Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 12 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: MALİYET ÇALIŞMASI

Hybrid View

Üye
    merhaba arkadaşlar ;süt fabrikasıolarak kaşar ve peynir maliyeti ile ilgili elinde çalışması dökümanı olan arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim.benim istediğim kaşarında çeşitlerinin maliyetinin ayrı ayrı gösterilmesi.şimdiden herkese teşekkürler geçmiş bayramlarınız kutlu olsun.
    İKİ GÜNÜ BİR OLAN ZARARDADIR.

Müdavim Üye
    Nereden
    Uşak
    ÜRETİM REÇETELERİ VE KULLANDIĞIN PROĞRAM BUNLARI DESTEKLİYOR MU?
    İyi olmak bu dünyada çözüm değil.

Üye

bu çalışmayı excelde yapılmış bir çalışma varsa önümüzde bir şablon oluşturması için brogramda böyle çalışma yapmak daha da zor
    İKİ GÜNÜ BİR OLAN ZARARDADIR.

Müdavim Üye
    Nereden
    Bursa
    Sn:aday-67 exel'de kendiniz de hazırlayabilirsiniz sanırım, kaşar ve peynir'in ilk md.mlz.si süt ve maya, g.ü.g. elektrik, su, İşçilik zaten belli. Peynir ve kaşarı cinslerine göre ayırmak size kalıyor, yani kullanılan süt inek,keçi yada koyun sütü olabilir, maya çeşitleri farklılık gösterebilir, buzhane de bekleme süresi peynirin çeşidini oluşturabilir. Her işletme'nin kendine özgü üretim çeşitleri vardır, siz bunları kendi işletmenize göre yerleştirmeniz gerekiyor.

Bildiğim bir mevzuat olduğundan değil, baba mesleği olduğu için bilgim var, size kolay gelsin.

Moderatör
    Nereden
    SMMM

Teşekkürler Hakan Bey açıklamanız gayet yol gösterici , bizde baba mesleği olarak ancak tekdüzen hesap planı ve vergi kanunlarını anlatabiliyoruz.

Konu ile alakası yok ama iştigal konusuat yetiştirmek olan bir kişi , 10 adetatile üretime başlarsa bu canlıları hangi hesapta izlenmesi doğrudur,bunlara ait alınan yem aşı vs.. giderleri sağlık giderleri nasıl kaydedilmelidir. Bir mükellefim bu şekilde teşebbüs olma girişiminde o açıdan sormak istedim.
    Yardımlarınız ıcın tesekkürü bir borç bilirim , esenlikler dilerim.
    Adam olmak CİNSİYET meselesi değil ŞAHSİYET meselesidir.

Müdavim Üye
    Nereden
    Uşak
    CANLI HAYVAN STOKLARINDA

Müdavim Üye
    Nereden
    Bursa
    Veli bey, cahilliğimi bağışlayın, canlı hayvan stoğu olarak hangi hesabı kullanmamız gerekir, 150' mi yoksa başka bir hesap kodu var mı?

Müdavim Üye
    Nereden
    Uşak
    III- STANDARDIN İÇERİĞİ
    Madde 3-
    Bu standart işletmenin olağan faaliyetleri gereği elde bulundurulan ilk madde ve malzeme, yarı mamuller, mamuller, ticari mallar ve diğer stokların tarihi maliyet esasına göre muhasebeleştirilmesini ve değerlemesini kapsar.
    Bunun yanı sıra aşağıda örnekleri verilen varlıklar bu stok gruplarından birinin kapsamında yer alır:
    - Gayrimenkul ticareti yapan işletmelerde arazi, arsa, bina ve benzeri gayrimenkuller,
    - Menkul kıymet ticareti yapan aracı kuruluşlar ve benzeri işletmelerde hisse senedi, tahvil ve benzeri menkul kıymetler,
    - Döviz alım satımı yapan döviz büroları ve benzeri işletmelerdeki dövizler.
    Madde 4-
    Yıllara yaygın inşaat ve onarım maliyetleri, finansal araçlar ile net gerçekleşebilir değer esasına göre değerlenmiş canlı hayvanlar, tarım ve orman ürünleri ve madenler bu standart kapsamı dışında tutulmuştur.
    Madde 5-
    Tarım ve orman ürünleri, canlı hayvan stokları ve madenler gibi stoklar, üretimin belli evrelerinde net gerçekleşebilir değer esasına göre değerlenirler. Bu stokların belli evrelerine ilişkin örnekler şöyledir:
    - Tarım ürünleri hasat edildiğinde,
    - Madenler çıkarıldığında,
    - Tarım ürünleri ve madenlerin satışına ilişkin vadeli satış (forward) sözleşmeleri yapıldığında,
    - Bu stokların satışı hükümet tarafından garanti edildiğinde,
    - Bu stokların homojen pazarları bulunduğunda ve satılamama riskinin çok düşük olduğu koşullarda.

Müdavim Üye
    Nereden
    Uşak
    154 hesap yada 155 hesap kullanılabilir olduğunu okumuştum.

Nalan Akdoğan/Orhan Sevilengül TEKDÜZEN MUHASEBE SİSTEMİ UYGULAMASI adlı kitabın 13.baskı 16 hesap grubu tanımlanmış ve bu hesap grubu içinde Diğer Canlı Hayvanlar diye bir hesap tanımı yapılmış.
    Edited by: veli_ozyurt

Moderatör
    Nereden
    SMMM
    Ben üretim işletmesi olacağım alım satım değil ,stokta durması ne derece doğru onu anlayamadım,at üretim çiftliği olacak bir nevi bahsettiğim işletme , bu atlar sabit satış işlemi gerçekleşmeyecek.
    Adam olmak CİNSİYET meselesi değil ŞAHSİYET meselesidir.