Merhaba sayın meslektaşlarım; Önemli bir konuda önerilerinize ihtiyacım var...
Kooperatifimiz 9 üyelidir.yönetim kurulu; biri başkan 3 üyeden oluşmaktadır.
Başkan ve 1 yönetim kurulunun oy çokluğu kararı ile kooperatife 2008 12.ayında yeni üye alındı.üye sayısı 10 oldu.
2008 yılı genel kurulunda yeni üyenin alımından kimsenin haberi olmadığı anlaşıldı.(bu arada yeni üye başkanın oğlu) Bunatepkiler oldu fakat üye yeter sayısı ile genel kurul tamamlandı.diğer 7 üye daha sonra durumu mahkemeye iletti.yeni alınan üye, zaten kooperatif ana sözleşmesindeki üye şartlarını taşımadığından mahkeme tarihinden önce başkan ve 1 yönetim kurulu üyesi tarafındanoy çokluğu ile tekrar karar alınıp üyelikten çıkarıldı.Mahkeme başladığı gibi bitti.
Fakat sorunlar bitmedi.
Başkan ve yönetim kurulu üyesi ile diğer 7 üye karşılıklı düşman oldu.
7 ÜYE; Yönetim kuruluna noter kanalıylaolağanüstü genel kurul isteğinde bulunmasına rağmen yönetim kurulu oralı olmadı.
Denetim kurulu üyeleri (bu 7 üye içinde olduğundan) haklı olarak kooperatifi olağanüstü genel kurula çağırdı.ilgili 9 kişiye genel kurul tebliğ edildi.(Genel kurulun konusu sadece Başkan ve yönetim kurulu seçimi.)
ŞİMDİ..ÖNEMLİ SORUN....
Buna kızan eski başkan ve 1 yönetim kurulu üyesinin karar defterinde (3 ay önceden) seçimde oy kullanabilmeleri için (oy çokluğu ile) üye olma şartlarını taşıyan 6 kişiyi üye yaptığını duydum.
Malumunuz hiçbir şeyden haberi olmayan ben muhasebecileri olarak 3 kuruş para için arada kaldım,suçlandım...
Bu hafta olağanüstü genel kurul var...Tahminim ortalık karışacak...yeni alınan 6 üyeye genel kurul tebliğ edilmemişti.dolayısıyle hazirun cetvelinde isimleri olmayacak .
SİZCE SONUÇLARI NE OLUR???
1-Bu yeni üyeler oy kullanabilir mi?
2-Kullanırlarsa diğer 7 üye bundan sonra ne yapmalı?
3-Benim smmm olarak sorumluluğum veya karşılaşacaklarım nelerdir?

VAKTİNİ HARCAYIP OKUYAN MESLEKTAŞLARIMA TEŞEKKÜR EDERİM.İYİ ÇALIŞMALAR.