Toplam 7 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 7 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: TEK KİŞİLİK ŞAHIS İŞLETMESİ

 1. #1


  Tek kişilik bir şahıs işletmesine yeni bir ortağın dahil edilmek istenmesi durumunda yapılması gerekenler nelerdir ? bu durumda yeni birsermaye şirketimi kurmak gerekir ?
  SMMM MERAL İSLAMOĞLU

 2. #2
  Moderatör
  Üyelik tarihi
  15.Ağustos.2008
  Nereden
  istanbul
  Mesajlar
  5,434
  hayır adi ortaklık da kurabilirsiniz.tercihe kalmış
  ***Lütfen mesajlarınızda forumlarda bağırmak anlamına gelen büyük harf kullanmayınız.***
  ***konu başlıklarınız mesajınıza uygun olsun.LÜTFEN gibi kelimeler kullanmayınız.***

 3. #3
  Üye
  Üyelik tarihi
  10.Nisan.2007
  Nereden
  Kahramanmaraş
  Mesajlar
  46
  Tek kişilik firmayı normal terk ettireceksiniz. daha sonra her ikisine ayı yenı başlama verilecek. Tek şahıs işletmesinin elinde olan malları ve demirbaişalrı ortaklık adına fatura edeceksınız.

 4. #4
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  02.Ağustos.2006
  Nereden
  Balıkesir-Gönen
  Mesajlar
  6,653
  Yapılacak işe bağlı iş verecek iş ortakları petrolofisi ve sigorta şirketleri şirket istiyor.Şahsın banka nezdinde kredisi 1 se şirketin belki 2 imalat yapılacaksa tabela güzel olsun diyorsa şirket düşünülebilir.Tabi mahsurlarıda var şahıs işletmesi işi bıraktım der kalan malları tasviye ederse bir günde işi bırakır kapanır gider şirket en az bir yıl tasviyesi sürer şirket tüzel kişiliğinini ortakların şahsı işlerinden ödemelerinden ayrı olduğunu kabul etmek ve uygulamak lazım şahsi giderler şirkete ödetilirse muhasebe açısından teferruat artar.Çok yapılan bir hata şirket ayrı bir tüzel kişilik olmasına rağmen ortakların hal ve gidişleri mutlak sahibi gibi özel işleri ile karıştırmalıdır.Adi ortaklık yaparsa birbirlerine güvenirlerse olabilir şahıs işletmesi malları ve demirbaşları adi ortaklığa satar kdv doğar.Adi ortaklıklardada hakim ortak diğer sessiz ortağın vergilerin ödemezse problem çıkıyor bizde böyle bir işletme var kasayı tutan vergi ssk ödememiş kendine birşeyler almış şehri terk edip gitmiş kalan yerli ortak karara kara düşünüyor.Ortaklıklarda kendi aralarında hesap görme işini çok uzatmamak lazım veya yetkiyi tarafsız birine devir etmek lazım yoksa insanoğlu kendine çalışabiliyor ortaklık imkanlarını şahsına kullanabiliyor.

 5. #5
  Vergisel açıdan hangisi daha avantajlı olur...eldeki mevcutlar için fatura kesilmesi durumunda hem kdv doğacak hemde gelir vergisi artacaktır...Ltd. şirket kurulması durumunda aktif ve pasifin devri sırasında fatura kesmek gerekiyormu...yoksa bu konuda bi muafiyet varmı kdv ve gelir vergisi açısından.....
  SMMM MERAL İSLAMOĞLU

 6. #6
  Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  22.Haziran.2007
  Nereden
  Kartal/İstanbul
  Yaş
  52
  Mesajlar
  14,836
  sayın meral eğer GVK.81.ci madde kapsamında blanço olan şahıs işletmesi şirkete aktif ve pasifi ile devir olursa hem GV.hemde KDV açısından bir işlem olmayacak ve faturada kesil- meyecek ve sadece devir anına kadarki kısmı için K/Z hesaplanacak ve eğer bu şekilde ya- parsanız tabiki güzel ve hele işletmede emtia,demirbaş,taşınmaz vb.malzeme çoksa en güzeli bu şekilde devir ve hemde şirket her zaman için profesyonellik demektir bunuda unutmamak lazım,kolay gelsin.
  Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
  '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

 7. #7
  cevap yazan arkadaşlara teşekkür ediyorum....sizlere de kolay gelsin.
  SMMM MERAL İSLAMOĞLU

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •