Toplam 10 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: varlık barışı para bugün mü yatacak

Müdavim Üye
    Nereden
    Adana

Varlık barışının uzatılması ile ilgili ibarede bildirim ve beyan süreleri uzatıldı diyor bankaya paranın bugün yatırılması gerekiyormu ayrıca iki kez beyanname verilebilirmi
    baki kalan bu kubbede hoş bir sada imiş

Ziyaretci

31,12 YE KADAR YATABİLİR.BİLDİRİM VARLIK BİLDİRME(YATIRMA ) ANLAMINDA ZANNEDERSEM.

Üye
    Nereden
    Bursa

HAYIR GEREKMİYOR.

teyid etmekte fayda var.

Kıdemli Üye
    17.09.2009 tarihinde düzenleyip verdim.. vade 31/10/2009 tarihliödeme vadesi uzamadı sanırım???
    Bilgi,sınırı olmayan bir denizdir.Bilgi dileyense denizlere dalan bir dalgıçtır...Hz Mevlana

Moderatör
    Nereden
    Antalya
    arkadaşlar,
    Maliye Bakanlığı Varlık Barışı ile ilgili sorulara cevap vermek üzere özel bir büro kurmuş, direk arayarak konuyla ilgili sorularınıza cevap alabilirsiniz.

0.312.415 32 20 Ankara..

Yeni Üye
    telefon için çok teşekkür ederim.

pazartesi arayacağım. umarım soruma olumlu cevap alabilirim...

Moderatör
    Nereden
    Antalya
    sayın aydirahmi,
    sorunuz nedir?

Yeni Üye
    Merhaba Sayın Aydın ÖZMEN,

2001 yılı kuruluşlu bir şirketim vardı. Merkez ve bir de şube vardı.2008 yılında iş güç olmadığı için merkezi şubeye taşıyaark küçülmeye gidecektik. Bu sırada yerimizde olmadığımızı gören vergi dairesi resen kapattı firmamızı. Hazır iş de yok ben de iyi bari dedim hazır kapattılar tasfiyeye de gerek kalmadı. nisan 2009da da faturaları falan götürdüm vergi dairesine ve iptal ettirdim.
    2009un 8. ayında şişliden tebliğ geldi.denetmen ile konuştum ve2004 yılı defterlerimizi istedi.inceleme sonrası bir firmadan aldığımıztoplamı 30.000 olan 3 adet faturanaylon işlemi gördü. tutanak tuttular ve 3 kasımda uzlaşmaya çağırdılar. Sonra araştırmaya başladım. bi muhasebeci arkada varlık barışını söyledi. vergi dairesine de sordum yararlanabileceğimi söyledi. ama firma kapalı olduğu için beyanneme veremedim. sonra vergi dairesindeki çok yardımı dokunan kişi tarafından firmayı tasfiyeye sokmamız tavsiye edildi. mayıs ayında kanun değişmiş geriye dönük beyanneme vermek gerekmiyormuş.ve yaptık. tasfiyeye soktuk. 5811 sayılı kanun içinbankaya 30.000 tl yatırdık. %5i için beyannamemizi verdik ve dilekçem ile dün 23 ekimde şişli denetmenliğine gittim. dilekçemi verdim. oradan öğrendim ki dilekçem tekrar defterlerimizi inceleyen denetmene gidecekmiş. kararı o verecekmiş galiba. gelmişken bi gidip konuşayım dedim.
    denetmene göre bu kanundan yararlanamıyormuşuz. 2009 yılında defter tutmadığımız için.

konu kısaca budur. tavsiyeniz ne olacak acaba. vergi dairesi yararlanabilirsin derken denetmen yararlanamazsın diyor.

bu arada uzlaşma öncesi cezayı tebliğ ettiler dün gittiğimde. 30.000 tl'nin sadece kdvsini istiyorlarmış. uzlşmada ceza düşermiş. ama 2004 yılından gelecek faiz ile yaklaşık bi 15.000 tlyi bulacak galiba. denetmene göre bu rakam az ama bana gör şu an 100 tl bile büyük rakam.

Teşekkür ederim...

Yeni Üye
    sayın Aydın RAhmi Bey

Varlık barışından geçen ay benden önceki dönemde oluşan çalıştığım şirket için2004 yılı 78.000 Tl naylon fatura kullanmak nedeniyle ödemeleri çekle yapmama rağmen indirim konusu yapılan yaklaşık 15.000 TL KDV için 100.000 TL varlık barışından faydalanarak 5.000 TL ödedim.

artı ve eksilerideğerlendirilecek olursa

Denetmen ne kadar iyi niyetli olsa bile kdv yi kesin ret edecek bu sizin için 5.400 TL KDV
    o zaman dan bu yana gecikme zammıtahminim kendini 3 e katlar 15.000 TL

% 5 uzlaşmasonucu çıkan rakam 1.500 TL

toplamda 22.000 TL gibi rakam çıkar en az birde mahkeme netleşinceye kadar KOT listesinde kalmanızda cabası

Benim size tavsiyem Denetmen kabul ederse genelde talap edeceğin rakamın üstünde tutuyorlar 30.000 TL varlık barışında bulun 1.500 tl bir ay vadeli %5 vergini öde

AŞAMALAR

1. 30.000 TL yı bankaya yatır(dekont açıklamasına varlık barışı ibaresini mutlaka yazdırt)istersen parayı aynı gün içinde çekebilirsin
    2.Beyannameyi doldurup %5 vergi ödemeli tahakkukunu al (izleyen ayın sonuna vade oluyor)
    3.%5 vergisini yatırt
    4.İlgili yevmiye kayıtlarını yaptıktan sonra defteri çekip denetmene götür
    5.Yasal çerçeve içinde yapılacak en mantıklı yol bu tavsiyem incelemeye alınıp tespit edildiğin için mutlaka faydalan derim

Kolay gelsin

Yeni Üye
    İnanlı merhaba,

Teşekkür ederim verdiğin bilgiler için.

Evet aslında bu yolları izledim. Henüzbeyanneme bedeli 1.500ü yatırmadım. Önümüzdeki ay sonu yatıracağım. Yoksa uzlaşma öncesi yatırmam gerkiyor mu?

Dilekçem ile denetmenliğe gittim ve verdim dilekçemi. Gitmişken de denetmene çıkayım ve dilekçe verdiğimi söyliyim dedim ki dilekçem sonra denetmene gidecekmiş.

Ama denetmen tutturdu yok hayır yararlanamazsın diye. Soruyorum neden diyor 2009 yılında defter tutman gerekiyordu, ben incelemeye başladığımda firma resen terk idi. Diyorum e şimdi firmayı tasviyeye soktuk defterimiz de var 2009'a dair. Ama tutturdu işte hayır yararlanamazsın diye. Bakalım 3 kasımdaki uzlaşmada komisyon ne diyecek.