Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Kira Ödemelerinin Banka aracılığında Yatırılması

Üye
    Nereden
    H
    Arkadaşlar şu konuda nedense bir ikilem içindeyiz.Mükelleflerin kira ödemelerini banka üzerinden yapma zorunluluğu getirildi.Bewnim mükelleflerimin %30 u kira ödemelerini banka üzerinden yapmıyor şimdi bende bunlar için muhtasar beyanname vermiyorum ve beyan döneminde ilgili mükellefler için kesintiyle ilgili herhangi bir işlemimiz olmamıştır diye dilekçe veriyorum.Eğer bu konuda bir mükteza örneği olan yada farklı bir uygulama yapan bir arkadaş varsa bunu tartışırsak iyi olacak.ben kira ödemesini banka üzerinden yapmadım diye benim muhtasar beyanname verme yükümlülüğüm ortadan kalkarmı.

Kıdemli Üye
    Nereden
    ANKARA
    <TABLE cellSpacing=3 cellPadding=5 width="100%">
    <T>
    <TR>
    <TD width="100%" colSpan=2>
    <H3>KİRALAR ARTIK BANKADAN ÖDENECEK</H3></TD></TR>
    <TR>
    <TD width="100%" colSpan=2>29/07/2008 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan 268 seri nolu Gelir Vergisi Genel Tebliği ile MESKEN ve İŞYERİ kira ödemelerinin banka veya ptt aracılığı ile yapılması, elden yapılmaması konusunda bir zorunluluk getirilmiştir. Bu konudaki açıklamalarımız aşağıdadır:

01/11/2008 tarihinden itibaren 500 YTL. ve üzeri MESKEN kiraları ile tutarı ne olursa olsun her türlü İŞYERİ kiraları, BANKA veya PTT aracılığı ile ödenecektir. Yani, örneğin evinizde kiracı iseniz ve kiranız 500.- YTL. ve üzerinde ise, kira ödemenizi , ev sahibinize BANKA veya PTT aracılığı ile yapmanız gerekmekte olup; elden ödemeniz mümkün olmayacaktır.
    Aynı şekilde, 500 YTL. sınırı olmadan İŞYERİ kiranızın tutarı ne olursa olsun, ödemenizi BANKA veya PTT aracılığı ile yapmanız gerekmekte, elden kira ödemesi yapamazsınız.
    Eğer siz ev veya dükkan sahibi iseniz, yukarıdaki şartlar çerçevesinde kiranızı banka veya ptt aracılığı ile almanız gerekmektedir.

Peki böyle yapmamanın cezası nedir? Aynen tebliğden aktarıyoruz:
    "4. Ceza Uygulaması
    Vergi Usul Kanununun mükerrer 355 inci maddesinde yer alan hüküm uyarınca, mükerrer 257 nci maddeyle getirilen zorunluluklara uymayanlara özel usulsüzlük cezası kesilmesi gerekmektedir. Anılan madde uyarınca bu Tebliğ ile 1/11/2008 tarihinden itibaren getirilen zorunluluklara uymayanlara kesilecek ceza, 2008 yılı için;
    - Birinci sınıf tüccarlar ile serbest meslek erbabı hakkında 1.490 YTL'den,
    - İkinci sınıf tüccarlar, defter tutan çiftçiler ile kazancı basit usulde tespit edilenler hakkında 680 YTL'den,
    - Yukarıda yazılı bulunanlar dışında kalanlar hakkında 320 YTL'den az olmamak üzere her bir işlem için bu işleme konu tutarın %5'idir.
    2009 ve sonraki yıllara ilişkin olarak, Vergi Usul Kanununun Mükerrer 414 üncü maddesi uyarınca bu yıllar için belirlenecek asgari ceza tutarları dikkate alınacaktır. "

Ben bir kısmını bankadan bir kısmını elden gönderirim derseniz, tebliğin ona da cevabı var:

"Örnek 2:
    Bayan (B)'ye ait olan ve 2008 yılına ilişkin aylık 450'şer YTL kira geliri bulunan üç adet işyeri için kiracılar tarafından 250'şer YTL'lik kısım banka aracılığıyla, kalan tutarlar ise elden nakit olarak ödenmiştir. İşyerlerini kiralayan mükelleflerden biri birinci sınıf tüccar, diğerleri serbest meslek erbabı olarak faaliyette bulunmakta olup Bayan (B)'nin gelir vergisine ilişkin başka bir faaliyeti yoktur.
    Bu durumun tespit edilmesi halinde Bayan (B) ile kiracı mükellefler adına, üç işyeri için elden yapılan tahsilat ve ödeme işleminin her biri için ayrı ayrı, Vergi Usul Kanununun mükerrer 355 inci maddesinde belirlenen ceza tutarından az olmamak üzere özel usulsüzlük cezası kesilecektir. Elden yapılan tahsilat ve ödemelerin %5'inin asgari ceza tutarının altında kalması halinde ise her bir işlem için asgari ceza tutarı kadar ceza kesilmesi gerekmektedir.
    Örneğimizde Bayan (B) ile kiracılara, 1/11/2008 tarihinden itibaren her bir işlem için, (elden yapılan tahsilat ve ödeme tutarının %5'inin asgari ceza tutarının altında kalması nedeniyle) 2008 yılına ilişkin belirlenen tutarlarda ceza uygulanacaktır. Aynı durumun 2009 ve sonraki yıllarda da devam etmesi halinde bu yıllar için belirlenecek asgari ceza tutarları dikkate alınacaktır."

