Toplam 8 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 8 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: İŞÇİNİN İŞ SÖZLEŞMESİNİ FESHİ

Üye
    Nereden
    MUHASEBE

Arkadaşlar, beraber çalıştığımız bir arkadaşım bu ayın 28 de iş sözleşmesini iş kanunun 24-II/e ye göre haklı nedenle fesih etti.Çalışmakta olduğum firma yaklaşık 2 yıldır maaşlarımızı geç ödemekte.İlgli kanunda en geç bir sonraki ayın 20 sinde zorlayıcı bir sebep olmadıkça işçi maaşlarının ödenmesi gerektiği belirtilmekte.Benim kafama takılan konu şu:
    Çalışanlar 24'üncü madde gereğince işi bırakma seçeneğini tercih edeceklerse bunu (4857 md 26) 6 iş günü içinde yerine getirmek zorundadırlar. İlgili maddeye göre;
    "24 ve 25 inci maddelerde gösterilen ahlak ve iyiniyet kurallarına uymayan hallere dayanarak işçi veya işveren için tanınmış olan sözleşmeyi fesih yetkisi, iki taraftan birinin bu çeşit davranışlarda bulunduğunu diğer tarafın öğrendiği günden başlayarak altı iş günü geçtikten ve her halde fiilin gerçekleşmesinden itibaren bir yıl sonra kullanılamaz.
    Ancak işçinin olayda maddi çıkar sağlaması halinde bir yıllık süre uygulanmaz. Bu haller sebebiyle işçi yahut işverenden iş sözleşmesini yukarıdaki fıkrada öngörülen süre içinde feshedenlerin diğer taraftan tazminat hakları saklıdır." denilmektedir.

Bu maddelere göre arkadaşımın ayın 28 de sözleşmesini noter kanalı ile tek taraflı fesih etmesi kanunda belirtilen 6 günlük süre içinde değil.Yaklaşık 2 yıldır maaşlarımızı geç almamız dolayısıyla tek taraflı fesihte arkadaşımın bu 6 günlük süreye tabi olup olmadığı.Bu ayın 28 de fesih etmesi maaş ,izin ücreti ve tazminat hakkını etkilermi.Ayın en geç 26 sındamı fesih etmesi gerekirdi.Cevaplarınızı bekliyorum.

Üye
    Nereden
    MUHASEBE
    cevap yokmu

Üye
    Nereden
    MUHASEBE
    son 8 aydırda maaş alamıyoruz.bende iş sözleşmemi fesih etmek istiyorum ama bu 6 günlük süre ye uymam gerekirmi yani bir sonraki ayın 20 sinimi beklemem lazım

Üye
    Nereden
    MUHASEBE
    Bilen yok anlaşılan.Sayın Mustafa Gülşen;soruma bir cevap verirseniz çok sevinirim.tşkk.

Üye
    Nereden
    MUHASEBE
    bu kadar zor mu sorum yahu.6 günlük süre varmı yokmu

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    ahlak ve iyiniyet kurallarına aykırı davranmada 6 gün süre vardır.ücretin 20 gün içinde ödenmemesi 4857/34.maddedir.ücret pusulası yada bankaya yatma tarihi ile geç ödediği tarih tespit olunur.bu belgeye istinaden ihtar çeker şu tarihten beri maaş alamıyorum diye.ücretin geç ödenmesi durumunda iş görme borcunu yerine getirmekten kaçınabilir.ücretini kasten veya eksik ödeyen işveren işci başına 100 tl cezası vardır (2003 te çıkan yasadaki had 100 tl şuan da fazladır bu rakam)

Ziyaretci
    Aynen böyle bir olayla eşim uğraştığı için gayet net yazabiliyorum.9 yıl boyunca sözleşmede belirtilen ücret eksik ödendi.Bu dokuz yılın sonunda eşim eksik ödenen ücretlerin 7 gün içinde ödenmesini, aksi halde yasal yollara başlayacağını belirterek sözleşmeyi feshetti.Bunu noter kanalıyla iletti. Hemen ardından mahkeme süreci başladı ve iki yılın sonunda tam 9 yıllık eksik ödenen ücretler (tabiiki faiziyle) in iadesine mahkeme karar verdi.Şimdi temyiz edildi. Ancak avukat kararın onanıp geleceğini söylüyor.
    Ben sizin durumunuzunda benzer olduğunu düşünüyorum. Umarım size bir fikir verir.Yinede bir hukukçunun görüşünü almak gerekir.

Ziyaretci
    Biraz uzun yazdım ama biz 6 günlik sürede değil 9 yıl sonra işlemleri başlattık.