Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: * SSK MAAŞINA HACİZ ?

  1. #1
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    11.Şubat.2008
    Mesajlar
    1,185
    ARKADAŞLAR SELAMLAR;

    BABAM BİR ZAMANLAR LTD ŞTİ ORTAĞI VE MÜDÜRÜ İDİ.ŞİRKET 2003 DE BİR SEL AFETİNDE KAYBOLDU.RESEN TERK YAPTI VERGİ DAİRESİ (ANCAK HALA TİCARET ODASI BEKLİYOR).VE BU ARADA 1999-2003 YILLARI ARASINDA ÖDEMENEYEN 900 TL SSK PRİM BORCU KALMIŞ.
    GEÇEN SENE ÇIKAN AFTAN BİRKAÇ AY SONRA BABAMIN MAAŞINA HACİZ KONULUNCA HABERİMİZ OLDU BORÇTAN.VE ELBETTE RAKAM GECİKME FAİZİ İLE BİRLİKTE 40.000.-TL.OLMUŞ.
    MECLİSTEN GEÇEN TORBA KANUNU İLE EMEKLİ LERE HACİZ KONULAMAYACAĞINI FALAN YAZMIŞ İSEM DE MAAŞTAN HACZEDİLEN AYLIK 188 TL HACZİ KALDIRAMADIM.
    BİZZAT SGK EMEKLİ SERVİSİNE GİDİP GÖRÜŞTÜM.BOŞUNA DAVA AÇMAYIN KAZANAMAZSINIZ ÇÜNKÜ BU BORÇ "AYNINDAN" DIR DENDİ. YANİ BORÇ SSK YA SSK PRİM BORCUNDAN MIŞ BU NEDENLE AYNİNDEN OLAN BORÇLARA HACİZ KOYABİLİYORMUŞ SGK.

    AYRICA 2003 TEN BU GÜNE 6 YILDIR HİÇ BİR ÖDEME YAPMAMIŞIZ.ANCAK KURUM MEMURU BİZ O NU ZAMAN AŞIMINA DÜŞÜRMEYİZ .5 YIL GELDİĞİNDE CEBİMİZDEN 50 KURUŞ ÖDERİZ BİR 5 YIL DAHA KAZANIRIZ DEDİ.
    BEN DE ONU ANLAMADIM ZATEN O ZAMAN "ZAMAN AŞIMI "NE DEMEK?
    ÖYLE OLURSA ZAMAN HİÇ AŞMAZ Kİ GARİBAN ŞAHIŞ İÇİN.



    HESAP ETTİM BABAM 55 YAŞINDA MAAŞINDAN KESİLEN 188 TL İLE ANCAK UYGULANACAK AYLIK FAİZİN 1/5 İNİ ÖDERİZ.BORÇ HİÇ BİTMEYECEĞİ GİBİ AYLIK 750 TL DE ARTAR.

    BU BORCUN KALDIRILABİLMESİ İÇİN BİLMEDİĞİM BİRŞEY VARMI ACABA..,
    DAMDAN DÜŞEN BİR MESLEKTAŞ ARIYORUM.


    Edited by: antalyalı

  2. #2
    Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    22.Haziran.2007
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    Yaş
    52
    Mesajlar
    14,836
    sayın antalyalı gerçekten tuhaf ve tabiki enterasan bir durum ama maalesefte yapacak pek birşey kalmıyor çünkü emekli aylıkları SGK kurumundan alınıyor yani onlar ayarlıyorlar ve bu 5510 sayılı kanunun bir 93.cü maddesi varki insan okudukça pes yani diyor ve başkada bir şey diyemiyor ve bu madde tamda kurumun istediği gibi bir madde ve bu madde kapsamın- da istedikleri gibi ayarlama yapabiliyorlar,mutlaka bu maddeyi okumuşsunuzdur ama bence bir daha okuyun ve tekrar ne yapılabileceği konusunda konuşalım derim,kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

  3. #3
    Üye
    Üyelik tarihi
    20.Şubat.2009
    Nereden
    H
    Mesajlar
    31
    Sayın Antalyalı Bende <antalyalıyım bu aradaAlacaklı her kim olursa olsun (nafaka borçları hariç) SSK emeklisinin maaşının haczedilmezliğine ilişkin bir yargıtay kararı sunuyorum.657 sayılı yasaya tabi olarak Emekli Sandığı'ndan emekli olanların emekli maaşları hakkında ise SSK ya benzer bir sınırlama mevcut değildir. Saygılarımla..
    YARGITAY 12. HUKUK DAİRESİ E. 2008/23592 K. 2009/3307 T. 19.2.2009

    • SSK MAAŞI ( Alınan Gelir ve Aylıkların Nafaka Borçları Dışında Haczinin Mümkün Olmadığı - 5510 S.Y İle Getirilen Yeni Düzenleme İle Haczedilmezlik Hükmünde Herhangi Bir Değişikliğe Gidilmediği )

