Sayfa 2 Toplam 3 Sayfadan BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu
Toplam 24 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: vergi dairesinden tebliğ

Müdavim Üye
    Nereden
    Nevşehir
    dairedeki memurların işlerini üzerimize yıkınca ne işi yapacaklarını şaşırdılar elleri boş kalınca
    TÜRMOB'UN; YMM OLMAYAN, YETİM ÜYESİ SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİR BİR FANİ...

Müdavim Üye
    Nereden
    TEKİRDAĞ
    Alıntı yasinmetehan Nickli Üyeden Alıntı
    bu sadece serbest meslek ödemeleri ile ilgilimi yoksa kira ve hayvan alımları gibi ödemelerdede istenıyormu
    TEKİRDAĞ / ÇERKEZKÖY V.D. (Onlar aramadan ben gittim) BU DURUMU SORDUM. VE SİZİN BEYANNAMELERİNİZDE BİR SORUN YOK DEDİLER. AMA BİZİM VERDİĞİMİZ MUHTASARLARDA BAZI KİRA SAHİPLERİNİN T.C. VE V.NO YOKTU. ANLADIĞIM KADARI İLE KONU (Ne Alakası var ise) SERBEST MESLEK ÖDEMELERİ İÇİN. BIRAKINDA KENDİ T.C. V.N. VE ADRES BİLGİLERİMİZİ DE GİRMİŞ OLALIM. GİRMEYEN ARKADAŞLARIMA ŞİMDİDEN ÜZÜLDÜM AMA KULLANDIKLARI MUHASEBE PROGRAMLARINDA EN AZINDAN KENDİ BİLGİLERİNİ EKSİKSİZ (Oda sicillinden tutunda kaşe numarasına kadar) GİRMİŞ OLSALARDI BU KÜLFET İŞ İLE UĞRAŞILMAZDI.

HERKESE İYİ ÇALIŞMALAR
    HATIRALAR SARMIŞTI 4-1 YANIMI.
    ŞİMDİ NESCAFE 3\'ü-1 ARADA İÇİYORUM.

Moderatör gokhankilicoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

sisteme kabul etmemesi için yazılım atsalar uyarı verirdi .

Kıdemli Üye

serbetst meslek mensubumahsup yapacağı için vergi dairesi açısından ilerde sıkıntı çıkmaması için şimdiden tebliği yollamışlar...

Kıdemli Üye
    Nereden
    BURSA

o döneme ait beyannamelere baktım. 041 de de tc nosu yok ama sadece sm. den dolayı düz. isteniyo.
    SMMM GÜLHAN KILIÇ AKINCI

Müdavim Üye
    şimdi normalde vergi mükellefine yapılan ödemelerde elbetteki vergı no tc no yazılması gerekli bir mevzu..fatura kesmek gibi birşey...vergı mukellefi olmayan bırının tc sı falan yazılmamasını anlarım ama vergı mukellefının bu bılgılerını yazmamak gerçekten bızım ayıbımız gıbı gelıyor bana..eğer mevzu sadece serbest meslek ödemeleri ile ilgili ise o zaman bazı şeyleri biz kendimiz hakediyoruz galıba...

Ziyaretci
    İzmir SMMM Odasının sitesinde bu konuyla ilgiliduyuru:
    Alıntıdır:
    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 28.09.2009<?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />
    Sayın Üyemiz;

Maliye Bakanlığı Gelir idaresi başkanlığı Türkiye çapında bütün vergi dairelerine yazı yazarak,
    <I style="mso-bidi-font-style: normal">“ Yapılan çalışmalar da muhtasar beyannamelerin kişi ve kurumlarca yeterli özeni göstermeden hatalı ve eksik düzenledikleri görülmüştür. Muhtasar beyanname üzerinde yapılan bu hatalar denetimleri güçleştirmekte, aynı zamanda da sistemde yer alan verilerin sağlıklı olmamasına neden olmaktadır.” [/I]

Bu yazıdan hareketle vergi daireleri muhtasar beyannamelerde adına kesinti yapılan kişi ve kurumlara ait ve beyannamelerde bildirilmeyen Vergi/TC kimlik noları başta olmak üzere eksikliklerin tamamlanması için mükelleflere yazılar yazmaya başlamışlardır.

