Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 12 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Yıllık İzine Çıkan işçinin dava açması hk

Moderatör KAYALI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Turkiye

Bir işçimiz 05/09/2009 tarihinde en son çalışmış ve 07/09/2009 tarihinden itibaren 14 gün yıllık izne ayrılmıştır.25/09/2009 tarihinde işe dönmesi gerekirken;bir avukatlık bürosundan 25/09/2009 tarihli ihtar yazısı aldık.İçeriği işçiyi 05/09/2009 tarihinde defol diyerek kovduğumuz bıu nedenle ihbar ve kıdem tazminatlarını ödememiz yönünde ...
    Biz işçimizin dönüşünü beklerken bugün bu ihtar tele-post yoluyla elimize ulaştı. Tabiiki şok olduk.Çünkü kovma durumu yok, yıllık izine ayrılan bir işçi söz konusu...

İşveren işçi çalışacak diye bildiği için, yerine işçide almadı.

Sorum
    1-nasıl bir davet yazısı yazmalıyım? Elinde örnek olan varsa paylaşmasını rica ediyorum.
    2- Tele post olarak bugün daveti gödermem ispat açısından yeterlimidir?

Yardımlarınızı bekliyorum.

Edited by: KAYALI

Müdavim Üye
    Nereden
    Ankara

İşveren işçiye izin verecek ve işçi de bu en mutlu gününde soluğu avukatta alacak...
    İnandırıcı gelmedi bana
    İşverenin kovma ihtimali ya da izin verme şekli kabahatli olabilir.
    Böyle bir durumda işçiyi çağırmanız hem hoş olmaz hem de tazminat ödemeniz gerekir
    Size gönderilen resmi/gayriresmi yazıda işçiningelmeme nedeni (kovulma gerekçesi) yazılı mı?
    İşçi ile görüşme imkanınız varsa (ki, sorumluluk açısından üzerinize düşmez, merak açısından ve olayı daha iyi analiz etme açısından araştırabilirsiniz) olayı daha net öğrenme fırsatınız olacaktır.

Mezardakilerin hesabını veremedikleri dünya malları için insanların birbirlerini yedikleri tezini düşündükçe ürperiyorum

Ziyaretci
    sayın müdavim üyem işçiniz için yıllık ücretli veya ücretsiz izin talebi var ise bu döneceğim anlamına gelir ama öyle bir talebe ilişkin belgen yok ise iş zor

Müdavim Üye bybaspinar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    Avukat bey biraz saçmalamış yıllık izne çıkarılan işçi için siz İŞTEN AYRILIŞ BİLDİRGESİ düzenlediniz mi? hayır düzenlemediniz neden çıkış vermediniz ki!! ilgili personele yıllı izninin süresinin doldugunu ve işe başlaması gerekmekte oldugunu işe gelmemesi için her hangi bir mazeretinin tarafınıza bildirilmesini isteyin.
    Davalı ben davacı ben... Yorgunum bu celselerdennn...!

Ziyaretci
    Alıntı bybaspinar Nickli Üyeden Alıntı
    Avukat bey biraz saçmalamış yıllık izne çıkarılan işçi için siz İŞTEN AYRILIŞ BİLDİRGESİ düzenlediniz mi? hayır düzenlemediniz neden çıkış vermediniz ki!! ilgili personele yıllı izninin süresinin doldugunu ve işe başlaması gerekmekte oldugunu işe gelmemesi için her hangi bir mazeretinin tarafınıza bildirilmesini isteyin.
    hayır avukatın saçmaladığını nerden çıkardınız daha ayrıntılı fol yk yumurta yok ilkönce soruyu yönelteni bir dinleyelim ondan sonra avukatı saçmalayıp saçmalamadığı kanaatine varırız

Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    Çıkışı verilmeyen sigortalıya şu an için ne kıdem tazminatı nede ihbar tazminatı ödenmez iş akdi herhangi bir sebeple şu an için fesih olmamış.

Moderatör KAYALI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Turkiye

Sağlıklı yanıt alabişlmek için yazılanlara yanıt vereyim.
    işyerinde personelle sürekli görüşüyorum.Günlük olaylara az çok tanık oluyorum.Dolayısıyla işverenin hiç bir şekilde işçilerle nezaket kuralları dışında konuşması olmuyor.İşyerinde 15 işçi çalışıyor.Hiç biri nezaketsiz bir üslubun varlığını iddia edemez.ihtarda defol ifadesini görünce şok oldum. Ve sözkonusu işçi gerçekten yıllık izin kullandırılmak üzere izne çıkartılmıştır.

İşyerinde yıllık izne ayrılan işçi yıllık izinb defterini imzalayarak izne ayrılır. Her ne hikmetse bahse konu işçimiz gelince imzalarım diyerek imzadan imtina etmiş.İşyerindekiler iyimser yaklaşımla üzerinde durmamış. İzne çıkarttığımıza dair elimizde belgemiz yok işçilerin şahitliği dışında.

Şayet işten çıkış yapmış olsa idik on gün içinde sgk ya bildirimde bulunurduk ki yıllık izin kullanıldığı için böylesi bir işlem de söz konusu değil.

Eğer işçi çalışmak niyetindeyse işveren çalışmanın devamını bekliyor.Onun için nasıl bir davet mektubu yazmalıyım diye bu konuyu açtım.

Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    Siz normal işe davet yazısını yazın ..... işyerinde çalışmaktasınız ..... tarihleri arasında yıllık ücretli izin süreniz dolmuş bulunmaktadır. ..... tarihinden itibaren işe gelmediginiz işe gelmeme mazeretinizi tarafımıza bildiriniz aksi takdirde 4857 işkanunun 25. maddesi geregince iş sözleşmeniz fesih edilecektir. gibi...

Ziyaretci
    Alıntı bybaspinar Nickli Üyeden Alıntı
    Siz normal işe davet yazısını yazın ..... işyerinde çalışmaktasınız ..... tarihleri arası işe gelmediginiz işe gelmeme mazeretinizi tarafımıza bildiriniz aksi takdirde 4857 işkanunun 25. maddesi geregince iş sözleşmeniz fesih edilecektir. gibi...

Müdavim Üye
    Nereden
    TARSUS
    işçinin hiç bir şey elde edebileceğini düşünmüyorum denildiği gibi noter kanalıyla ihtarname çekerek işe başlamama gerekçesini bildirmesini isteyin en kötü ihtimalle işveren kusurlu davranmasından ötürü iş akdini fesih ettiğini idea edecektir bu durumdada şahitler önem kazanır