Toplam 9 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 9 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Ba formu ve diğer bölümü

Ziyaretci

Merhabalar,

Sorumu örnekle açıklamak istiyorum:

Temmuz ayına ait bir gider faturası ağustos ayında deftere işleniyor. Tutarı KDV dahil 1000TL. Dolayısıyla Ba formunda diğer bölümünde gösterilecek.Şimdi bu durumda bu faturanın ağustos Ba formunun diğer bölümünde gösterilmesinin bir sakıncası var mı? Yoksa mutlaka Temmuz Ba diğer bölümünde mi gösterilmeliydi?

Saygılarımla.

Ziyaretci
    Forumda daha önce aynı konu tartışıldı mı bulamadım.Yardımcı olursanız sevinirim

Yeni Üye
    Nereden
    Eskişehir
    ARKADAŞIM KDV BEYANNAMESİ İLE ÇELİŞMEMESİNE DİKKAT ET YETER BENCE İİ ÇALIŞMALAR.

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın hasan bey bu kolarla ilgili çok paylaşım oldu ama madem bulamadınız yardımcı olmaya çalışayım,şimdi azizim doğrusu bu faturanın temmuzda gözükmesi ama bunun içinde hem KDV'yi hemde Ba'yı düzeltmeniz lazım KDV beyanından bir sıkıntı yaşamazsınız ama Ba'dan yaşarsınız çünkü süresi geçtiği için bu düzeltmeye VUK.mükerrer 355'den ceza yersiniz hem kanunda hemde 381 nolu tebliğ kapsamında,size tavsiyem düzeltme işlemlerine girmeyin eğer tesbiti olursa o zaman ceza yersiniz ama buda biraz zor çünkü 8.000 liranın altında ol- duğu için ama tabi belli olmaz ama inşallah tesbit olmaz,kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Müdavim Üye
    Nereden
    sivas
    İLGİLİ DÖNEMDE ALIŞINIZI AĞUSTOS AYINDA GİREBİLİRSİNİZ, KDV BEYANNAMESİ İLE İLGİLİ ZATEN SİZ BA BİLDİRECEKSİNİZ VE KDV BEYANNANEİZE GÖRE FAZLA ÇIKACAK BA FORMUNUZ, ONUN İÇİN Bİ SAKINCA YOK, YANLIZ GİDERİ KESEN FİRMA TEMMUZ DA BS BİLDİRMİŞ OLMALI...

Müdavim Üye
    Nereden
    Bursa
    Sn: hadisat'a katılıyorum, doğrusu temmuzda göstermek ama hem KDV beyannamesinin hemde Ba formunun tutarlı olması için ağustos döneminde gösterin, 8000-TL altında bir fatura olduğu için çapraz kontrolde de ortaya çıkma ihtimali yok. Yine de siz bilirsiniz.

Ziyaretci

inceleme sırasında diğer bölümünde yer alan faturalara bakıyorlar mı?Bu durumda 5-10 tl'lik faturalar için bile milyarlarca ceza yememiz olası. Yani 8000 sınırının altında kalan fatura kazara geç geldiyse yapacak bir şey yok öyle mi?

Yeni Üye
    Nereden
    MUHASEBE STAJER
    sayın hasan bey ben bu gün temmuz 2009 dönemine ait ba ve bs düzeltme beyannamesi verdim sistem bana ceza kesmedi bu da bilginiz olsun. iyi çalışmalar

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın hasan bey bakıp bakmama noktasına net bir şey diyemem belki bakarlar veya belki bakmazlar ama şurası açık ve net yukardada dediğim gibi VUK.mükerrer 355.ci made ve VUK. 381 nolu tebliğ kapsamında yanıltıcı bilgi verilmesi yani doğru bilgi verilmemesi durumunda cezanın olacağı konusu ve burasıda önemli ve nasıl bir uygulama olacağıda tam net değil yani tablo II kapsamındaki bir yanıltıcı ve eksik bilgimi yoksa buna tablı III diğer bölümde dahilmi bu konuda ne kanunda nede tebliğde bir bilgi yok ve tam anlamı ile deli dumrul işi ve tamamen denetleyenin inceleyenin insafına kalmış bir durum ama tabi çok saçma bir durum dediğiniz gibi insanlar çok küçük rakamlardan çok büyük cezalar yiyebilir ve buda nasıl adil olur ama tabi şuan itibari ile hem kanun hemde tebliğ bu dediklerimize müsait maalesef,ko- lay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''