Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 12 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: GEÇ GELEN GAYRİMENKUL ALIMI

Müdavim Üye
    SLM MÜKELLEFİMİZ HAZİRAN AYINDA ALMIŞ OLDUĞU GAYRİMENKULUN FAT AĞUSTOS AYINDA GETİRDİ. DOLAYISIYLE HAZİRAN AYI BA ALIŞLARINDA GÖZÜKMEMEKTEDİR .FATURA GELMEDİGİ İÇİN KARŞI TARAFIN MUHASEBECİSİ BUGUN ARIYOR VE BİZ BİLDİRDİK SİZ DÜZELTME YAPIN DİYE .TAMAM DÜZELTMEYİ YAPALIM FAKAT HAZİRAN AYINDA ALINAN GAYRİMENKUL(İŞYERİ VE MÜKELELFİMİZ TÜZEL KİŞİLİK) MUHASEBE KAYDI NASİL YAPALİM KDV ACİSİNDAN DÜZELTME NASİL OLMALİ. KDV İNDİRİM KONUSUMU OLMALİ YADA KDV MALİYETE ATMALİ CEVAPLARİNİZİ İVEDİLİKLE BEKLİYORUM SAYGILAR Edited by: TRABZON

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın trabzon muhasebe kaydını 252 ve 191 hesapları borçluve toplamı 679 hesaba alacak işleyin eğer sayım ve tesüllüm noksanları hesabında bir işlem yoksa ve zatende anlaşıldığına göre yok siz bu şekilde işleyin ve tabiki yıl atlamadığı için KDV'sinide indirim yapın,diğer dü- zeltme işlemleri eğer geriye o tarihe işlerseniz tabi sıkıntılı olacak bunuda söyleyeyim çünkü KDV'de eğer o dönem devreden varsa ödeme çıkmıyorsa bir sıkıntı olmaz ama Ba formuna verilen düzeltmeden dolayı mük.355'den ceza yersiniz bunu zaten biliyorsunuz,kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Müdavim Üye

ba da seçim şansımız yok fakat kdv yönünde devreden kdv var alınan gayrımenkulun kdv si düzeltmede kulanırsak defterin inceleme olması söz konusu yada kdv de düzeltme verip kdv yi maliyete atsak diye düsünüyorum kısacası sorun kdv acısındanEdited by: TRABZON

Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın trabzon evet defteri inceleme yapabilirler ama olmayabilirde idarede bir tanıdık varsa görüşün ve dilekçe ve fatura ile meseleyi çözmeye çalışın ama defteri incelemede isteme- yebilirler buda mümkün,kolay gelsin.

Müdavim Üye
    cok tsk ederim saygılar

Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın trabzon gayri menkul olduğu için KDV'si yüksektir bence KDV indirimi yapın derim ve eğer maliyete atarsanız bence doğru olmaz çünkü böyle bir hakkınız yok gider yazabilirsiniz ve bu gideride KKEG olarak kayıtlara alabilirsiniz,kolay gelsin.

Kıdemli Üye
    arkadaşlar söylediklerinizden hiçbişe anlamadım ! bu yazılanlar bu durumun çözümleri değil ki ! birincisi geç gelen faturayla alakalı b formunu düzeltmenize gerek yok , ta ki vergi dairesinden dü
    zeltin yazısı gelene dek , sonuçta bu fatura posta yoluyla da gelmiş ve gecikmiş olabilirdi ! ancak vergi dairesinden yazı geldiğinde durumu izah edecek şekilde bir dilekçeyle vergi dairesine başvurur düzelttirirsiniz, yani cezalı bi durum bu o yüzden sonuna kadar diğer şıkları denemelisiniz, ikincisi muhasebe kaydı ; 252 191 borçlu cari (banka çek veya kasada olabilir) alacaklı çalıştırılır.ayrıca bu daire büyük bir ihtimalle 150 m2 nın altındadır ve kdv si % 1 dir hadisat arkadaşımızın öngördüğü gibi yüksek değildir tahminimce!kdv alacağınızı geç istemek sizin dezavantajınız olduğu için sene atlamadığı sürece kimse size neden geç indirim konusu yaptın diyemez, üçüncü konuda inceleme konusu , senin tek sıkıntın faturanın geç gelmiş olması , dediğim gibi bu fatura postaylada gelmiş ve geç kalmış olabilirdi bu yüzden alnın ak olsun kimse ve hiçbir kurum sana hesap soramaz bu konuyla alakalı, tüm sıkıntını bi dilekçeyle izah edersin olur biter, benim 50 tane firmam her ay bu sorunu yaşıyor ve ben daha hiçbi firmaya düzeltme vermedim. saygılar...

Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın ali demir bey bu alınan gayri menkul konut değil işyerine aktife kayıt edilen işyeri dükkan olduğu için KDV'si %1 olmaz %18'dir ve yüksek bir rakam ortaya çıkar,diğer durum bu firma şirket olduğu için şahıstaki gibi kayıt edemezsiniz ve 3,4 ay önceki ve ücreti öden- mişse bir işlemi siz geriye dönük banka,çek ve kasa olarak işleyemezsiniz zaten kasadanda olmaz neyse bu başka mevzuu,yani burda eğer halen ödeme yapılmadı ise 329 hesap ala- caklı olmalı eğer ödemesi yapıldı ise o zaman 679 hesap olmalı yoksa yapılan işlem doğru olmaz ve muhasebe sistemi ve işleyişi ve standartları bakımındanda uygun olmaz ve hatta MSUGT.leri kapsamında VUK.353 kapsamında ceza bile yenir diğer usulsüzlükleri karıştırmı- yorum,ve birde ben yaptım olduğu mantığı ile işleri yaparsak sonu nereye varır onuda kes- tirmek zor değil her halde,kolay gelsin.

Kıdemli Üye
    birincisi : trabzonun yazdığı ' (İŞYERİ VE MÜKELELFİMİZ TÜZEL KİŞİLİK) ' cümlesinden benim anladığım ; mükellefinin ve gayrimenkulu satan kişinin tüzel kişilik olduğudur.yani ilk kelime olan işyerini ben satıcı işyeri olarak algıladım, hala da emin değilim sizin anladığınızda doğru olabilir benim anladığımda,ikincisi 3 4 ay önce yapılan bir işlem olduğunu sanmıyorum ki karşı taraf b formu teyidi istiyorsa en fazla bir ay atlamıştır, üçüncüsü varsayalımki ben herşeyi yanlış anlamışım yer dükkanmış ve 18 kdv uygulanıcak , aynı zamanda da 3 5 ay geçmiş üzerinden ! bu durumda olsa dahi ben bu hesabı hangi mantıkla gelir kaydedicem onu anlayabilmiş değilim hadisat bey, bu hesap bi caridir, yani ne diye gelir yaziyimki?
    bu arada ben yaptım doğrusu bu demiyorum ama ben memurlarla da görüştüm durum bu ! ticaretin içinde olan bu tür aksaklıklardan çok fazla korkmamıza aman ceza gelir diye hemen kendimize iş çıkarmamıza gerek yok, durum açıklanabilecek bi durumdur ve ceza söz konusu olamaz,eğer ben bunu defalarca yaşamama rağmen ceza yemediysem ceza yenmiyor demektir , çünkü burda sen ben yok 'emsal' vardır.artık müşavirler olarak gücümüzün farkına varalım ve herşeyden gelen cezadan korkup kabullenmeyelim arkadaşlar ! saygılar iyi çalışmalar.

Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın ali bey yanlış anlamayın kesinlikle bir tepki manasına demiyorum ama burda önemli olan bizlerin kanuni olarak işlem yapması ve ben son yazımda bundan bahsediyorum ama tabi sizin başınıza bu babilde işlem gelmiştir ve dediğiniz gibi yapmışsınızdır ve bir sıkıntı çıkmamıştır şuan itibari ile bu çıkmayacağı manasına gelmez eğer zamanaşımına uğramamış- sa ve eğer idaredeki memurlardan bahsediyorsanız genelde kafalarına göre yorumlarlar ama merkezden gelen müfettişler ve denetim uzmanları dediğiniz işlemlere sıkıntı çıkarırlar ve işlem 6.cı ayda olmuş ve şuan 10 cu aydayız,birde tabiki dediğiniz gibi bizler bu mesle- ğin mensupları korkmamalıyız ve hatta formda benim yazılarımı araştırırsanız arkadaşlarda bilir bende aynen sizin gibi düşündüğümü görürsünüz ama tabi bir şartla biz işimizi en iyi şekilde mevzuata uygun yapacağızve ondan sonra korkmayacağızve burası önemli yoksa korkmamak eldemi cezalar bu kadar ağırken neyse kolay gelsin hayırlı işler.(NOT: yazınızda şunu diyorsunuz nasıl oluyorda 6709 hesaba gelir yazıyorsunuz diyorsunuz,azizim 4 ay önce alınmış bir GM.kul ve eğer yazımdada dediğim gibi ödemeside yapılmış ise siz bunu nasıl işlemeyi düşünüyorsunuz ve eğer dediğiniz gibi ise bende ? işareti koyuyorum.)