<H3>BU KONUDAKİ GÖRÜŞ VE ÖNERİLERİMİZ:</H3>
    - Faiz oranlarının geçmiş yıllara göre iyice düştüğü zamanımıza, faiz gelirleri iyice azalan bankalar, gelir açıklarını havale, eft,para yatırma v.b. işlemlerden aldıkları komisyonları astronomik olarak arttırarak kapatmayı tercih etmişlerdir. Örneğin; Bir bankanın İzmit'te bulunan iki şubesi arasında para göndermek isteseniz en az 25-30 lira havale ücreti istenmekte; halbuki ordan kalkıp taksi tutup diğer şubeye gitseniz vereceğiniz para belki 5-10 lira olacak. Bu da kiracıya ek bir yük demek... Ama bunun da çaresi var aslında... İnternetin her eve girdiği çağımızda, internet bankacılığı da gittikçe yaygınlaşmakta...Tavsiyemiz evinizde veya işyerinizde nasılsa internet var; banka hesabınız da var. O zaman yapacağınız tek şey bankanızın internet şubesi üzerinden işlem yapmak. Çünkü bir çok bankanın internet şubesinde havale ve eft ücreti ya yok, ya da 1-2 lira gibi cüz'i rakamlarda... Hem oturduğunuz yerden işlem yapacaksınız, hem de 25-30 lira gibi korkunç işlem ücretleri ödemeyeceksiniz.
    - İkinci alternatifiniz de PTT şubeleri... Onlardaki işlem komisyon ücretleri de 1-2 lira gayet düşük rakamlarda, yani kira ödemenizi ev sahibinizin adresine PTT aracılığı ile de gönderebilirsiniz; tabii uzun kuyruklarda beklemeyi göze alırsanız... Bu mecburiyetin başlamasından sonra, bankalardaki yüksek havale,eft masrafından kaçan bir çok kiracının kira ödemelerini PTT aracılığı ile yapacağını ve bunun da aşırı kalabalıklara neden olacağını tahmin ediyoruz.

Muhasebeci mali müşaviriniz olarak bizim görevlerimizden biri de sizi bilgilendirmek... Yukarıdaki açıklamalarımız ışığında hareket etmeniz menfaatinize olacaktır.
    İyi çalışmalar diler, saygılar sunarız.

</TD></TR></T></TABLE>
    1.000 KERE BİLSENDE 1 BİLENE SOR.SORAN DAĞLARI AŞMIŞ SORMAYAN DÜZ YOLDA ŞAŞMIŞ...

Müdavim Üye bybaspinar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    Davalı ben davacı ben... Yorgunum bu celselerdennn...!

Kıdemli Üye
    Nereden
    ANKARA
    1.000 KERE BİLSENDE 1 BİLENE SOR.SORAN DAĞLARI AŞMIŞ SORMAYAN DÜZ YOLDA ŞAŞMIŞ...

Müdavim Üye
    Nereden
    Ankara

Osman beyin verdiği link adresinden alıntı:
    Öte yandan söz konusu kira bedellerinin nakden veya aynen ödenmemesi
    ve aynı zamanda defter kayıtlarnda da gider olarak yer almaması halinde
    herhangi bir tevkifat yapılmayacaktır.

Mezardakilerin hesabını veremedikleri dünya malları için insanların birbirlerini yedikleri tezini düşündükçe ürperiyorum

Müdavim Üye
    Nereden
    Ankara

Yukarıdaki linkten:
    "Bununla beraber, henüz ödenmeyen kira bedelinin gider olarak defter
    kayıtlarına intikal ettirilmediği durumda tevkifat yapılmaması, tevkifatın söz
    konusu kira bedelinin nakden veya hesaben ödendi¤i dönemde yapılması gerekmektedir.
    ÇÖZÜM Sayı: 93 -2009
    MALİ

188"
    Mezardakilerin hesabını veremedikleri dünya malları için insanların birbirlerini yedikleri tezini düşündükçe ürperiyorum