Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Teminat mektubu

  1. #1
    Kıdemli Üye
    Üyelik tarihi
    15.Kasım.2008
    Nereden
    MUHASEBE
    Mesajlar
    228


    teminat mektubu masrafı olarak firmamız karşı firmaya fatura kesmiştir.bu şekilde kesilen faturadakdv gösterilir mi?kesilen fatura bizim icin 602 de mi takip etmemiz lazım?
    Gözünden akan bir damla yaş ömrümden giden günüm olsun...

  2. #2
    Moderatör
    Üyelik tarihi
    15.Ağustos.2008
    Nereden
    istanbul
    Mesajlar
    5,434
    Teminat mektubu masrafları, Banka Ve Sigorta Muameleleri Vergisi kapsamına girdiğinden, KDV Kanununun 17/4-e maddesine göre KDV’den istisnadır. Buna göre, KDV’den istisna olan teminat mektubu masraflarının satıcı firmaya aynen (bire bir) yansıtılması işlemi de KDV’ye tabi olmayacaktır. Dolayısıyla, masraf aktarımı faturasını KDV’siz olarak düzenleyebilirsiniz. Ancak, anılan masrafların bire bir değil de üzerine bir bedel ilave edilerek yansıtılması halinde ise, masraf yansıtılmasının yanı sıra aracılık hizmeti de söz konusu olmaktadır. Bu hizmetin karşılığı ise ilave edilen tutardır. Bu durumda ise, masrafın yansıtılması işlemi yine KDV’ye tabi olmayacak, ancak ilave tutar KDV’ye tabi olacaktır.
    ***Lütfen mesajlarınızda forumlarda bağırmak anlamına gelen büyük harf kullanmayınız.***
    ***konu başlıklarınız mesajınıza uygun olsun.LÜTFEN gibi kelimeler kullanmayınız.***

  3. #3
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    03.Ocak.2007
    Nereden
    Diyarbakır
    Mesajlar
    1,361


    Bu Muktezayı okuyun derim..

    <TABLE style="TABLE-LAYOUT: fixed" cellSpacing=0 cellPadding=5 width="100%">
    <T>
    <TR>
    <TD vAlign=top width="85%" height="100%">
    <DIV style="OVERFLOW: auto; WIDTH: 100%">ist. deftarlığının vermiş olduğu mukteza var bu konu ile ilgili



    T.C.
    İSTANBUL VALİLİĞİ


    İl Defterdarlığı
    Katma Değer Vergisi Gelir

    Müdürlüğü





    TARİH : 20.01.2003



    SAYI : KDV.MUK.B.07.4.DEF.0.34.18.4.308

    KONU : Teminat mektubu masraflarının yansıtma faturalarında

    KDV hesaplanıp hesaplanmayacağı.






    ……………… TİC. AŞ.





    İlgi dilekçenizde ticari ilişkide bulunduğunuz firmalara verilmek üzere bankalardan aldığınız teminat mektuplarına ait komisyon, damga vergisi gibi masrafları karşı tarafa fatura ederken katma değer vergisi hesaplanıp hesaplanmayacağı hakkında tarafımız görüşü sorulmaktadır.



    3065 Sayılı Katma Değer vergisi Kanununun 1/1. maddesine göre, Türkiye’de yapılan ticari, sınai, zirai faaliyet ve serbest meslek faaliyeti çerçevesinde yapılan teslim ve hizmetler vergiye tabi tutulmuştur.



    Kanunun 4.maddesinin 1.bendinde hizmet, teslim ve teslim sayılan haller ile mal ithalatı dışında kalan işlemler olarak tanımlanmış ve bu işlemlerin bir şeyi yapmak, işlemek, meydana getirmek, imal etmek, onarmak, temizlemek, muhafaza etmek, hazırlamak, değerlendirmek, kiralamak, bir şeyi yapmamayı taahhüt etmek şeklinde gerçekleşeceği belirtilmiştir.



    Buna göre, kendi işiniz için ve kendi adınıza bankalardan aldığınız teminat mektuplarına ilişkin olarak tarafınızdan ödenmesi gereken komisyon ve damga vergisi gibi masrafların sözleşme uyarınca veya başka nedenlerle karşı tarafa yansıtılması esas itibariyle bir masraf aktarımı değil, yapılan ticari faaliyet kapsamında tahsil edilen bir bedel olduğundan genel esaslara göre KDV’ne tabi olacaktır.



    Bilgi edinilmesini rica ederim.
    </TD></TR>
    <TR>
    <TD =smalltext vAlign=bottom width="85%">
    <TABLE style="TABLE-LAYOUT: fixed" width="100%">
    <T>
    <TR>
    <TD =smalltext align=left width="100%" colSpan=2></TD></TR></T></TABLE></TD></TR></T></TABLE>

  4. #4
    Üye
    Üyelik tarihi
    02.Şubat.2008
    Nereden
    Antalya
    Mesajlar
    38
    Bu konu ile farklı vergi dairelerinin vermiş olduğu farklı müktezalar var.Benim almış olduğum bir müktezada da kdv uygulanmayacağı konusunda.Bu nedenle siz kendi vergi dairenizden bir görüş isteyip ona göre hareket edin derim.

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •