Toplam 7 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 7 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: GİDER FATURASI VE KDV

 1. #1
  Üye
  Üyelik tarihi
  14.Eylül.2009
  Mesajlar
  68
  Değerli Arkadaslar bir şirkette ağustos döneminde 300 TL. civarı kdv ödemesi çıkıyor. Yalnız Şirketin Sabit ortalama her ay 2000 TL. civarı Elekrik Faturası geliyor Ağustos dönemine ait elektrik faturası 25000 TL. civarı gelmiş şirkette buna itiraz etmiş buradaki sormak istediğim soru biz bu elektrik faturasını kdv'side dahil gider olarak gösterebilirmiyiz ? ya da her ay ortalama 2000 TL.Elektrik faturası geldiği için o tutar üzerinden dikkate alabilirmiyiz?

 2. #2
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  22.Ağustos.2008
  Nereden
  ANKARA
  Mesajlar
  3,765
  faturayı dikkate alın
  Bir gün, istiklâl ve Cumhuriyet\'i müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şerâitini düşünmeyeceksin!

 3. #3
  Ziyaretci


  elinizdeki belgeyi dikkate almanız gerekir

 4. #4
  Moderatör
  Üyelik tarihi
  26.Mayıs.2008
  Nereden
  SMMM
  Mesajlar
  3,236
  Üretim kapasitesinde artış olmadığı sürece ben bu faturayı gidere direk alamam , sadece matematıksel bır hata varsa fatura degıstırılır se ne yapacaksınız, gelıre mı ısleyeceksınız o durumda da .
  Adam olmak CİNSİYET meselesi değil ŞAHSİYET meselesidir.

 5. #5
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  26.Eylül.2007
  Nereden
  Uşak
  Mesajlar
  1,974
  https://www.mustafagulsen.com/forum/....asp?TID=54022
  dün akşam üzeri bu konuyu iletmiştim ben
  İyi olmak bu dünyada çözüm değil.

 6. #6
  Üye
  Üyelik tarihi
  14.Eylül.2009
  Mesajlar
  68


  sn.veli ozyurt teşekkürler


  <B style="mso-bidi-font-weight: normal">Telefon, Elektrik, Su ve Doğalgaz Faturalarındaki Katma Değer Vergisi; [/B]

  3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu’nun 29/1. maddesine göre mükellefler, yaptıkları vergiye tabi işlemler üzerinden hesaplanan katma değer vergisinden; bu Kanunda aksine hüküm olmadıkça faaliyetlerine ilişkin olarak kendilerine yalpan teslim ve hizmetler dolayısıyla hesaplanarak düzenlenen fatura ve benzeri vesikalarda gösterilen katma değer vergisini indirebilirler. Öte yandan, aynı Kanun’un 30/d maddesinde, Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunlarına göre kazancın tespitinde indirimi kabul edilmeyen giderler dolayısıyla ödenen KDV’nin indirim konusu yapılamayacağı hükme bağlanmıştır.

  ·Dönemsellik ilkesine bağlı olarak, ödendiği yıl ve zamanda <B style="mso-bidi-font-weight: normal">indirim[/B] <B style="mso-bidi-font-weight: normal">konusu yapılmalıdır[/B]. Tümünün abonelik ve faturaların işletme (mükellef) adına olması şartı aranmalıdır. Söz konusu harcamaların geç ödenmesi halinde gecikme zamlarının KDV’si de (sözleşmeye dayandığından) indirim konusu yapılmalıdır.


  Bu açıklamalara göre, elektrik, telefon, doğalgaz ve su tüketim bedellerinin zamanında ödenmemesi nedeniyle ödenen gecikme zamlarının, işle ilgili olarak mukavelenameye göre ödenen tazminat olarak değerlendirilmesi ve GV ve KV matrahının tespitinde indirilecek gider olarak dikkate alınması ve KDV’sinin de indirilmesi uygun olacaktır.

  <B style="mso-bidi-font-weight: normal">DİPNOT VE KAYNAKLAR [/B]

  <B style="mso-bidi-font-weight: normal">(1) [/B]Hasan YALÇIN - Selçuk YÜCEL, GİDERLER, Hesap Uzmanları Derneği Yayını, 1996
  <B style="mso-bidi-font-weight: normal">(2) [/B]V.Arif ŞİMŞEK - Abdullah TOLU, KDV’de İNDİRİM Mekanizması ve İşleyişi, Yaklaşım Yayınları,
  Nisan 2002<B style="mso-bidi-font-weight: normal"> [/B]<B style="mso-bidi-font-weight: normal">[/B]<B style="mso-bidi-font-weight: normal"> [/B]
  <B style="mso-bidi-font-weight: normal">(3) [/B]Mehmet ALTINDAĞ, Geç Ödenen Elektrik, Su ve Telefon Bed

 7. #7
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  07.Mayıs.2009
  Nereden
  Bursa
  Mesajlar
  3,263
  Eğer faturayı ödeyip de itiraz ettiyseniz faturayı dikkate alabilir, daha sonra düzeltme işlemi yapıldığında düzeltme kaydı yapabilirsiniz, ama eğer faturayı ödemediyseniz ve yanlışlığın düzeltilmesini bekliyorsanız, bence faturayı kayıt etmeyin, düzeltme müracatının sonucunu bekleyin.

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •