Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: BAĞKUR GİRİŞİ HAKKINDA

 1. #1
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  02.Ağustos.2006
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  295


  Arkadaşlar A.Ş. Yönetim Kurulu seçiminde yeni üye seçiminde bir kişi giriş var. Bu kişi için bağkura ne kadar sürede başvurmamız gerekiyor. Cezası var mı? Tescil 03.09.2009 Yönetim Kurulundan çıkan vatandaşın bağkurdan ayrılış içinbildirim süresi var mı acaba?

  Ayrıca birde yeni açılış olan emekli şahıs işletmesinde Bağkur emeklisi Sgdp başvurusunun bir süresi var mı? Açılış 18.08.2009

 2. #2
  Moderatör
  Üyelik tarihi
  01.Aralık.2007
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  9,143
  III- SİGORTALILIĞIN BAŞLANGICI VE KURUMA BİLDİRİLMESİ <?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />
  ……………………….
  C- Kendi Adına ve Hesabına Bağımsız Çalışanlar
  …………………….
  b) Anonim şirketlerin yönetim kurulu üyesi olan ortaklarının sigortalılıkları, yönetim kurulu üyeliğine seçildikleri tarihte başlar ve bu tarih, şirket yetkililerince, …………… Kuruma onbeş gün içinde bildirilir.

  IV- SİGORTALILIĞIN SONA ERMESİ VE BİLDİRİM YÜKÜMLÜLÜĞÜ
  …………………..
  B- Kendi Adına ve Hesabına Bağımsız Çalışanlar
  ………………..
  b) Anonim şirketlerin yönetim kurulu üyesi olan ortaklarının sigortalılıkları bu görevlerinin bittiği tarihte sona erer, bu tarih, şirket yetkililerince ve sigortalılarca,……………… on gün içinde sigortalı işten ayrılış bildirgesi ile Kuruma bildirilir.

  VII- EMEKLİ/YAŞLILIK, VAZİFE VEYA HARP MALÜLLÜĞÜ AYLIĞI ALMAKTA İKEN YENİDEN ÇALIŞMAYA BAŞLAYANLAR
  a) Yaşlılık veya Emekli Aylığı Almakta İken Yeniden Çalışmaya Başlayanlar;
  5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) , (b) ve (c) bendi kapsamında sigortalı olup, yaşlılık aylığı bağlananlardan tarımsal faaliyetlerde kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlar ile 27/4/2005 tarih ve 5335 sayılı Kanunun 30 uncu maddesi hariç yeniden çalışmaya başlayanların yaşlılık aylıkları, çalışmaya başladıkları tarihi takip eden ödeme dönemi başında kesilerek tüm sigorta kollarına tabi tutulurlar. Bu sigortalılardan, kendi adına ve hesabına tarımsal faaliyetlerde bulunanlar ile Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi kapsamında sigortalılar hariç, (b) bendi kapsamında çalışmaya başlayanların aylıklarının kesilmemesi için yazılı istekte bulunanların, almakta oldukları yaşlılık aylıklarından sosyal güvenlik destek primi kesilir.

  VIII- SİGORTALILARIN KURUMA BİLDİRİM YÜKÜMLÜLÜĞÜNÜN YERİNE GETİRİLMEMESİ
  ……………….
  5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında sigortalı sayılan kişilerin sigortalılıklarının başlangıcından itibaren kendi mevzuatlarına göre kayıt veya tescili yapan ilgili kurum, kuruluş ve birlikler veya vergi dairelerince en geç on beş gün, tarımda kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlar için ise bir ay içinde Kuruma bildirimi yapılmayanlar,
  5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamındaki sigortalıların sigortalılıklarının sona erdiği tarihten on gün içinde sigortalı işten ayrılış bildirgesi ile Kuruma bildirim yükümlülüklerini yerine getirmeyen kurum ve kuruluşlar ile tüzel kişiler,………………..
  hakkında Kanunun 102 nci maddesinde belirtilen tutarlarda idari para cezası uygulanır.

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •