Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: POS HASILATI?....

Müdavim Üye
    Nereden
    SAMSUN
    Sevgili üstatlar,
    2009/8 aya ait mükellefin kestiği faturalar toplamı 1.000.-TL. KDV ile bildirirken zarf işareti çıktı. Pos geliri 5.000.-TL imiş. Mükellefe sorduk bu durumu. Bize geçmiş aylardan olan veresiye hesaplarından tahsilat yaptım. dedi. Biz kdv matrahına 1.000.-TL.yi bildireceğiz. Pos hasılatına ne yazmamız gerekir? 5.000.- yazsak kdv ile tutmaz. Vergi dairesine alacak tahsil ettk diye dilekçemi yazsak? Bu her ay olacakmış. Sizler nasıl yapıyorsunuz?
    Yanıtlar için şimdiden teşekkürler.

Müdavim Üye
    Nereden
    SMMM
    vergi dairesi artık bu poslar için bu derece ayrıntıya girmiyor. ben görünen neyse onu yazıyorum.
    Uzman Mali Müşavirlik

Müdavim Üye
    Nereden
    Konya
    Alacaklarına karşılık pos çekti ise tahsilat makbuzu düzenleyecek vergi dairesi sorarsa da tahsilat makbuzlarını gösterecek alacaklarımı tahsil ettim diyecek. bunun başka yolu yok zaten

Moderatör
    Nereden
    SMMM

Bu tip bir uyumsuzluğu dilekçe ile izahat vererek çözebilirsiniz, rakamlarınız tutmuyor diye beyanınızı düzeltme talebinde bulunduklarında dilekçenizi sunarsınız.Beyanname verme süresi içerisinde dilekçeyi vermenizi öneririm.
    Adam olmak CİNSİYET meselesi değil ŞAHSİYET meselesidir.

Yeni Üye
    Selahattin Bey,
    Eğer geçmişteki alacaklar fatura edilmiş ve şu an pos tan çekilmiş ise bunu dilekçe ekinde beyan ederek sorunu çözeceğinizi sanıyorum.Bizde de pos işlemi var,tahsilat ise makbuz kesmiyorum zaten slip müşteri için makbuz sayılır onu kullanabilir hesabı kapatmak için.Ama yok günlük hasılat ise zaten fatura kesilmesi şart z raporu vs. bunlarda kdv konusunda sıkıntı yaratmaz.
    Ya Hep Ya Hiç

Kıdemli Üye
    bu he ay olcak dıyor ise; daha önce beyan ettıgı satışları bugunden sonra pos ıle yapacagı tahsılatları ve pos toplamları karşılacak mı?