Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 19 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: VARLIK BARIŞI ACİL

 1. #1
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  28.Kasım.2007
  Mesajlar
  484
  ARKADAŞLAR GÜNAYDIN BİR MÜŞTERİMİZLE VERGİ DAİRESİNE VARLIK BARIŞI İÇİN GÖRÜŞMEYE GİDECEZ BUNU KABUL EDERSEK AVANTAJ VE DEZAVANTAJLARI NE OLUR KABUL EDERSEK DAHA SONRA YAPMAMIZ GEREKEN İŞLEMLER NELERDİR BİLGİLERİNİZİ BEKLİYORUM.

 2. #2
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  28.Kasım.2007
  Mesajlar
  484
  BUNU İÇİN BİR BEYANNAME VERMEMİZ GEREKİYOR MU?

 3. #3
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  23.Şubat.2006
  Mesajlar
  255
  <H1>Varlık Barışı'nın püf noktaları</H1>

  <DIV =" _12" id=author_>
  Uzun zamandır şu varlık barışı ile ilgili olarak haber ve yorumlar dikkatimi çeker. Bu barış bildiğiniz barış gibi değil. Hani sürekli dillendirilen barış var ya o barış değil bu barış. Bu barış, biraz daha farklı?
  Her nedense yasalarla ilgili olarak uzlaşmayı sağlayan barış yasaları çıkınca herkes bu yasadan yararlanmaya çalışır ve taraflar arasında barış kısa sürede imzalanır ve "Nice barışlara" temennisi ile bir farklı defter açılıncaya kadar bu defter bir daha açılmamacasına kapanır...
  Maliye Bakanlığı kayıt dışı paraları ekonomiye kazandırmak için ilk olarak tüm ödemelerin bankalar aracılığı ile yapılmasını sağladı. Örneğin her işçi maaşını işverenden değil bankadan almak zorunda. Bankalar tüm müşterilerinin kayıtlarını Maliyeye günü gününe bildirmekle mükellef. Bu ve benzeri yasal düzenlemelerden sonra Maliye Bakanlığı özellikle yurt dışında ki taşınmaz malların ve paraların ülke ekonomisine kazandırılması ve kayıt altına alınması için 5811 sayılı bir yasa daha çıkardı. Bu yasadan yararlanmak isteyen vatandaşlar yurt dışında ki gayri menkullerini ve yabancı bankalarda ki nakit paralarının miktarlarını bildirip, bu miktarların yüzde 5'ni Maliyeye yatırması gerekiyordu. Böylelikle yurt dışında ki yatırımlardan hiçbir zaman hesap sorulmayacaktı. Bu yasanın ciddiyetini algılayamayan bir çok kişi yasadan yararlanmak yerine duymamazlıktan geldi. Durum böyle olunca Maliye Bakanlığı tekrar oturup bir değerlendirmede yaptı ve yasanın süresini uzatmanın yanı sıra yurt içinde ki kayıt dışı paraların da kayıt altına alınması için yurt içini kapsayacak 5917 No?lu bir Varlık Barışı Yasası daha çıkardı. Bu yasa ayrıca bir madde daha eklendi. Bu madde neydi; İşte asıl püf nokta burada yatıyordu isterseniz sizlere ayrıntısına kadar aktarayım;
  Yurt içinde ki vergi mükelleflerinin bu yasadan yararlanması için yasa cazip hale getirildi. Yani, yasaya öyle bir madde kondu ki herkesin bu yasadan yararlanması sağlandı. Bu Madde neydi? Bu Madde; Vergi Barışından yararlanmak isteyen vergi mükellefleri 2004-2005-2006 ve 2007 yıllarında aldıkları ve defterlerine işledikleri faturalarda şüphelendikleri herhangi bir fatura varsa bu faturalar miktarı kadar bankaya nakit para yatırıp, matrah artırımına giderek, bankaya yatırdıkları para miktarının % 5'ini vergi artırımı olarak Maliyeye yatırınca olası bir incelemede bankaya yatırdığı miktar kadar şüpheli faturalara dokunulmayacak. Yani işin Türkçesi; Varlık barışından yararlanmak isteyen mükelleflere denetim kolaylığı getirilerek, bir anlamda vergi affına dahil edilmiş oldular.
  Vergi Mükellefleri için gerçekten de büyük bir fırsat olan Varlık Barışı yasasından herkesin yararlanması kendi menfaatine olacaktır. Tabi ki faturalarından endişeli olanlar...
  Varlık Barışının bir diğer önemli avantajı da; barıştan yararlanan vatandaşların elde ettikleri mal ve sermayeleri ile ilgili olarak ilerde hesap sorulmayacak olmasıdır. Yurt dışında ki yatırımlar ve nakit paralar için önemli olan bu yasa yarın yurt içinde ki yatırım ve sermayeler içinde gerekli olacak. Yani yasadan yararlanan herkes elindeki mevcut yatırım ve nakit paraların hesabını kimseye vermeyecek. Yasal sürenin sonunda ise Maliye Bakanlığı çıkıp, herkesten hesap sormaya başlayacak ve "Nerden getirdin?" sorusun sormasa da mevcut yatırım, gayri menkul ve nakit paralardan vergi alma yoluna gidecek.
  Bu yasadan yararlanmak için son gün 30 Eylül. Bu tarihten sonra ki müracaatlar dikkate alınmayacak. Ama serinin uzatılması için Bakanlar Kurulu?nda yetki var. Bakanlar Kurulu istediği takdirde bu süreyi uzatabilecek. Büyük ihtimalle yasa 3 ay daha uzatılabilecek.
  Maliye Bakanlığı yıllardır vergi tahsilatı ve kayıt dışı ekonomiyi kayıt altına alabilmenin uğraşını veriyor. Nasıl ki bir dönem Bankaların düzeltilmesi için uğraş verildi ve sonunda bankalar düzeltildi vergi tahsilatı ve vergi yasaları da yeniden ele alınıp düzenleme yoluna gedilecek. Türkiye?de vergi cezaları da artırılacak hatta hapis cezalarına çevrilmeyen vergi cezalarına hapis cezaları maddeleri de eklenip, vergi suçlarını işleyenler ikinci suçlarında en az 3 yıldan başlamakla birlikte hapis cezalarına çarptırılabilecekler.
  Uygar ülkelerde vergi hırsızlığı en ağır suçtur. Türkiye?de ise suç dahi sayılmamaktadır! Bu nedenle Maliye Bakanlığı, işin ciddiyetini kavramış olacak ki yeni yasal düzenlemelerle yeni vergi reformunu hayata geçirecek ve böylelikle Türkiye de uygar ve modern ülkeler arasına girmiş olacak (!) Kültür, eğitim, sağlık ve hizmet yatırımları anlamında; uygar olmasak da en azından vergi tahsilatında uygar ülkeler seviyesini yakalamak bile bence büyük marifet..!
  Tekin KIYLIK
  S.M.Mali Müşavir

