelikte personel istihdam etmekle,


  b) Nitelikli sertifika verdiği kişilerin kimliğini resmi belgelere göre güvenilir bir biçimde tespit etmekle,


  c) Sertifika sahibinin diğer bir kişi adına hareket edebilme yetkisi, mesleki veya diğer kişisel bilgilerinin sertifikada bulunması durumunda, bu bilgileri de resmi belgelere dayandırarak güvenilir bir biçimde belirlemekle,


  d) İmza oluşturma verisinin sertifika hizmet sağlayıcısı tarafından veya sertifika talep eden kişi tarafından sertifika hizmet sağlayıcısına ait yerlerde üretilmesi durumunda bu işlemin gizliliğini sağlamak veya sertifika hizmet sağlayıcısının sağladığı araçlarla üretilmesi durumunda, bu işleyişin güvenliğini sağlamakla,


  e) Sertifikanın kullanımına ilişkin özelliklerin ve uyuşmazlıkların çözüm yolları ile ilgili şartların ve kanunlarda öngörülen sınırlamalar saklı kalmak üzere güvenli elektronik imzanın elle atılan imza ile eşdeğer olduğu hakkında sertifika talep eden kişiyi sertifikanın tesliminden önce yazılı olarak bilgilendirmekle,


  f) Sertifikada bulunan imza doğrulama verisine karşılık gelen imza oluşturma verisini başkasına kullandırmaması konusunda, sertifika sahibini yazılı olarak uyarmak ve bilgilendirmekle,


  g)Yaptığı hizmetlere ilişkin tüm kayıtları yönetmelikle belirlenen süreyle saklamakla,


  h) Faaliyetine son vereceği tarihten en az üç ay önce durumu Kuruma ve elektronik sertifika sahibine bildirmekle,


  Yükümlüdür.


  Elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı üretilen imza oluşturma verisinin bir kopyasını alamaz veya bu veriyi saklayamaz.


  Nitelikli elektronik sertifikaların iptal edilmesi


  MADDE 11.- Elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı;


  a) Nitelikli elektronik sertifika sahibinin talebi,


  b) Sağladığı nitelikli elektronik sertifikaya ilişkin veri tabanında bulunan bilgilerin sahteliğinin veya yanlışlığının ortaya çıkması veya bilgilerin değişmesi,


  c) Nitelikli elektronik sertifika sahibinin fiil ehliyetinin sınırlandığının, iflâsının veya gaipliğinin ya da ölümünün öğrenilmesi,


  Durumunda vermiş olduğu nitelikli elektronik sertifikaları derhâl iptal eder.


  Elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı, nitelikli elektronik sertifikaların iptal edildiği zamanın tam olarak tespit edilmesine imkân veren ve üçüncü kişilerin hızlı ve güvenli bir biçimde ulaşabileceği bir kayıt oluşturur.


  Elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı, faaliyetine son vermesi ve vermiş olduğu nitelikli elektronik sertifikaların başka bir elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı tarafından kullanımının sağlanamaması durumunda vermiş olduğu nitelikli elektronik sertifikaları derhâl iptal eder.


  Elektronik sertifika hizmet sağlayıcısının faaliyetine Kurum tarafından son verilmesi halinde Kurum, faaliyetine son verilen elektronik sertifika hizmet sağlayıcısının vermiş olduğu nitelikli elektronik sertifikaların başka bir elektronik sertifika hizmet sağlayıcısına devredilmesine karar verir ve durumu ilgililere duyurur.


  Elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı geçmişe yönelik olarak nitelikli elektronik sertifika iptal edemez.


  Bilgilerin korunması


  MADDE 12.- Elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı;


  a) Elektronik sertifika talep eden kişiden, elektronik sertifika vermek için gerekli bilgiler hariç bilgi talep edemez ve bu bilgileri kişinin rızası dışında elde edemez,


  b) Elektronik sertifika sahibinin izni olmaksızın sertifikayı üçüncü kişilerin ulaşabileceği ortamlarda bulunduramaz,


  c) Elektronik sertifika talep eden kişinin yazılı rızası olmaksızın üçüncü kişilerin kişisel verileri elde etmesini engeller. Bu bilgileri sertifika sahibinin onayı olmaksızın üçüncü kişilere iletemez ve başka amaçlarla kullanamaz.


  Hukuki sorumluluk


  MADDE 13.- Elektronik sertifika hizmet sağlayıcısının, elektronik sertifika sahibine karşı sorumluluğu genel hükümlere tâbidir.


  Elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı, bu Kanun veya bu Kanuna dayanılarak çıkarılan yönetmelik hükümlerinin ihlâli suretiyle üçüncü kişilere verdiği zararları tazminle yükümlüdür. Elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı kusursuzluğunu ispat ettiği takdirde tazminat ödeme yükümlülüğü doğmaz.


  Elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı, söz konusu yükümlülük ihlâlinin istihdam ettiği kişilerin davranışına dayanması hâlinde de zarardan sorumlu olup, elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı, bu sorumluluğundan, Borçlar Kanununun 55 inci maddesinde öngörülen türden bir kurtuluş kanıtı getirerek kurtulamaz.


  Nitelikli elektronik sertifikanın içerdiği kullanım ve maddi kapsamına ilişkin sınırlamalar hariç olmak üzere, elektronik sertifika hizmet sağlayıcısının üçüncü kişilere ve nitelikli elektronik imza sahibine karşı sorumluluğunu ortadan kaldıran veya sınırlandıran her türlü şart geçersizdir.


  Elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı, bu Kanundan doğan yükümlülüklerini yerine getirmemesi sonucu doğan zararların karşılanması amacıyla sertifika mali sorumluluk sigortası yaptırmak zorundadır. Sigortaya ilişkin usul ve esaslar Hazine Müsteşarlığının görüşü alınarak Kurum tarafından çıkarılacak yönetmelikle belirlenir.


  Bu maddede öngörülen sertifika mali sorumluluk sigortası Türkiye'de ilgili branşta çalışmaya yetkili olan sigorta şirketleri tarafından yapılır. Bu sigorta şirketleri sertifika mali sorumluluk sigortasını yapmakla yükümlüdürler. Bu yükümlülüğe uymayan sigorta şirketlerine Hazine Müsteşarlığınca sekizmilyar lira idari para cezası verilir. Bu para cezasının tahsilinde ve cezaya itiraz usulünde 18 inci madde hükümleri uygulanır.


  Elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı, nitelikli elektronik sertifikayı elektronik imza sahibine sigorta ettirerek teslim etmekle yükümlüdür.


  Yabancı elektronik sertifikalar


  MADDE 14.- Yabancı bir ülkede kurulu bir elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı tarafından verilen elektronik sertifikaların hukuki sonuçları milletlerarası anlaşmalarla belirlenir.


  Yabancı bir ülkede kurulu bir elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı tarafından verilen elektronik sertifikaların, Türkiye'de kurulu bir elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı tarafından kabul edilmesi durumunda, bu elektronik sertifikalar nitelikli elektronik sertifika sayılır. Bu elektronik sertifikaların kullanılması sonucunda doğacak zararlardan, Türkiye'deki elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı da sorumludur.


  ÜÇÜNCÜ KISIM


  Denetim ve Ceza Hükümleri


  Denetim


  MADDE 15.- Elektronik sertifika hizmet sağlayıcılarının bu Kanunun uygulanmasına ilişkin faaliyet ve işlemlerinin denetimi Kurumca yerine getirilir.


  Kurum, gerekli gördüğü zamanlarda elektronik sertifika hizmet sağlayıcılarını denetleyebilir. Denetleme sırasında, denetleme yapmaya yetkili görevliler tarafından her türlü defter, belge ve kayıtların verilmesi, yönetim yerleri, binalar ve eklentilerine girme, yazılı ve sözlü bilgi alma, örnek alma ve işlem ve hesapları denetleme isteminin elektronik sertifika hizmet sağlayıcıları ve ilgililer tarafından yerine getirilmesi zorunludur.


  İmza oluşturma verilerinin izinsiz kullanımı


  MADDE 16.- Elektronik imza oluşturma amacı ile ilgili kişinin rızası dışında; imza oluşturma verisi veya imza oluşturma aracını elde eden, veren, kopyalayan ve bu araçları yeniden oluşturanlar ile izinsiz elde edilen imza oluşturma araçlarını kullanarak izinsiz elektronik imza oluşturanlar bir yıldan üç yıla kadar hapis ve beşyüz milyon liradan aşağı olmamak üzere ağır para cezasıyla cezalandırılırlar.


  Yukarıdaki fıkrada işlenen suçlar elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı çalışanları tarafından işlenirse bu cezalar yarısına kadar artırılır.


  Bu maddedeki suçlar nedeniyle oluşan zarar ayrıca tazmin ettirilir.


  Elektronik sertifikalarda sahtekârlık


  MADDE 17.- Tamamen veya kısmen sahte elektronik sertifika oluşturanlar veya geçerli olarak oluşturulan elektronik sertifikaları taklit veya tahrif edenler ile yetkisi olmadan elektronik sertifika oluşturanlar veya bu elektronik sertifikaları bilerek kullananlar, fiilleri başka bir suç oluştursa bile ayrıca, iki yıldan beş yıla kadar hapis ve birmilyar liradan aşağı olmamak üzere ağır para cezasıyla cezalandırılırlar.


  Yukarıdaki fıkrada işlenen suçlar elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı çalışanları tarafından işlenirse bu cezalar yarısına kadar artırılır.


  Bu maddedeki suçlar nedeniyle oluşan zarar ayrıca tazmin ettirilir.


  İdari para cezaları


  MADDE 18.- Bu Kanunun;


  a) 10 uncu maddesindeki yükümlülüklerinden herhangi birini yerine getirmeyen elektronik sertifika hizmet sağlayıcısına onmilyar lira,


  b) 11 inci maddesindeki yükümlülüklerden herhangi birini yerine getirmeyen elektronik sertifika hizmet sağlayıcısına sekizmilyar lira,


  c) 12 nci maddesi hükümlerine aykırı hareket edenler hakkında onmilyar lira,


  d) 13 üncü maddesinin beş ve yedinci fıkralarındaki yükümlülükleri yerine getirmeyen elektronik sertifika hizmet sağlayıcısına sekizmilyar lira,


  e) 15 inci maddesi hükmüne aykırı hareket eden elektronik sertifika hizmet sağlayıcısına yirmimilyar lira,


  İdari para cezası Telekomünikasyon Kurulu tarafından verilir. Verilen para cezalarına dair kararlar ilgililere 7201 sayılı Tebligat Kanunu hükümlerine göre tebliğ edilir. Bu cezalara karşı tebliğ tarihinden itibaren en geç yedi gün içinde yetkili idare mahkemesine itiraz edilebilir. İtiraz, verilen cezanın yerine getirilmesini durdurmaz. İtiraz, zaruret görülmeyen hâllerde, evrak üzerinden inceleme yapılarak en kısa sürede sonuçlandırılır. İtiraz üzerine verilen kararlara karşı Bölge İdare Mahkemesine başvurulabilir. Bölge İdare Mahkemesinin verdiği kararlar kesindir. Bu Kanuna göre verilen idari para cezaları, Kurumun bildirimi üzerine 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun hükümlerine göre Maliye Bakanlığınca tahsil olunur.


  İdari nitelikteki suçların tekrarı ve kapatma


  MADDE 19.- 18 inci maddedeki suçları işleyenlerin bu suçları işledikleri tarihten itibaren geriye doğru üç yıl içinde ikinci kez işlemeleri hâlinde para cezaları iki kat olarak uygulanır, üçüncü kez işlemeleri hâlinde ise Kurum tarafından elektronik sertifika hizmet sağlayıcıları hakkında kapatma cezası verilir.


  Kapatma cezası verilmesine ilişkin karar 7201 sayılı Tebligat Kanununa göre ilgililere tebliğ edilir. Bu karara karşı tebliğ tarihinden itibaren en geç yedi gün içinde yetkili idare mahkemesine itiraz edilebilir. İtiraz, yetkili makam tarafından verilen kapatma kararının yerine getirilmesini durdurmaz. İtiraz, zaruret görülmeyen hâllerde, evrak üzerinden inceleme yapılarak en kısa sürede sonuçlandırılır. İtiraz üzerine verilen kararlara karşı Bölge İdare Mahkemesine başvurulabilir. Bölge İdare Mahkemesinin verdiği kararlar kesindir.


  DÖRDÜNCÜ KISIM


  Çeşitli Hükümler


  Yönetmelik


  MADDE 20.- Bu Kanunun 6, 7, 8, 10, 11 ve 14 üncü maddelerinin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar, Kanunun yürürlük tarihinden itibaren altı ay içinde ilgili kurum ve kuruluşların görüşleri alınarak Kurum tarafından çıkarılacak yönetmeliklerle düzenlenir.


  Kamu kurum ve kuruluşları hakkında uygulanmayacak hükümler


  MADDE 21.- Bu Kanunun 8 inci maddesinin dört ve beşinci fıkraları ile 15 ve 19 uncu maddesi hükümleri, elektronik sertifika hizmet sağlama faaliyeti yerine getiren kamu kurum ve kuruluşları hakkında uygulanmaz.


  MADDE 22.- 22.4.1926 tarihli ve 818 sayılı Borçlar Kanununun 14 üncü maddesinin birinci fıkrasına aşağıdaki cümle eklenmiştir.


  Güvenli elektronik imza elle atılan imza ile aynı ispat gücünü haizdir.


  MADDE 23.- 18.6.1927 tarihli ve 1086 sayılı Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanununa 295 inci maddeden sonra gelmek üzere aşağıdaki 295/A maddesi eklenmiştir.


  MADDE 295/A- Usulüne göre güvenli elektronik imza ile oluşturulan elektronik veriler senet hükmündedir. Bu veriler aksi ispat edilinceye kadar kesin delil sayılırlar.


  Dava sırasında bir taraf kendisine karşı ileri sürülen ve güvenli elektronik imza ile oluşturulmuş veriyi inkâr ederse, bu Kanunun 308 inci maddesi kıyas yoluyla uygulanır.


  MADDE 24.- 5.4.1983 tarihli ve 2813 sayılı Telsiz Kanununun 7 nci maddesinin birinci fıkrasına aşağıdaki (m) bendi eklenmiş ve mevcut (m) bendi (n) bendi olarak teselsül ettirilmiştir.


  m) Elektronik İmza Kanunu ile verilen görevleri yerine getirmek,


  Yürürlük


  MADDE 25.- Bu Kanun yayımı tarihinden altı ay sonra yürürlüğe girer.


  Yürütme
  MADDE 26.- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.
  ------------------
  Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •