baktığımızı görebildiğimiz boyutta,kişilikten çok özümüzü ilgilendiren ve bundanda dersler çıkarabileceğimiz bir sayfa

selam olsun allahu tealaya gerçekten kul olanlara. selam olsun allahın ahlakıyla ahlaklananlara. selam olsun hz muhammed s.a.v. efendimize aline ve ashabına. selam olsun allah resulünün nurlu caddelerinde gezenlere. selam olsun allah ve resulüne gönül verenlere. HEPSİNE BİZDEN SELAM OLSUN...
hakan bey öncelikle bu ne hız gibi bir düşünceye kapılabilirsiniz. aslında geç bile kaldım. yarın sabaha çıkmaya delilimiz yok. o yüzden umarım bu satırlar sizi tatamin ederde hakkınızı bana helal edersiniz.
öncelikkle benden talep ettiğiniz şeyin birinci kısmına değinelim
BAKTIĞIMIZI GÖREBİLDİĞİMİZ BOYUTTA...
size her kesimden insanın bakınca hemen görebileceği boyutta örnekler vermek istiyorum...
HZ MUHAMMED (S.A.V.) EFENDİMİZ = merhamette son nokta...
HZ ADEM A.S. efendimiz = kulluk ve yalvarma mertebesinde son nokta...
HZ NUH A.S. = allahın "gahhar" ismini yansıtmada son nokta...
HZ YUSUF A.S. = haya utanma ve iradede son nokta...
HZ EBUBEKİR R.A. = sıdk sadakat makamında son nokta...
HZ ÖMER R.A. = adalette son nokta...
HZ OSMAN R.A. = hayada son nokta...
HZ ALİ R.A. = ilimde son nokta...
HZ HAMZA R.A. = şehitlikte son nokta...
HZ MEVLANA CELALETTİN RUMİ = halkın içinde hakla olmada son nokta...
HZ EYYÜB EL ENSARİ R.A. = cihatta son nokta...
ve
HZ RABİATUL ADEVİYYE = rabbimden onu kendime istedim.. bu bende kalacak ve kalemime almayacağım. o bende ben ondayım...
peki sen neysin be adam dersen onada yanıt vereyim... İSYANDA SON NOKTA... bu bir tevazu değil, bu bir gerçek. bu satırları yazarken dahi nefsimin isyanı ile başbaşayım.. allahın ilmi "su" misalidir. allah o suyu dilediği yerden akıtır ve dilediği çeşmeden insanları nasiplendirir. bu çeşme altın kaplamada olabilir. kir pas içerisindede olabilir. bu zatların hayatlarını inceleyin ve bakın. benim yazdıklarımı hemen görürsünüz.
geçelim benden talep ettiğiniz ikinci kısma...

KİŞİLİKTEN ÇOK ÖZÜMÜZÜ İLGİLENDİREN VE BUNDANDA DER ÇIKARABİLECEĞİMİZ....
MERHANET
allahu tealaya aittir.
İnsanın özünde merhamet allahtandır ve allahındır.
merhametin zıttı zülüm insandandır ve insna aittir.
HAYA
allahu tealaya aittir.
İnsanın özünde haya allahtandır ve allaha aittir.
hayatın zıttı olan hayasızlık ise insandandır ve insana aittir.
İLİM
allahu tealaya aittir.
insanın özünde ilim allahtandır ve allahu telaya aittir.
ilmin zıddı olan cehalet insandandır ve insana aittir.
AŞK
allahu tealaya aittir.
insanın özünde aşk allahtandır ve allahu tealaya aittir.
aşkın zıddı yoktur. onu ancak nasiplenenler tadabilir.
velhasıl güzel dostum... insanın özünde ne varsa hepsi allahtandır ve allaha aittir. nasılki bir odunu sobaya atınca yanması ile içindeki enerji ortaya çıkar. aynı şekilde insanda nefs ateşi ile yanınca özündeki allahu telaya ait olan güzellikler ortaya çıkar. insan allahu tealanın camisidir. onun içinde kendini zikreder. ve insan yanmayınca yani nefsin ateşi ile yanmak yerine nefsin hevesleri ile yaşayınca kişiliği ortaya çıkar. özünden uzaklaşır. yani sizin dediğiniz gibi
KENDİSİNİN YABANCISI OLUR.
kullanılmadıktan sonra bir oda dolusu hazine ne işe yarar. değilmi kardeşim. burda size değil gerçekte kendi nefsime sesleniyorum... o yüzden sakın üzerinize birşey alınmayın... umarım bu satırlar sizi tatmin etmiştirde hakkımı helal ettirebilmişimdir. RAHMAN VE RAHİM OLAN ALLAHU TEALANIN ADIYLA. BİZİ BİR DAMLA SUDAN YARATIP BİZE ŞEKİL VEREN VE SONUNDA BİZE İLİM VEREN ALLAHIN NEFSLERİMİZİN HEVESLERİNDEN BİZLERİ KORUSUN. KALIN SAĞLICAKLA.....

AMİN........................................