Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 13 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: ŞİRKETİN KENDİNE FATURA KESMESİ

Ziyaretci

ORTAĞI MİMAR OLAN ŞİRKET KENDİNE İNŞAAT YAPACAK. MİMARİ PROJE İÇİN MİMARLAR ODASI FATURA İSTİYOR.

BU DURUMDA ŞİRKET KENDİ YAPACAĞI İNŞAAT İÇİN YAPMIŞ OLDUĞU MİMARİ PROJE İÇİN KENDİNE FATURA KESEBİLİR Mİ! MİMARLAR ODASI KESMEK ZORUNDASIN DİYOR?

SAYGILAR

Müdavim Üye
    Nereden
    Uşak
    evet.
    aynı durumda bende kalmıştım
    faturayı kestik.
    hem gelir hemde maliyet olarak kayıt yaptık
    İyi olmak bu dünyada çözüm değil.

Kıdemli Üye
    Nereden
    Aksaray
    Fatura tanzim edilmesi istendiğine göre şirket aynı zamanda proje çizim hizmetleri de yapmaktadır. Kendi inşaatının projesini kendisi çizdiğine göre; proje için kendi kendine fatura tanzim etmesi doğaldır. (Fatura tanzim edilmeden de bir yevmiye kaydı ile yapılabilecek işlemlerin bir belgeye dayandırılarak yapılması daha da uygundur.) Faturanın aslını inşaat giderlerine alt nüshasını da proje hizmet gelirlerine yazılır. Ek bir KDV yükümlülüğü getirmez. Ancak KGGV yükümlülüğü getirir. Olması gereken de zaten budur. Saygılarımla...
    smmm.izzet çevik

Müdavim Üye
    Nereden
    Samsun
    arkadaşlar iyi çalışmalar...

nakliyeci mükellef aynı zamnda araba yağı satış ve değiştirme üzerine işyeri var. kendi kamyonlarına kullandığı yağın çıkışını nasıl yapacağız....

şimdiden teşekkür ederim.
    SMMM OSMAN ARSLAN

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın arkadaşlar bu mimarlarla ilgili kanun ve yönetmeliklerini ben inceledim evet mimarlar odasına onay gerektği için onlarda fatura veya serbest meslek makbuzu istiyorlar ve doğrudur ama tamamen yaptıkları 3.cü şahıslarla ilgili işlerde bunu istemeleri doğrudur ve zaten mevzuatıda öyle diyor ama şirket ortakları mimarlar kendi projelerine yani şirkete ait bir işte kendi kendine fatura kesermi böyle bir işlem muhasebe işlemleri ve etiği noktasında doğru olurmu şirket kendi kendine fatura kesmezki yapılan iş işletmeye ait işletmenin dışında bir iş değilki tamam ortakları dahi olsa işletme dışında olduğunda doğrudur ama diğer türlü doğru değildir ve inanın bu güne kadarki okuduğum mevzuat ve muhasebe uygulama işlemleri kapsamında ben böyle saçma bir yaklaşımı inanın hiç anlamıyorum ve doğru değildir ve ürettiği malı satmayıp kendi kullandığında bir kısmını fatura kesmesi nasıl doğru değilse burdada bunun doğru olmadığını düşünüyorum,kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Üye
    mecbur kalınsa fatura kesilebilir.şöyle bir örnek verebilirm.şirketin araçlarından biri kaza yapıp yola devam edemez hale geliyor.bu aracı şirketin başka bir aracı yükleyip servise kadar taşıyor.hasar yapan araç kaskolu. taşıma ücretini sigortadan alabilmesi için taşıma ücretini faturalandırması gerekiyordu.şirket faturayı kesti ve ücretini sigortadan tahsil etti.

Müdavim Üye
    Nereden
    Samsun
    Alıntı hadisat Nickli Üyeden Alıntı
    sayın arkadaşlar bu mimarlarla ilgili kanun ve yönetmeliklerini ben inceledim evet mimarlar odasına onay gerektği için onlarda fatura veya serbest meslek makbuzu istiyorlar ve doğrudur ama tamamen yaptıkları 3.cü şahıslarla ilgili işlerde bunu istemeleri doğrudur ve zaten mevzuatıda öyle diyor ama şirket ortakları mimarlar kendi projelerine yani şirkete ait bir işte kendi kendine fatura kesermi böyle bir işlem muhasebe işlemleri ve etiği noktasında doğru olurmu şirket kendi kendine fatura kesmezki yapılan iş işletmeye ait işletmenin dışında bir iş değilki tamam ortakları dahi olsa işletme dışında olduğunda doğrudur ama diğer türlü doğru değildir ve inanın bu güne kadarki okuduğum mevzuat ve muhasebe uygulama işlemleri kapsamında ben böyle saçma bir yaklaşımı inanın hiç anlamıyorum ve doğru değildir ve ürettiği malı satmayıp kendi kullandığında bir kısmını fatura kesmesi nasıl doğru değilse burdada bunun doğru olmadığını düşünüyorum,kolay gelsin.
    HÜSEYİN BEY iyi çalışmalar. peki şayet dediğiniz gibi ise kendi kendine fatura kesemez ise... ne yapılmalı uygulama olarak. mesela kendi kamyonlarına yağ değişimi yapan firma nasıl belgelemeli nasıl kayıt oluşturmalı... irsaliye düzenleyip litre belirtip 153 hesapdan direk 740 yada 770 li hesaplara mı almalı.

yada yazarkasa sattan mükellef kendi işyerinde kullanacağı yazarkasayı nasıl belgelemeli.

iyi çalışmalr.
    SMMM OSMAN ARSLAN

Ziyaretci
    <DIV =quote>T.C.
    MALİYE BAKANLIĞI
    İstanbul Defterdarlığı
    Usul Gelir Müdürlüğü

TARİH :15.09.2003
    SAYI : B.07.4.DEF.0.34.20./VUK-229
    KONU : İşletmeye ait bir malın işletme İhtiyaçları için kullanılmasında Belge düzeni hk.

...
    İLGİ: tarihli dilekçeniz.

İlgi dilekçenizde;

Firmanızın tıbbi malzeme ithalatı yaptığı, stoklarınızda yer alan bazı cihazların kendi işletmenizde kullanıldığı belirtilerek bu cihazların stoktan çıkarılıp demirbaş olarak fatura edilip edilemeyeceği,

Satış elemanlarının demo çalışması yaparken bazı malların hasar gördüğü ve bu malların parça değişimi için kullanılan stoklarınızdaki yedek parçaların şirketiniz adına fatura edilip edilemeyeceği hususlarında tereddüte düşüldüğü belirtilmektedir.
    Konu ile ilgili olarak, Katma Değer Vergisi Gelir Müdürlüğünden alınan tarih, sayılı yazıda; "3065 Sayılı KDV Kanunu'nun 1/1. maddesi gereğince, Türkiye'de ticari, sınai, zirai ve serbest meslek faaliyeti çerçevesinde yapılan teslim ve hizmetlerin katma değer vergisine tabi bulunduğu, aynı Kanunun 2/1. maddesinde de, teslimin bir mal üzerindeki tasarruf hakkının malik veya onun adına hareket edenlerce alıcıya veya hareket edenlere devredilmesi olarak tanımlandığı, 3/a maddesinde de vergiye tabi malların her ne suretle olursa olsun vergiye tabi işlemler dışındaki amaçlarla işletmeden çekilmesinin teslim hükmünde sayıldığı, bu nedenle, işletmenin ticari faaliyeti ile ilgili olarak stoklarında bulunan emtiayı işletme bünyesinde kullanmasının “teslim sayılan hal” kapsamında değerlendirilemeyeceği ve bu işlemler için katma değer vergisi hesaplanmayacağı, ancak söz konusu firma tarafından satışa konu edilmeyecek olan bu mallar için yüklenilen katma değer vergisinin indirim hesaplarından çıkarılarak gider veya maliyet unsuru olarak dikkate alınması gerekeceği belirtilmektedir.

Öte yandan, 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 229 uncu maddesinde, fatura, satılan emtia veya yapılan iş karşılığında müşterinin borçlandığı meblağı göstermek üzere emtiayı satan veya işi yapan tüccar tarafından müşteriye verilen ticari vesikadır şeklinde tanımlanmıştır.

Buna göre, işletmenin stoklarında yer alan emtianın çeşitli nedenlerle işletme bünyesinde kullanılması durumunda, emtia bedellerinin şirket adına düzenlenecek fatura ile tevsik edilerek, kayıtlara gelir ve aynı değer üzerinden kurum kazancının tespitinde gider olarak dikkate alınması mümkündür.
    Bilgi edinilmesini rica ederim.

Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın aslan burda sigorta şirketine faturalandırmada fatura üzerinde ayrıyeten nakliyeyide eklemesi ve faturayı o şekilde düzenlemesi gerekir,şimdi sayın arkadaşlar forumda arkadaşların çoğu yazılarımdan az çok beni tanırlar,şimdi burda ben inanın laf olsun veya herkesin tersini yazayımda konu uzasın veya falan filan için yazmıyorum ve inanın kanunlar nezdinde olayı açmaya ve uygulanan bu işlemin yanlış olduğunu yazıyorum aynı firma bir kaç farkılı işlem faaliyeti olsada sonuçta tüm faaliyetler ya hakiki şahsın faaliyetleri yada hükmi şahısın faaliyetleri yani ayrı bir şahıs ortaklığının veya ayrı bir tüzel kişiliğin faaliyetleri değil her ne kadar ortaklarıda aynı olsada burda VUK.nu ve MSUGT.leri kapsamında her işletmenin ayrı bir kişiliği var vede bu doğrudur ama burda kişilik aynı ama bir kaç tane faaliyet var ve faaliyetlere göre kişilk diye bir tabir yukarda dediğim kanun kapsamında ve tebliğ kapsamında yok,sayın osman bey firmanın kendi kamyonuna işletmesinden yağ koyması ile merkezden şubeye mal götürürken sadece irsaliye kesmesi arasında sizce ne fark var sadece bu şekilde söylüyorum yani irsaliye ile hesaplar arasında işlem yapabilirsiniz,kolay gelsin.

Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın aslı hanımın eklediği muktezada fatura kesilmesinde bir mahsur olmadığını yazıyor ama düzenlemediğinizdede size ceza kesmeye hakları olmaz ama keserlersede buda kanuni olmaz çünkü VUK.nundada TTK.nundada fatura düzenlenmesi satın alanla veya müşteri ile anlatılır ama burda müşteri kimdir veya satın alan kimdir ve bir müşteriden veya satın alandan bahsedilirmi veya edilmelimidir bence hayır burda satın alan veya müşteri işletme dışındaki 3.cü şahıslardır,kolay gelsin.