Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 11 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: kooperatif olğnnüstü gen.kur.acilll...

Kıdemli Üye
    Nereden
    smmm
    Merhaba sayın meslektaşlarım; Önemli bir konuda önerilerinize ihtiyacım var...
    Kooperatifimiz 9 üyelidir.yönetim kurulu; biri başkan 3 üyeden oluşmaktadır.
    Başkan ve 1 yönetim kurulunun oy çokluğu kararı ile kooperatife 2008 12.ayında yeni üye alındı.üye sayısı 10 oldu.
    2008 yılı genel kurulunda yeni üyenin alımından kimsenin haberi olmadığı anlaşıldı.(bu arada yeni üye başkanın oğlu) Bunatepkiler oldu fakat üye yeter sayısı ile genel kurul tamamlandı.diğer 7 üye daha sonra durumu mahkemeye iletti.yeni alınan üye, zaten kooperatif ana sözleşmesindeki üye şartlarını taşımadığından mahkeme tarihinden önce başkan ve 1 yönetim kurulu üyesi tarafındanoy çokluğu ile tekrar karar alınıp üyelikten çıkarıldı.Mahkeme başladığı gibi bitti.
    Fakat sorunlar bitmedi.
    Başkan ve yönetim kurulu üyesi ile diğer 7 üye karşılıklı düşman oldu.
    7 ÜYE; Yönetim kuruluna noter kanalıylaolağanüstü genel kurul isteğinde bulunmasına rağmen yönetim kurulu oralı olmadı.
    Denetim kurulu üyeleri (bu 7 üye içinde olduğundan) haklı olarak kooperatifi olağanüstü genel kurula çağırdı.ilgili 9 kişiye genel kurul tebliğ edildi.(Genel kurulun konusu sadece Başkan ve yönetim kurulu seçimi.)
    ŞİMDİ..ÖNEMLİ SORUN....
    Buna kızan eski başkan ve 1 yönetim kurulu üyesinin karar defterinde (3 ay önceden) seçimde oy kullanabilmeleri için (oy çokluğu ile) üye olma şartlarını taşıyan 6 kişiyi üye yaptığını duydum.
    Malumunuz hiçbir şeyden haberi olmayan ben muhasebecileri olarak 3 kuruş para için arada kaldım,suçlandım...
    Bu hafta olağanüstü genel kurul var...Tahminim ortalık karışacak...yeni alınan 6 üyeye genel kurul tebliğ edilmemişti.dolayısıyle hazirun cetvelinde isimleri olmayacak .
    SİZCE SONUÇLARI NE OLUR???
    1-Bu yeni üyeler oy kullanabilir mi?
    2-Kullanırlarsa diğer 7 üye bundan sonra ne yapmalı?
    3-Benim smmm olarak sorumluluğum veya karşılaşacaklarım nelerdir?

VAKTİNİ HARCAYIP OKUYAN MESLEKTAŞLARIMA TEŞEKKÜR EDERİM.İYİ ÇALIŞMALAR.

Kıdemli Üye
    Nereden
    Antalya
    Sevgili meslektaşım ortalık alev topu olmuş,burada öncelikle yönetim kurulu olan bitenden 1.derecede sorumludur,Sana tavsiyemde şudur genel kurula bahabe bul bence katılma evrakları ver ellerine kendileri nasıl işin içinden çıkıyorsa kurul tutanağını kendileri tutsunlar sende ona göre işlem yaparsın.Bende de bu tür olay olmuştu ama bu derece değildi.
    \'\'SIRADAN İNSAN DEĞİL ARANAN İNSAN OL\'\'

Üye
    Nereden
    Muğla
    kooperatif nasıl bir koop. mot taş. yapı koop. gibi hangisidir. yeni ortaklar anasözleşmenin 10 . maddesi ortak olma şartını taşıyormu ? Kooperatif ortak defterine kaydı varmı? kayıt için ne evrak vermişler tarihi nedir. Sermaye ödemesi yapmışlarmı Ayrıca Sermayede ortak başı 100 tl oldu.
    genel kurul evraklarını siz hazırlıyorsunuz hazirun da yeni ortaklar yoksa zaten genel kurula katılamazlar .
    fatih

Kıdemli Üye
    Nereden
    smmm
    MOT.TAŞ.KOOP.
    Başkan işi anlayana(Bakanlıktan birine)danışarak üyelik şartlarına uygun kişileri aldığını söylüyor.üye giriş tarihleri 6.aya yaptı büyük ihtimalle.kooperatife giriş bedeli var.bunlar için aidat makbuzu bile kestiğini tahmin ediyorum.karar defteri ve aidat makbuzu bende değil.yeni üyelerden haberimiz olmadığından zaten genel kurul bu kişilere tebliğ edilmedi.hazırlanacak olan haziruna bu kişileri yazmayacağım.

Kıdemli Üye
    Nereden
    smmm
    GÖRÜŞ VE ÖNERİLERİNİZİ BEKLİYORUM.TEŞEKKÜRLER.

Üye
    Nereden
    Muğla
    GENEL KURULDA AKSİ BİR KARAR YOKSA YÖNETİM KURULU ORTAK ALABİLİR. denetçilerin görevi evrakları isteyip kontrol etmek. ayrıca koop. girtiş aidatı ne vermişler kanuna veya genel kurul kararına uygunmu verilen paralar nerde vs gibi soru cevap larla usulsüz bir işlem varsa çıkarabilirsiniz bence. isterseniz msn adresim 48fatihozturk@mynet.com burdan sorabilirsiniz
    fatih

Kıdemli Üye
    Nereden
    smmm

Böyle bir durumla karşılaşan meslektaşlarımdan da yorum bekliyorum.ilgilenen arkadaşlara teşekkürler.

Kıdemli Üye
    Nereden
    smmm
    m

Kıdemli Üye
    Nereden
    smmm
    n

Üye
    Nereden
    KOCAELİ

öncelikle allah kolaylık versin kooperatiflerle uğraşmak gerçekten çok zor.

öncelikle şunu söyleyeceğim. sanayi ticaret bakanlığına verilen üye davetiye listesi ve hazirun cetvelinde bu kişilerin isimleri yoksa toplantıya katılabilirler ancak oy hakları yoktur. Hiç bir şekilde oylamaya katılamzalar. bunu en iyi bağlı olduğunuz sanayi ticaret bakanlığı ile birebir görüşürseniz size daha geniş kapsamlı bilgi alırsınız .Başkanın yapmış olduğu usulsüz işlemlerle ilgilimuhasebe boyutunda siz sadece sorumlusunuz. onun yapmış olduğu katakullelerden sorumlu değilsiniz. muhasebe boyutunda da almış olduğunuz evrakları tek düzen muhasebe ye uygun işlemek zortundasınız. allah kolaylık versin. bende de 3 tane koop.