 4. #4
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  23.Mart.2009
  Mesajlar
  338
  varlık barışında önümüzdeki zamanda incelenecek olan bir dosyanızda çıkabilecek herhangi bir sahte fatura veya bir sorundabildirdiğin türk lirası kadar kısın göz önünde bulundurulmuyor. örneğin 100.000 tl lik sahte fatura çıktı. bizde 100.000 tl varlık tl olarak bildirip vergisini ödersen incelemede sorun çıkmıyor. vergi % 5 arkadaşlar. sorunlu diyebileceğimiz firmaları uyarıp vergi barışı yapmalarını sağlamalıyız. kolay gelsin.

 5. #5
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  23.Mart.2009
  Mesajlar
  338
  yalnız bildireceğimiz kadar varlığın türk lirası ise bankaya şirket hesabına girdisi olması gerekiyor. elimizde makbuzu olması yeterli. beyanname kısmı ise e-beyanname programında yurtiçinde elde edilen kazançlara ait beyan seçiliyor. sadece türk lirası kısmına bildireceğimiz rakamı yazıyoruz o kadar.

 6. #6
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  28.Kasım.2007
  Mesajlar
  484
  YANİ 5811 SAYILI KANUN KAPSAMINDA TÜRKİYEDE SAHİP OLUNAN KANUNLARA İLİŞKİN VERGİ BEYANNAMESİ BEYANNAMEME DÜZENLEME PROĞRAMINDAKİ 1.SATIR

 7. #7
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  23.Mart.2009
  Mesajlar
  338
  1.satır gelir vergisi mükellefleri için
  2.satır şirketler için.

 8. #8
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  28.Kasım.2007
  Mesajlar
  484
  SADECE TÜRKİYEDE SAHİP OLUNAN PARA VE DÖVİZE İLİŞKİN BEYAN KISMINA BEYAN EDİLEN TÜRK LİRASI TUTARINI YAZIYORUZ GALİBA BİRDE SAYIN VOLKAN DÖNEMİNİ NE OLARAK SEÇİYORUZ

 9. #9
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  23.Mart.2009
  Mesajlar
  338
  evet türk lirası kısmına sadece rakamı yazıyosun o kadar. dönemini eylül seçin.

 10. #10
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  28.Kasım.2007
  Mesajlar
  484
  ÇOK TEŞEKKÜRLER VOLKAN BEY KOLAY GELSİN

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •