Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 25 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: VARLIK BARIŞI BEYAN

 1. #1
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  24.Eylül.2009
  Mesajlar
  4
  Tüm değerli meslektaşlarımın geçmiş Ramazan Bayramını kutlar işlerinde kolaylıklar dilerim. iki tane sorum olacak

  1. Varlık barışından Yurtiçi beyan yoluyla yararlanmak isteyen bazımükelleflerin bankaya defaten yatırılması gereken bloke parayıpeyder pey yatırarak dekontların toplamını tek beyan ile beyan ettikleri yönünde duyumlar almaktayım.Bloke parayı yatırmakta nakit sıkışıklığı çekenmükellefler için çözüm olabilecek bu uygulama tebliğe uygunmudur? Bu şekilde işlem yapan meslektaşlar varmı? varsa dayanakları nelerdir.

  2. Gümrük müşavirliği ltd.Şt. mükellefimin hizmet alımış yapmış olduğu X firması bağlı olduğu vergi dairesile yaşamış olduğu bazı sıkıntılardan dolayı (eksik beyan, ind.listelerinin verilmemesi gib vs.) herhangi bir Vergi İnceleme Tekniği Raporu olmadan vergi dairesinin bir ön raporu ile Sahte ve Muhteviyatı İtibariyle Fatura düzenleyenler olarak koda alınmış ve buna bağlı olarak hiç bir belge ve bilgi istenmeden mükellefimde alıcı olarak koda alınmıştır.
  Koda alınmamız sebebi ile Gümrük Müşavirliği firması olmamız sebebiyle ticari faaliyetimiz durma noktasına gelmiştir. herhangi bir Vergi İnceleme Tekniği Raporu olmadan bir firmanın koda alınmasının ne kadar yasal ve haklı olduğunun taktirini sizlere bırakıyorum. Sorum şu; hem alıcısı olduğumuz firma hemde ona bağlı olarak bizim firmamız denetmen tarafından ileriki bir süreçte inceleneceği için bu süre zarfında koddan çıkmamız için yürütmeyi durdurma kararı çıkarmak için mahkemeye başvurmayı düşünüyorum bununla ilgili elinde dava örneği ve bilgi olan meslektaşım varsa paylaşmasını rica edecem. iyi çalışmalar.

 2. #2
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  24.Eylül.2009
  Mesajlar
  4
  Yorum yokmu?

 3. #3
  Moderatör
  Üyelik tarihi
  01.Aralık.2007
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  9,144

 4. #4
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  24.Eylül.2009
  Mesajlar
  4


  Paylaşım için teşekkürler adaysd.

 5. #5
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  29.Ekim.2008
  Mesajlar
  536


  Arkadaşlar hiç varlık barışı için talebiniz oldu mu tam olarak izlenmesi gereken yollar ve yapılması gereken işlemler neler lütfen yardımcı olur musunuz?

 6. #6
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  22.Temmuz.2009
  Nereden
  muhasebe
  Mesajlar
  148
  varlık barışı talebi önce mükellefiniz ile görüştükten sonra bankaya beyanda bulunacağı parayı yatırmakla başlar parayı ....... sayılı yasaya istinaden varlık barışından dolayı ibaraesini yazdırması sizin açınızdan iyi olur;
  daha sonra ilgi vergi dairesine başvurarak 0024 kodu olsa gerek dilekçe yazarak varlık barışından faydalanacağım ilgili kodu açmalarını isteyerek beyannamenizi göndereceksiniz.
  beyannamenizi gönderip onaylandıktan sonra ilgili vergi dairesine başvurarak açılan kodu kapatın.
  sonra beyan edilen parayı sermayenize ekleyin tüzel kişilik ise ticret sicilinde tescil ve ilan ettirin.

 7. #7
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  03.Eylül.2009
  Mesajlar
  4
  Varlık barışından para olarak yararlanabileceğiniz gibi , arsa , arazi menkul kıymet gıbı yasada sayılan kıymetleride bildirebilirsiniz. Para olarak bildirmeniz durumda parayı ilgili bankaya bir form doldurarak yatırmanız yeterli veya parayı 5811 sayılı yasadan dolayı yatırdıgınızı belirterek yarıracaksınız sonra varlık barışı beyannamesiniz vereceksiniz. Eğer taşınmaz beyan etmeyi düşünüyorsanız önce varlık barışı ile ilgili beyannameyi vereceksiniz. Sonra vergi dairesine bir dilekce ile taşınmazların tapu harcından muaf olarak tescili için bir yazı isteyeceksiniz. Bu yazı ile birlikte tapuların kopyası , yetki belgesi ve şirket kararının onaylı örneği ve diğer tapu evraklarıyla tapuları şirket adına tescil ettirmeniz gerekiyor. Burda dikkat etmeniz gereken ince nokta taşınmazların değerleriniz siz belirliyorsunuz değerleri belirlerken emsaline uygun olmasın dikkat ediniz sonra vergi incelemesi sırasında sıkıntı çıkabilir. Tapu işlemlerinde harç olmadığı için tescil sırasında rayiç bedel yazısı istemiyorlar.

 8. #8
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  06.Aralık.2006
  Mesajlar
  192


  Merhaba,
  Varlık barışından işletmede mizandan fazlaca bulunan stokları dahil etmek için de faydalanabilir miyiz? Bu konuda bir firmamızca acil bir sıkıntı var..
  Teşekkürlerimle.

 9. #9
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  29.Ekim.2008
  Mesajlar
  536
  bilgileriniz için teşekkür ederim. Bi sorum daha var. Bankaya yatan paranın bankada belirli bir süre kalması zorunlu mu ?

 10. #10
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  22.Temmuz.2009
  Nereden
  muhasebe
  Mesajlar
  148
  HAYIR BELİRLİ BİR SÜRE KALMASINA GEREK YOK SABAH YATIR AKŞAM ÇEKİN VEYAHUT ÖĞLE ÜZERİ ÇEKİN 2-3 SAAT DURSUNN

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •