Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: EĞT.KRM.- VERGİ MUAFİYETİ

Hybrid View

Müdavim Üye
    Nereden
    Aydın
    Selam arkadaşlar,

Bir rehabilitasyon merkezi mükellefimiz var. Şirketin ortakları, "eğitim kurumu" statüsünde olduklarını ve bu nedenle 5 yıl kurumlar vergisinden muaf olmaları gerektiğini söylediler. Ben de bir araştırayım dedim. Biraz araştırdım ama yine de sizin de bilgilerinize başvurayım istedim. acaba bu konuda bilgisi olanlar yardımcı olabilirler mi?

Kıdemli Üye

Rehabilitasyon merkezleri kamu kurumukapsamında olursa vergi muafiyeti söz konusu.

Kıdemli Üye
    bildiği kadarıyla sadece özel okullar muafiyet kapsamında

Müdavim Üye
    Nereden
    Diyarbakır
    Alıntı şahdeniz Nickli Üyeden Alıntı
    Selam arkadaşlar,

Bir rehabilitasyon merkezi mükellefimiz var. Şirketin ortakları, "eğitim kurumu" statüsünde olduklarını ve bu nedenle 5 yıl kurumlar vergisinden muaf olmaları gerektiğini söylediler. Ben de bir araştırayım dedim. Biraz araştırdım ama yine de sizin de bilgilerinize başvurayım istedim. acaba bu konuda bilgisi olanlar yardımcı olabilirler mi?

Konu ile ilgili açıklamaların yer aldığı 03/04/2007 tarih ve 26482 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 1 Seri No.lu Kurumlar Vergisi Genel Tebliği
    “5.10. Eğitim tesisleri ile rehabilitasyon merkezlerinin işletilmesinden elde edilen kazançlara ilişkin istisna
    5.10.1. İstisnanın kapsamı
    Kurumlar Vergisi Kanunu’nun 5. maddesinin birinci fıkrasının (ı) bendi ile eğitim ve öğretim işletmelerine tanınan kazanç istisnası

--Bakanlar Kurulunca vergi muafiyeti tanınan vakıflara veya kamu yararına çalışan derneklere bağlı rehabilitasyon merkezlerinin işletilmesinden elde edilen kazançlara uygulanır.