Toplam 9 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 9 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: DEPOZİTOLU ÜRÜNLER

 1. #1
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  12.Mayıs.2009
  Nereden
  ANTALYA
  Mesajlar
  942
  BİR FİRMAMIN DEPOZİTOLU ÜRÜNLERİ VAR.VE KDV DEN MUAF HERHALDE BUNLAR.BU GİRİŞ ÇIKIŞLARDA GERİ İADELERDE BU MİKTARLARI MAL OLARAKMI İŞLEYECEĞİM .BİLGİ VERİRSENİZ ÇOK SEVİNİRİM.

 2. #2
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  16.Haziran.2009
  Nereden
  Antalya
  Mesajlar
  236
  BU depozitolu ürünlerde satış söz konusu ise ticari mallarda değil ise alınan ve verilen depozito teminatlar hesabında takip etmeniz gerekir.
  \'\'SIRADAN İNSAN DEĞİL ARANAN İNSAN OL\'\'

 3. #3
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  21.Temmuz.2009
  Mesajlar
  592
  KDV 26 NOLU TEBLİĞ
  D - KAP VEYA AMBALAJ MADDELERİNDE KATMA DEĞER VERGİSİ UYGULAMASI :

  1. Kap veya Ambalajların Geri Verilmesinin Mutad Olduğu Haller:

  Katma Değer Vergisi Kanununun 3297 sayılı Kanunla değişik 2/4. maddesine göre, kap ve ambalajların geri verilmelerinin mutad olduğu hallerde teslim, bunlar dışında kalan şeyler itibariyle yapılmış sayılmaktadır. Buna göre, geri verilmesi mutad olan ambalaj maddelerinin içine konuldukları maddelerle birlikte tesliminde vergi, asıl maddenin bedeli üzerinden hesaplanacaktır. Bu durumda, ambalaj maddesi verginin kapsamına girmediğinden vergiye tabi tutulmayacaktır.

  2 - Kap veya Ambalajların Geri Verilmesinin Mutad Olmadığı Haller :

  Ambalajlanarak satılması mutad olan maddelerin tesliminde, faturada ambalaj için ayrıca bir bedel gösterilmemesi, yani teslim bedelinin ambalaj maddesine ait tutarı da içine alacak şekilde tek tutar olarak ifade edilmesi gerekir. Bu durumda, ambalaj malzemesi, asıl maddenin tabi olduğu şartlara göre vergilendirilecektir. Diğer bir anlatımla, asıl madde indirimli oranda vergiye tabi ise bu teslimin tamamı için indirimli oran uygulanacaktır.

  Örnek vermek gerekirse; sandıklarla yapılan limon satışında, sandıkların geri alınmasının mutad olmadığı hallerde, kesilen limon faturası sandık bedelini de kapsayacaktır. Böyle bir durumda, sandık bedellerinin faturada ayrıca gösterilmesi söz konusu değildir.

  Kap veya ambalajların geri verilmesinin mutad olduğu haller, satıcı firmanın bu maddeleri aktifleştirerek amortismana tabi tuttuğu hallerdir. Örneğin, tüpgaz satışlarında boş tüpün geri verilmesi mutad bir olaydır. Çünkü, boş tüpü, satıcı firma aktifleştirerek amortismana tabi tutmaktadır.

  Ayrıca, bir malın amortismana tabi tutulabilmesi için, o malın işletmede bir yıldan fazla kullanılmasının gerekli olduğu da açıktır.
  SM

 4. #4
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  12.Mayıs.2009
  Nereden
  ANTALYA
  Mesajlar
  942
  YANİ HİÇ BİR ŞEKİLDE TİCARİ MAL'A İŞLEMİYORUZ MATRAHA EKLEMİYORUZ.SADECE VERİLEN VE ALINAN DEPOZİTO VE TEMİNATLAR HESAPLARINDA TAKİP EDİYORUZ.DOĞRUMU???

 5. #5
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  12.Mayıs.2009
  Nereden
  ANTALYA
  Mesajlar
  942
  DOĞRU-YANLIŞ ACABA HANGİSİ ?

 6. #6
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  12.Mayıs.2009
  Nereden
  ANTALYA
  Mesajlar
  942
  DOĞRU-YANLIŞ ACABA HANGİSİ ?

 7. #7
  Ziyaretci


  Aldığınız bu ürünleri (!), satıcı firma tarafından,KDV hariç olarak belgelenmişse ve daha sonra iade etmek üzere almışsanız 126 Hs.'a kaydedeceksiniz. Bunları iade ederken siz de bu durumda KDV'siz belge ( Borç - Alacakdekontu ) düzenler veya KDV siz fatura kesersiniz.Yok eğer bunları satarsanız 126 Hs.dan 153 Hs.a alıp satışını öyle gerçekleştirebilirsiniz kanımca.

 8. #8
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  12.Mayıs.2009
  Nereden
  ANTALYA
  Mesajlar
  942
  YANİ KDV SİZ GERİ İADE ETTİĞİMİZ VE FATURASINI DÜZENLEDİĞİMİZ DEPOZİTOLU ÜRÜNÜ MATRAHA DAHİL EDECEKMİYİZ.SORMAK İSTEDİĞİM KONU BU.MATRAHA DAHİL EDİLECEK Mİ?

 9. #9
  Üye
  Üyelik tarihi
  22.Haziran.2009
  Mesajlar
  34
  26. nolu Tebliğde de açıkça belirtildiği gibi geri verilmek üzere yapılan teslimlerde (Depozitolu Mallar) matraha eklenmeyeceğiz. İndirim konusu yapmayacağız.
  Aldığımızda/sattığımızda alınan / verilen depozito teminatlar hesaplarını kullanacağız

  Benim düşüncem ve yorumum budur. Uygulamada daha önce böyle işlemler yapmıştım. Bu şekilde yapılmaktadır.

  Saygılarımla...
  HELVA

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •