Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Gider Pusulası Oranları

 1. #1
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  26.Ocak.2009
  Nereden
  ANTALYA
  Mesajlar
  241
  İkinci el cep telefonu satan mükellef için gider pusulası ile mal alışı yapmayı düşünüyoruz, gider pusulasıyla mal alışında stopaj oranı nedir ve gider pusulasını nasıl düzenlememiz lazım?
  CGDERKAN

 2. #2
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  10.Temmuz.2007
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  842
  Syn cgderkan: Esnaf muaflığı tanımına girmeyen nihai tüketicilerden yapılan alımlarda stopaj uygulan-ma-ması yerinde olacaktır.
  Sorununuza ışık tutmak amacı ile aşağıdaki müktezayı gönderiyorum


  Gelir Vergisi Kanunu

  Hakkındaki Mukteza Örnekleri
  <DIV align=center>
  <TABLE cellSpacing=0 cellPadding=10 width="100%"><T><T><T><T>
  <T>
  <TR>
  <TD width="100%" ="#ffffff">
  T.C.
  MALİYE BAKANLIĞI
  ANTALYA DEFTERDARLIĞI
  Vasıtasız Vergiler Gelir Müdürlüğü

  SAYI :B.07.4.DEF.0.07.11/GVK.Öz.03.43/
  KONU :Vergi tevkifatı.

  İlgide kayıtlı dilekçeniz ile cep telefonu ticareti faaliyetinde bulunduğunuz, nihai tüketiciden gider pusulası düzenleyerek aldığınız 2. el kullanılmış cep telefonu alışlarınızda Gelir Vergisi Kanununun 94 üncü maddesine göre vergi tevkifatı yapıp yapmayacağınız sorulmaktadır.

  Bilindiği üzere, Gelir Vergisi Kanunun 94 üncü maddesinin birinci fıkrasında vergi tevkifatı yapmak zorunda olanlar ile tevkifata tabi tutulacak ödemeler belirtilmiş, 13 numaralı bendinde ise esnaf muaflığından yararlananlara mal ve hizmet alımları karşılığı yapılan ödemelerde tevkifat yapılacağı hükme bağlanmıştır.

  Aynı maddenin Bakanlar Kuruluna verdiği yetkiye dayanılarak çıkartılan 17.07.1995 tarih ve 95/7137 sayılı Bakanlar Kurulu Kararında;

  …..

  c) Diğer mal alımları için % 5,

  d) Diğer hizmet alımları (“a, b” ve “c” alt bentleri hariç olmak üzere mal ve hizmet bedelinin ayrılmaması hali de bu kapsamdadır.) için % 10,

  oranında gelir vergisi tevkifatı yapılması hükme bağlanmıştır.

  Diğer taraftan, vergiden muaf esnaf Gelir Vergisi Kanununun 9 uncu maddesinde düzenlenmiştir.

  Söz konusu maddenin l inci bendinde, “Motorlu nakil vasıtaları kullanmamak şartı ile gezici olarak veya bir işyeri açmaksızın perakende ticaret ile iştigal edenler (Giyim eşyalarıyla zati süs eşyaları, değeri yüksek olan ev eşyaları ile Pazar takibi suretiyle gıda bakkaliye ve temizlik maddelerini ve sabit işyerlerinin önünde sergi açmak suretiyle o işyerlerinde satışı yapılan aynı neviden malları satanlar hariç)” esnaf muaflığından faydalanacağı, aynı maddenin 2 nci fıkrasında ise “ Ticari, sınai ve mesleki kazancı dolayısı ile gerçek usulde Gelir Vergisi mükelleflerine devamlılık ve bağlılık arz edecek şekilde yapanlar esnaf muaflığından faydalanamazlar.” hükmü yer almaktadır.

  Yukarıdaki hükümler çerçevesinde, Gelir Vergisi Kanununun 9 uncu maddesinde belirtilen esnaf muaflığı şartlarını topluca taşıyanlardan mal ve hizmet alımı yapılması halinde, yukarıda belirtilen oranda tevkifat yapılacak, esnaf muaflığından yararlananlar dışında kalan “diğer kişilerden” yapılan alımlar için ise gelir vergisi tevkifatı yapılmayacaktır.

  Buna göre, vergiden muaf esnaf tanımına girmeyen nihai tüketiciden gider pusulası düzenleyerek alacağınız 2. el cep telefonu için gelir vergisi tevkifatı yapılmasına gerek bulunmamaktadır.

  Bilgi edinilmesini rica ederim.

  </TD></TR></T></T></T></T></TABLE>Edited by: GOKHAN_7
  Saygılarımla,

  SMMM Gökhan KAYA

  (İstanbul)

 3. #3
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  24.Ocak.2011
  Nereden
  muhasebe
  Mesajlar
  1
  benim bi problemim var bi balık satışı yapan pet shop müşterimin canlı yem alışı var şuan ve gider pusulası düzenlemem lazım bunun oranını kaçtan almam gerekiyor?

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •