Sayfa 2 Toplam 3 Sayfadan BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu
Toplam 22 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: tez için yardım...

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    o zaman senin anket yapmana gerek yok zaten biliyorsun gerçeği. müşterilerinin gerçeği inkar edip edemeyeceğini test etmek istiyorsan yap anketi.

Müdavim Üye
    Nereden
    Antalya
    sayın ahmet...
    ben olayın sosyal boyutundan çok,mali ve ekonomik boyutunu irdeliyorum...ben de biliyorum gerçek dışı kira tutarı beyan edildiğini,sigortasız işçi çalıştırldığını...ancak benim ulaşacağım sonuç..işte şu şirketler kayıtdışında gibi bir sonuç değil,benim ulaşmak istediğim sonuç kayıtdışı ekonominin neden kaynaklandığı bir şirkerin kayıtiöinde kalması için neler yapması gerektiği...
    ......

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul

o zaman müşteriye kira tutarının vessk primlerinin gelir vergisinden düşüp güşmedigini biliyor mu onu sorabilirsin çünkü çoğu iş veren işçi ücretlerini ve kiralarını düşük göstermesinin brüt karını arttırdığının farkında değil.

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    ayrıca işverenlere ssk veya vergi denetmenlerinde kaç kere denetlendiklerini de sorabilirsin. Buda kayıt dışının sebebine ışık tutabilir.

Müdavim Üye
    Nereden
    Antalya

güzel bir soru olur sayın ahmet?

mesela:vergi denetimine tabi tutulmanızdaki sebep olabilir...
    ......

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul

Birde mazur görürsen sana bir öneride bulunmak istiyorum kayıt dışının sebeplerini araştırırken sakın ha vergiler yüksek o yüzden insanlar kayıtdışına yöneliyor gibi bir sonuçla bağlama olayı bu çok demagojik olur ve bu tezden yararlanmak isteyen insanlara göstermelik bir kayıtdışı sebebi sunmuş olursun.

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul

valla bilmiyorum bunu tezinde sorabilir misin ama vergi denetiminde veya ssk müfettişlerinin yaptığı denetimden rüşvet vererek kurtula biliceğini düşünüyorlar mı ?

Müdavim Üye
    Nereden
    Antalya
    yorumların için saol sayın ahmet...
    şirketleri kayıtdışına iten çeşitli sebepler var...bunlardan bir tanesi de vergilerin yüksekliği...ancak tabiki tek bu sebep değil...bürokrasi,kişinin zaten vergi kaçırmaya meyilli oluşu,toplumsal kurallar vb.gibi..bunlardan sadece birkaçı...ama kabul edelim vergilerin yüksekliği hatta sigortanın yüksekliği vergi kaçırmada dolayısıyla kayıtdışı olayında bir gerçek...
    ......

Müdavim Üye
    Nereden
    Antalya
    sayın ahmet dedeğim gibi olayın sosyal yönü ile bir bağlantım yok...konuyu o zaman dağıtmış olurum...
    ......

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    gerçek oldugu aşikar fakat ben sana sonucu bu olaya bağlama dedim vergi oranlarından daha büyük sebepleri var.

zaten vergi oranlarının yüksekligini tezine yazarsan bu tezin kopya bir tez oldugu düşünüle bilir. Zaten bu ülkede 100 işverene sorsan neden kayıkdışı var diye %90 u vergiler fazla der.
    Senin tezin kimseye birşey ögretmemiş olur bildiklerinin teze yazılmış oldugunu gören insanlar sevinir sadece. Tez bir akademik çalışma belki milyonlarca insan o teze bakarak çalımalarına yön vericek bu yüzden vergi oranları dışında kalan sebepleri daha çok irdelip öyle sonuca varman yararlı bir çalışma ortaya çıkarır. Helede kayıtdışına meslek hayatı boyunca tanık olmuşbir meslek mensubu olarak senin hazırladığın tez de vergi oranlarından çok diger sebeplerin daha fazla oldugunu açıkça ortaya koyman gerekli.