    • NAFAKA ALACAĞI ( SSK'dan Alınan Gelir ve Aylıkların Nafaka Borçları Dışında Haczedilemeyeceği - 5510 S.Y İle Getirilen Yeni Düzenleme İle Haczedilmezlik Hükmünde Herhangi Bir Değişikliğe Gidilmediği )

    • EMEKLİ MAAŞININ HACZİ ( SSK'dan Alınan Gelir ve Aylıkların Nafaka Borçları Dışında Haczedilemeyeceği - 5510 S.Y İle Getirilen Yeni Düzenleme İle Haczedilmezlik Hükmünde Herhangi Bir Değişikliğe Gidilmediği )

    506/m.121


    ÖZET : Borçlunun SSK'dan almakta olduğu emekli maaşının dörtte birinin haczedilmesine karar verilmiştir. 506 Sayılı kanunun 121.maddesi gereğince anılan kurumdan alınan gelir ve aylıkların nafaka borçları dışında haczi mümkün değildir. 5510 Sayılı Yasa ile getirilen yeni düzenleme ile haczedilmezlik hükmünde herhangi bir değişikliğe gidilmemiştir. Bu itibarla, borçlunun haczedilmezlik şikayetinin kabulüne karar verilmesi gerekir.
    DAVA : Yukarıda tarih ve numarası yazılı mahkeme kararının müddeti içinde temyizen tetkiki borçlu vekili tarafından istenmesi üzerine bu işle ilgili dosya mahallinden daireye gönderilmiş olmakla okundu ve gereği görüşülüp düşünüldü:
    KARAR : Borçlunun SSK'dan almakta olduğu emekli maaşının dörtte birinin haczedilmesine karar verilmiştir. 506 Sayılı kanunun 121.maddesi gereğince anılan kurumdan alınan gelir ve aylıkların nafaka borçları dışında haczi mümkün değildir. 5510 Sayılı Yasa ile getirilen yeni düzenleme ile haczedilmezlik hükmünde herhangi bir değişikliğe gidilmemiştir. ( 5510 Sayılı Kanunun 93. Maddesi değişik 1. Fıkrası 17.4.2008-5754/56 md. )
    Bu itibarla, borçlunun haczedilmezlik şikayetinin kabulüne karar verilmesi gerekirken yazılı şekilde yasanın anılan maddeleri gözetilmeksizin davanın reddine dair hüküm tesisi isabetsizdir.
    SONUÇ : Borçlu vekilinin temyiz itirazlarının kabulü ile mahkeme kararının yukarıda yazılı nedenlerle İ.İ.K. 366 ve H.U.M.K.'nun 428. maddeleri uyarınca ( BOZULMASINA ), 19.02.2009 gününde oybirliğiyle karar verildi.

    5510 sayılı yasada emeklinin ssk borçlarına da olsa nafaka borları haricide borları için maaşının 1/4 fazlasının haczedilemediğini düşünüyorum.Çünkü 5510 sayılı yasa önceden olduğu gibi emekli maaşı alanların borçları için sadece nafaka borlarıında sınır tanımıyor diye biliyorum zaten 5510 da haciz konusunda bir değişiklik olmadı

  4. #4
    Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    22.Haziran.2007
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    Yaş
    52
    Mesajlar
    14,836
    sayın hüsnü bey bu kararda eskisi ile aynı bir değişiklik olmadı gibi sözler var ve şuan eski- ile karıştırmadan şunu söyleyeyim kanunun 93.cü maddesi sadece nafaka dışında haciz ya- pılmasını yasaklamıyor orda diyorki birinci paragrafta 88.ci maddeye göre takip ve tahsili ge- reken alacaklar ve nafaka borçları dışında haczedilemez diyor ve bu 88.ci maddedeki alacak- lar ne kurumun prim alacakları ve burdada ne var haciz olayında sayın antalyalının anlattı- ğında prim borçlarıve babası şirketin kanuni temsilcisi olduğu için maalesef yapacak bir şey yok ama esas benim dediğim yukardaki yazımdada dediğim bu 93.cü maddedeki zaman- aşımı takip ve tahsil ve ödemelerle ilgili anlatılanlar ve işin garip tarafı kurumdaki memurun- da dediği gibi ufak bir ödemem zaman aşımını kesiyor ve yeniden başlatıyor ve kanunda bu işleme müsait ve diğer orda yazan tuhafcümleler ve her zamanda dediğim gibi tam deli dumrul hesabı maalesef,kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

  5. #5
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    11.Şubat.2008
    Mesajlar
    1,185
    üstadlar ilginize teşekkür ediyorum.anlaşılan o ki teğet geçen krizde tam yara alan esnafımızın ve vatandaşımızın biriken vergi ve ssk-bağkur prim borçlarına bir affın ve ödeme kolaylığının daha gelmesini bekleyeceğiz.


Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •