Toplam 7 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 7 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: a.ş hisse devrri

 1. #1
  Ziyaretci
  A.ş lerde hisse devri nasıl oluyor neler yapmamız gerekiyor.Ayrılan ortak yönetim kurulunda değil,yerine gelecek ortak da yönetim kurulunda olmayacak.
  Noter e ve ticaret sicile tscil zorunlu mu? Hise devri için Genel kurul yapmak zorundamıyız?

 2. #2
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  08.Eylül.2009
  Nereden
  Bursa
  Mesajlar
  1,632
  AŞ.lerde hisse devri zorunluluğu bulunmuyor.Karar defterinde şu kudar nıminal bedelli şu kadar bedelle x şahsına devredilmesine diye bir karar alınması kafidir.

 3. #3
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  17.Nisan.2007
  Nereden
  Muğla
  Mesajlar
  311
  her ne kadar ticaret k'nunda zorunluluk yoksa da önce hisse devrini noterden yapın sonra devire ilişikin karar alın ve kararı notere onaylatıp tescil ettirin.
  hmutlu

 4. #4
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  01.Ağustos.2008
  Mesajlar
  1,158
  <?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />
  <DIV style="BORDER-RIGHT: medium n&#111;ne; PADDING-RIGHT: 0cm; BORDER-TOP: medium n&#111;ne; PADDING-LEFT: 0cm; PADDING-BOTTOM: 1pt; BORDER-LEFT: medium n&#111;ne; PADDING-TOP: 0cm; BORDER-BOTTOM: text 1pt solid; mso-element: para-border-div; mso-border-bottom-alt: solid text .75pt">
  ANONİM ŞİRKET HİSSE DEVRİ SÖZLEŞMESİ ÖRNEĞİ


  Devir Eden...........................: A KİŞİ
  Vergi Dairesi ve No’su.........:
  İKAMETGAHI:

  Devir Alan.............................: B KİŞİ
  Vergi Dairesi ve No’su..........:
  İKAMETGAHI:

  Devir Bedeli..........................:................. ...................-TL (yazı ile)
  Şirketin sermayesi................:........................ ............-TL (yazı ile)

  Şirketin bağlı olduğu
  Vergi dairesi ve No’su………:

  DEVİR EDEN :Taraflardan ben .........A KİŞİ....... Adana Ticaret Sicili Memurluğunun ......................sicil numarasında tescilli bulunan .................................................. ........................... şirketinin mevcut ............... paya karşılık .........................-YTL’lık sermaye hak ve hissemin tamamını .....................................YTL bedel ile............................................... ..........adresinde mukim,T.C.uyruklu şirkete hariçten ortak olarak giren ..................................B kişiye bugünkü tarihi itibariyle bütün aktif ve pasifi ile nominal değeri üzerinden devir ettim. Devir bedelini bugün haricen nakden ve peşinen tahsil eyledim,bu hususta bir alacağımın kalmadığını,devre bahis hisselerin bu günden sonra devir alan’a ait bulunduğunu,devir alan’ın iş bu hisse devri sözleşmesini ilgili yere ibrazla kendi adına ortaklar pay defterine işletmesine rıza ve muvafakatımın bulunduğunu,devir alan bu devir sözleşmesine konu hisseleri dilediği gibi tasarrufa yetkili olduğunu,herhangi bir ihtilaf halinde ADANA mahkeme ve icra dairelerinin yetkili olduğunu,gerek devir alan’ın gerekse diğer hissedarların zimmetlerini umumi suretle ibra ve dava haklarımdan vazgeçtiğimi; beyan,kabul ve taahhüt ederim.

  DEVİR ALAN .......:..................B KİŞİ.........yukarıda devri edenin beyanında yazılı hisseyi devir aldım. Devir bedelinin bu gün haricen nakden ve peşinen ödedim,bu hususta bir borcumun kalmadığını, yukarıda yazılı hisseyi devir edenin beyanlarını aynen kabul ettiğimi, ihtilaf halinde ADANA mahkeme ve icra dairelerinin yetkili olduğunu,beyan ve taahhüt ederim.
  <H5 style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt; TEXT-ALIGN: justify; tab-stops: 269.25pt"></H5>
  <H5 style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt; TEXT-ALIGN: justify; tab-stops: 269.25pt"></H5>
  <H5 style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt; TEXT-ALIGN: justify; tab-stops: 269.25pt"></H5>
  <H5 style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt; TEXT-ALIGN: justify; tab-stops: 269.25pt">DEVİR ALAN DEVİR EDEN</H5>
  İMZA İMZA

  gibi örnek bir sözleşmeyi yaparak yönetim kurulu kararı alın ve ortaklar pay defterine kayıt edin.

 5. #5
  Ziyaretci
  Genel veya olağan/üstü kurul yapmaya gerek var mı?

 6. #6
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  01.Ağustos.2008
  Mesajlar
  1,158
  sadece ortaklar değişiyorsa yok, ama hisse devrinden dolayı yönetim kurulu üyelerinde değişik varsa genel kurul yapılmalı

 7. #7
  Ziyaretci
  arkadaşlar 01.09.2008 noterden hisse devri yaptık ve hisse devrini yapan yönetim kurulunda devir alan kişi ise yönetim kurulu dışından şimdi bu durum karşısında 01.09.2008 tarihli hisse devri sözleşmesine dayanarak a.ş. yönetim kuruluna başvurabilirmiyiz hisse devri için.

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •