Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Mal İhracı Bedelinin DAB'a bağlanmaması

Mal İhracatı bedelimiz firmamızın Banka Döviz Hesabına gelmiştir. Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karara İlişkin Tebliği ile İhracat bedellerinin tasarrufu serbesttir. Bakanlık ihtiyaç duyulması halinde ihracat bedellerinin yurda getirilmesine ilişkin düzenleme yapmaya yetkilidir. maddesi uyarınca bu dövizi DAB' a bağlamak zorunda değiliz. Ancak VUK ve KDV iadesi açısından dövizimizi DAB ile bozdurmak zorunda mıyız. Dövizimizi bozdurmaz isek yurt içi döviz borçlarımızı buradan kur farkına uğramadan ödeyebileceğiz. Eğer bozdurmak zurunda kalırsak yine döviz yapıp borçlarımızı ödeyeceğiz ve kur farkı oluşacak.

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    ben vergi dairesi de dab istemiyor diye biliyorum. bizde de var ihracat yapan iade istedik daha yapmadılar ama evrakların arasına dab filan koymadık. bahsettiğin problem bizdede oluyordu. artık hiçbirşey yapmıyoruz.
    Mali Müşavir

Yeni Üye
    mal ihracatında vergi dairesi dab istemiyor.gab'ın KDV iadesi ile ilgisi yok yeni cıkan kanuna görede dövizi bozdurmak zorunda olmadığımızı biliyorum.