Beyannamelerde Vergi/TC Kimlik numarası başta olmak üzere temel bilgilerin bulunması zorunluluktur. Bu nedenle vergi dairelerince istenen bu bilgilerin gereksiz ve yersiz olduğunu iddia etmek olanaklı değildir.

Vergi usul yasası Maliye Bakanlığına beyannamelerin şekil ve esaslarını belirleme yetkisi vermiştir. Maliye bakanlığı da bu yetkisiyle beyannamenin şekil ve esaslarını sürekli değiştirerek uygulamaya yön vermiştir. Yine e. Beyannameye geçiş sürecinde e.beyannamelerde bulunması gereken bilgileri belirlemiş, olmazsa olmaz kabul edilen bilgilerin eksik olması halinde sistem beyannameyi o eksiklik giderilmeden kabul etmemektedir. Yazımıza konu bu eksiklikler de yasa veya tebliğlerle mükellefi doğrudan bağlayan eksiklikler den olmadığından sistem bilinmeyen Vergi/TC kimlik no.larını ilgili satıra 11111111111 şeklinde yazılarak kabul edilmesini sağlamıştır.

15.09.2009 tarihinde bir yetkilinin incelemelerde sağlıklı bilgiye ulaşamıyoruz diyerek 3 yılı aşkın bir dönem veya başka bir anlatımla 36 dönem muhtasar beyannamesinin düzeltilmesini istemesi ve bunu da “ Eksik ve hatalı beyanınızı düzeltin “ şeklinde ciddi ağır hitamla yazılı istemesi meslek mensuplarımız arasında haklı bir infiale neden olmuştur. Vergi dairelerince istenen eksiklik, beyanı düzelten bir konu değil “ BİLGİDİR ” bilgi eksiklikleri de dilekçe ile yapılabilir.

İzmir vergi dairesi başkanlığı ile bu doğrultuda yapılan görüşmelerde bu tür eksikliklerin dilekçe ile bildirilmesi konusunda prensip anlaşmasına varılmış ancak Gelir idaresi başkanlığı, beyannamelerin düzeltilmesinde ısrarcı olmuştur.

Bunun üzerine konu Türmob’ a iletilmiş ve bu yasal olmayan ancak maliye bakanlığının bilgi almak anlamında isteyebileceği bu tür eksikliğin dilekçeyle verilmesi veya e.beyanname sisteminde Damga Vergisi uygulanmaksızın eksiklikleri tamamlayan e.beyannamelerin verilmesi halin de sorunun çözülebileceği kendilerine iletilmiştir. Türmob genel başkanımız Masum Türker konuyu bizzat gelir İdaresi başkanlığıyla görüşerek çözmek konusunda çalışma başlatmıştır.

Uygulamanın nasıl olacağı konusunda sizlere ayrıntılı bilgi verilecektir.

İZSMMMO
    Yönetim kurulu

Moderatör gokhankilicoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    güzel bir gelişme

sisteme kabul etmemesi için yazılım atsalar uyarı verirdi.cok dogru diyosun arkadasımbence tebliğ leri kabul etmeyelim bdpde yaptıgımız işlemi yazmadı diye kabul etmemesi lazım nasıl bazı şeyleri kabul etmedigi gibi itiraz edelim bu konuya bence boynumuzu eğmeyelim
    6HD23

Müdavim Üye
    Nereden
    TEKİRDAĞ
    İZMİR ODASINI BU GİRİŞİMİNDEN DOLAYI TEBRİK EDERİM. DİĞER ODALARINDA AYNI ÖZENİ GÖSTERMELERİNİ TEMENNİ EDİYORUM. (Çok mükemmel bir şekilda açıklama yapılmış. Hata değil eksikliktir. bu da dilekçe ile düzeltilir.) İLLA D.V. ALACAKLAR İSE MÜTEAHHİT FİRMALARINA YAPTIKLARI GİBİ ÇAĞIRSINLAR PAZARLIK YAPALIM. ATARIZ Bİ 50-100 TL DOSYA KAPANIR. [img]smileys/smiley2.gif[/img]
    HATIRALAR SARMIŞTI 4-1 YANIMI.
    ŞİMDİ NESCAFE 3\'ü-1 ARADA İÇİYORUM.