Toplam 10 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: **** ACİL****OKULLARA BİLGİSAYAR TESLİMİ

Hybrid View

Müdavim Üye
    Nereden
    ZONGULDAK

ARKADAŞLAR BİR MÜKELLEFİM OKULLARA BİLGİSAYAR SATIYOR BUNUN LA İLGİLİ KDV YÖNÜNDEN MUAFİYET VARMIŞ BU KONUDA BİLGİ VERİRMİSİNİZ. NE YAPMAM GEREKİR. FATURAYI NASIL DÜZENLEMELİYİM. MUAFİYETLE İLGİLİ Bİ YAZI FALAN ALACAKMIYIM. SAYGILARIMLA.

AYRINTILI ANLATIRSANIZ MEMNUN OLURUM
    s.gunaydin

Moderatör
    Nereden
    SMMM
    <TABLE style="PADDING-LEFT: 10px" cellSpacing=0 cellPadding=0 width=670>
    <T>
    <TR vAlign=top>
    <TD width=76>Kanun Ad</TD>
    <TD width=594>KATMA DEĞER VERGİSİ KANUNU</TD></TR>
    <TR vAlign=top>
    <TD width=76>Madde No</TD>
    <TD width=594>Gecici Madde 23</TD></TR>
    <TR vAlign=top>
    <TD width=76>Kapsam</TD>
    <TD width=594></TD></TR>
    <TR vAlign=top>
    <TD width=630 colSpan=2>
    <DIV =mevzuat&#079;nly align=justify>
    <TABLE width=750>
    <T>
    <TR>
    <TD>

(5281 sayılı Kanunun 35 inci maddesiyle eklenen geçici madde; Yürürlük; 01.01.2005) Milli Eğitim Bakanlığına bilgisayar ve donanımlarının bedelsiz teslimleri ile bunlara ilişkin yazılım teslimi ve hizmetleri, bu mal ve hizmetlerin bağışı yapacak olanlara teslim ve ifası 31.12.2010 tarihine kadar Katma Değer Vergisinden müstesnadır.

Bu kapsamda yapılan teslim ve hizmet ifaları için yüklenilen vergiler, vergiye tâbi işlemler nedeniyle hesaplanan vergiden indirilir. İndirimle giderilemeyen vergiler iade edilmez. Maliye Bakanlığı, istisnaya ilişkin usûl ve esasları belirlemeye yetkilidir.

</TD></TR></T></TABLE></TD></TR></T></TABLE>
    Adam olmak CİNSİYET meselesi değil ŞAHSİYET meselesidir.

Kıdemli Üye
    Nereden
    Antalya
    S.Günaydın;genelde okullara bağışlanması için öğrenci velileri ve okul aile dernekleri bilgisayar almaktadırlar.sizin yapacak olduğunuz şudur.Bilgisayarı firmanızdan almak isteyen şahıs il milli eğitim müdürlüğünden mühürlü bir belge getirmesi gerekir ancak bu belgeyi size sunar ve teslim ederse kdv istisnası olan ürün teslim eder ve faturasını kesersiniz.belgeyi de ilgili faturanın arkasına takarak muhafaza etmenizi öneririm.Bende de defterini tuttuğum bilgisayar şirketi var bu şekilde oldukça satışları var.
    \'\'SIRADAN İNSAN DEĞİL ARANAN İNSAN OL\'\'

Müdavim Üye
    Nereden
    ZONGULDAK
    ASLI HANIM
    MÜKELLEFİM NORMAL SATIŞ YAPACAKTIR. BAĞIŞ YAPMAYACAK.
    s.gunaydin

Müdavim Üye
    Nereden
    ZONGULDAK
    SAYIN MUSA BEY
    FATURA KDV SİZ Mİ KESİLECEK. KDV GÖSTERİLMEYECEKMİ YOKSA GÖSTERİLİP İŞLEME ALINMAYACAKMI ? AYRICA KONU İLE İLGİLİ KANUN MADDESİ VEYA YÖNETMELİK V.B. VARSA GÖNDERİRMİSİNİZ.
    s.gunaydin

Moderatör
    Nereden
    SMMM
    Alıntı Musa Özkeskin Nickli Üyeden Alıntı
    S.Günaydın;genelde okullara bağışlanması için öğrenci velileri ve okul aile dernekleri bilgisayar almaktadırlar.sizin yapacak olduğunuz şudur.Bilgisayarı firmanızdan almak isteyen şahıs il milli eğitim müdürlüğünden mühürlü bir belge getirmesi gerekir ancak bu belgeyi size sunar ve teslim ederse kdv istisnası olan ürün teslim eder ve faturasını kesersiniz.belgeyi de ilgili faturanın arkasına takarak muhafaza etmenizi öneririm.Bende de defterini tuttuğum bilgisayar şirketi var bu şekilde oldukça satışları var.
    Kdv nın hangi maddesine göre muafiyet uygulanacak bu teslime?
    Adam olmak CİNSİYET meselesi değil ŞAHSİYET meselesidir.

Kıdemli Üye
    Nereden
    Antalya
    Meraba Arkadaşlar konu ile ilgili aşağıya geniş bir açılım yaptım,
    5281 sayılı kanunun 35. maddesiyle KDV kanununa eklenen geçici 20. madde hükmüyle, Milli Eğitim Bakanlığına bilgisayar, <NOBR>donanım<OBR> ve yazılımlarının bedelsiz teslimi veya ifası 31/12/2010 tarihine kadar KDV’den istisna edilmiştir. Ayrıca bilgisayar, donanım ve yazılımlarını Milli eğitim Bakanlığına bağışlayacak olan kişi veya kuruluşların bunları satın almalarında da aynı tarihe kadar KDV istisnası uygulanacaktır.

İSTİSNA BELGESİ NEDİR;

Mili Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim kurumlarına bedelsiz bilgisayar ve donanımları ile bunlara ilişkin yazılımları KDV istisnası uygulanmak suretiyle teslim etmek isteyen kişi veya kuruluşlar, “Eğitime %100 <NOBR>Destek<OBR> Projesi” kapsamında il veya ilçe milli eğitim müdürlüklerinde görevlendirilen koordinatörlüklere müracaat edeceklerdir. İl veya ilçe koordinatörlükleri bu başvuru üzerine, bedelsiz olarak teslim edilmek istenen bilgisayarlar ve donanımları ile bunlara ilişkin yazılımların teknik açıdan uygun olup olmadığı hususunda gerekli değerlendirmeyi yaparak, uygun görülmesi halinde ilgili kişi veya kuruluş adına standart tip örneğe uygun bir “istisna belgesi” düzenleyip verilmektedir.

Bu istisna belgesine dayanılarak, bedelsiz verilecek bilgisayar ve donanımları ile bunlara ilişkin yazılımların nitelik ve adedini gösteren bir listede eklenecektir. Adlarına istisna belgesi düzenlenen KDV mükellefleri, “istisna belgesi ve ekinin”, belgeyi veren milli eğitim müdürlüğünce “aslının aynı olduğuna” dair onaylanmış birer fotokopisini satıcılara ibraz ederek, Milli Eğitim Bakanlığına bedelsiz verecekleri bilgisayarlar ve donanımları ile bunlara ilişkin yazılımları satın alırken KDV uygulanmamasını talep edeceklerdir. Adlarına istisna belgesi düzenlenenler KDV mükellefi olmasa dahi, bunlar söz konusu bilgisayar ve donanımları ile bunlara ilişkin yazılımları piyasadan KDV ödemeden satın alacaklarıdır. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığına, “Eğitime %100 Destek Projesi” kapsamında bilgisayar ve donanımları ile bunlara ilişkin yazılım satın alması şartıyla nakdi bağış yapanlar adına da, il veya ilçe milli eğitim müdürlükleri nezdinde görevlendirilen koordinatörlükler istisna belgesi tanzim edebileceklerdir.

Kıdemli Üye
    Nereden
    Antalya
    5281 sayılı kanunun 35. maddesiyle KDV kanununa eklenen geçici 20. madde hükmüyle, Milli Eğitim Bakanlığına bilgisayar, <NOBR>donanım<OBR> ve yazılımlarının bedelsiz teslimi veya ifası 31/12/2010 tarihine kadar KDV’den istisna edilmiştir. Ayrıca bilgisayar, donanım ve yazılımlarını Milli eğitim Bakanlığına bağışlayacak olan kişi veya kuruluşların bunları satın almalarında da aynı tarihe kadar KDV istisnası uygulanacaktır.

İSTİSNA BELGESİ NEDİR;

Mili Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim kurumlarına bedelsiz bilgisayar ve donanımları ile bunlara ilişkin yazılımları KDV istisnası uygulanmak suretiyle teslim etmek isteyen kişi veya kuruluşlar, “Eğitime %100 <NOBR>Destek<OBR> Projesi” kapsamında il veya ilçe milli eğitim müdürlüklerinde görevlendirilen koordinatörlüklere müracaat edeceklerdir. İl veya ilçe koordinatörlükleri bu başvuru üzerine, bedelsiz olarak teslim edilmek istenen bilgisayarlar ve donanımları ile bunlara ilişkin yazılımların teknik açıdan uygun olup olmadığı hususunda gerekli değerlendirmeyi yaparak, uygun görülmesi halinde ilgili kişi veya kuruluş adına standart tip örneğe uygun bir “istisna belgesi” düzenleyip verilmektedir.

Bu istisna belgesine dayanılarak, bedelsiz verilecek bilgisayar ve donanımları ile bunlara ilişkin yazılımların nitelik ve adedini gösteren bir listede eklenecektir. Adlarına istisna belgesi düzenlenen KDV mükellefleri, “istisna belgesi ve ekinin”, belgeyi veren milli eğitim müdürlüğünce “aslının aynı olduğuna” dair onaylanmış birer fotokopisini satıcılara ibraz ederek, Milli Eğitim Bakanlığına bedelsiz verecekleri bilgisayarlar ve donanımları ile bunlara ilişkin yazılımları satın alırken KDV uygulanmamasını talep edeceklerdir. Adlarına istisna belgesi düzenlenenler KDV mükellefi olmasa dahi, bunlar söz konusu bilgisayar ve donanımları ile bunlara ilişkin yazılımları piyasadan KDV ödemeden satın alacaklarıdır. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığına, “Eğitime %100 Destek Projesi” kapsamında bilgisayar ve donanımları ile bunlara ilişkin yazılım satın alması şartıyla nakdi bağış yapanlar adına da, il veya ilçe milli eğitim müdürlükleri nezdinde görevlendirilen koordinatörlükler istisna belgesi tanzim edebileceklerdir.

Kıdemli Üye
    Nereden
    Antalya
    Söz konusu hükmün uygulanmasına ilişkin açıklamaların yapıldığı 94 Seri Nolu KDV Genel Tebliğine göre istisna, aşağıdaki usul ve esaslar çerçevesinde yürütülecektir

Müdavim Üye

ARKADAŞALAR KDV'DEN MUAF OLARAK FATURASYI KESTİK, KDV BEYANNAMESİNDE SATIŞI ÖZEL MATRAH OALRAK MI GÖSTERİCEZ