Toplam 8 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 8 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: ** DENETİMLER GELİYOR... "

 1. #1
  Moderatör
  Üyelik tarihi
  23.Şubat.2008
  Nereden
  Antalya
  Mesajlar
  6,873  <H1 ="hurriyet2008_detail_subject">Maliye'den doktor, avukat ve eczacılara vergi kıskacı</H1>

  Maliye Bakanlığı, 1 Ekim Perşembe gününden itibaren Türkiye'deki bütün doktor, avukat ve eczacıları vergi incelemesine alacak.

  <DIV id=divAdnetKeyword>


  Vergi denetim elemanları, Perşembe gününden itibaren 6 ay boyunca 38 bin 590 avukat, 23 bin 814 eczacı, muayenehane ve özel sağlık kuruluşlarında çalışarak gelir vergisi beyannamesi veren 12 bin 458 <A target=_blank name=aspx1 ="return false;">doktor</A> nezdinde sektör incelemesi yürütecek.


  Denetimler sırasında <A target=_blank name=aspx1 ="return false;">Sağlık</A> Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, icra daireleri, Gelir İdaresi Başkanlığı Veri Ambarı ve ilgili diğer kuruluşların verilerinden de yararlanılacak.


  Bütün doktor, avukat ve eczacıların <A target=_blank name=aspx1 ="return false;">yıllık</A> gelir ve kurumlar vergisi beyannameleri, Veri Ambarındaki diğer bilgilerle çapraz kontrole tabi tutulacak, bunlara ilişkin risk analizleri yapılacak. Elde edilen sonuçlar da vergi dairesi başkanlıkları ile defterdarlıklara gönderilecek. Her ilde oluşturulacak ekipler, gelen bilgiler ışığında harekete geçecek. Analiz çalışmaları sonucunda riskli bulunan doktor, avukat ve eczacılar yerinde incelemeyle denetime tabi tutulacak.


  İncelemeler sonucunda vergi kaçıranlar hakkında raporlar düzenlenecek ve cezalı tarhiyata başvurulacak.
  3 İLDE PİLOT İNCELEME

  Bu arada Gelir İdaresi Başkanlığı, 3 sektöre yönelik kapsamlı vergi incelemesi öncesinde eczacılarla ilgili olarak Antalya, Gaziantep ve Tokat'ta pilot incelemede bulundu.


  İncelemelerde eczanelerin çok büyük bölümünde katkı paylarıyla ilgili belge düzenlenmediği, bu şekilde katkı paylarının katma değer vergisi (<A target=_blank name=aspx1 ="return false;">KDV</A>), gelir ve kurumlar vergisinin devletten kaçırıldığı saptandı. Aynı şekilde stokların olduğundan fazla gösterildiği de belgelendi.
  Gaziantep'deki pilot incelemede 381 eczanenin sadece 67'sinde herşeyin düzgün olduğu anlaşıldı. 312 eczanenin vergisel yükümlülüklerini tam olarak yerine getirmediği, 2'sinde de belgelerin eksik olduğu tespit edildi. Gaziantep'deki eczanelerde vergi kaçağı oranı da yüzde 46,4 olarak hesaplandı.

  BEYANNAMELER SAĞLIKLI BULUNMADI

  Gelir İdaresi Başkanlığı, inceleme öncesi doktor, avukat ve eczacıların bu yıl verdiği gelir vergisi beyannamelerini de değerlendirmeye aldı.
  Bu değerlendirme sırasında avukatların yüzde 17,3'ünün, doktorların yüzde 11,6'sının, eczacıların da yüzde 4,3'ünün zarar ya da sıfır gelir beyan ettiği görüldü.


  Avukatların yüzde 34'ü, doktorların yüzde 28,2'si, eczacıların ise yüzde 6,7'si, vergide yüzde 15'lik orana tabi ilk dilim olan 7 bin 800 liranın altında gelir elde ettiğini bildirdi.


  Yine avukatların yüzde 23'2'si, doktorların yüzde 22'6'sı, eczacıların da yüzde 13,2'si 7 bin 801 lira ile 19 bin 800 lira arasında kazanç beyanında bulundu.


  Yıllık gelirini 19 bin 801 lira ile 44 bin 700 lira arasında gösteren doktorların oranı yüzde 16,2, avukatların oranı 13,5, eczacıların oranı da yüzde 26,4 olarak hesaplandı.


  Her 100 eczacının 49'u, yıllık gelir vergisi beyannamesinde 44 bin 701 lira ve daha üstünde gelir bildirimi yaptı. Bu düzeyde gelir bildiren avukat sayısı yüzde 12,3'de, doktor sayısı ise yüzde 22'de kaldı.
  Kaynak; Hürriyet Gazetesi 28.09.2009Edited by: Aydın ÖZMEN

 2. #2
  Moderatör
  Üyelik tarihi
  23.Şubat.2008
  Nereden
  Antalya
  Mesajlar
  6,873
  YİNE ANTALYA PİLOT BÖLGE, ARTIK PİLOT OLMAK İSTEMİYORUZ....

 3. #3
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  23.Kasım.2007
  Nereden
  ANTALYA
  Mesajlar
  210
  Aydın Özmen arkadaşımız senin ismini görünce artık yüreğim ağzıma geliyor.Denetim ve inceleme haberleri iyice kasıyor. Dediğin gibi artık pilot olmak istemiyoruz.

 4. #4
  Üye
  Üyelik tarihi
  01.Mayıs.2009
  Mesajlar
  89
  GERÇEKTEN İNCELEYECEKLERSE SORUN YOK

  AMA FATURALARINI TAM KESEN BEYANINI TAM VERENLERE ACABA DEMEK

  ELDE HAZIR BULUNANLARA GİTMEK ŞEKLİNDE UYGULANIRSA

  YANİ BENİM DOKTOR MÜKELLEFLERİM ÖZEL HASTANELERDEKİ HİZMETLERİNE KARŞILIK ALDIKLARI HASILATLARININ YÜZDE SEKSENİNİ KAR OLARAK MATRAH BİLDİRİYORKEN TUTUP KALAN YÜZDE YİRMİSİNE ACABA DENİLİR Mİ DİYE DÜŞÜNÜYORUM

  OYSA

  ÖZEL HASTANELERE HİZMET VERMEYEN VEYA DEVLETTE ÇALIŞIP AYRICA MUAYENE AÇANLARIN YA DA MUAYENEHANESİ OLAN BAĞIMSIZLARIN FATURALARI KESİP KESMEDİKLERİ NASIL BULUNACAK

  YANİ ŞUMU DEMEK OLUYOR

  FATURA KESMEZSEN KURTULURSUN

  KESERSEN GEL BİRAZ DAHA KES...


 5. #5
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  26.Kasım.2008
  Mesajlar
  347
  YİNE ANTALYA PİLOT BÖLGE, ARTIK PİLOT OLMAK İSTEMİYORUZ....


 6. #6
  Ziyaretci
  Esas denetlenecek olanları yani doktorları, avukatları, eczacıları bizim kadar sıkıntı basmıyor. Niye acaba? Ayrıca bütün denetimlerin pilot noktası olan Antalya'da ki mükelleflerin muhasebeciye bakış tarzı nasıl? Bu denetimler sonucunda muhasebecilerin el üstünde tutulması gerekir diye düşünüyorum.

 7. #7
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  29.Kasım.2008
  Mesajlar
  24
  ANTALYADAKİ ARKADAŞLAR KENDİNİZİ NASIL HİSSEDİYORSUNUZ

 8. #8
  Üye
  Üyelik tarihi
  02.Şubat.2008
  Nereden
  Antalya
  Mesajlar
  38


  Kendimizi nasıl hissede biliriz .Her an uçmaya hazır PİLOTLAR gibiyiz)))

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •