Toplam 8 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 8 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: doğum sonrası fesih

  1. #1
    Kıdemli Üye
    Üyelik tarihi
    01.Mart.2007
    Nereden
    Ankara
    Mesajlar
    206
    çalışan personelimiz doğum sonrası çalışamayacağını beyan ederek işden ayrılmak istemektedir. yasal uygulama hakkında bilgisi olan arakadaşlar yrd. rica edeceğim.
    kıdem ve ihbar varmı.

    syg.

  2. #2
    Moderatör
    Üyelik tarihi
    26.Mayıs.2008
    Nereden
    SMMM
    Mesajlar
    3,236


    Evlilik nedeniyle fesihte kıdem düzenlenmiş olmasına rağmen 4857 de annelikte fesihle ilgili bir düzenleme mevcut değildir,bir bayan olarak kanunun bu kısmının acilen değişmesi ve annelik görevi ile iş akdinin fesih etmek zorunda kalan tüm bayanlara kıdem hakkı sağlanması gerektiği kanatindeyim .
    Adam olmak CİNSİYET meselesi değil ŞAHSİYET meselesidir.

  3. #3
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    20.Mayıs.2009
    Nereden
    Kdz.Ereğli
    Mesajlar
    1,294
    Hımmm! Haklısınız...
    O düşünceyi aklına getirip yasaya koyacak bir bürokratı alnından öperim.
    SMMM, Özcan Bayram

  4. #4
    Kıdemli Üye
    Üyelik tarihi
    18.Ekim.2007
    Nereden
    ANKARA
    Mesajlar
    150
    <B style="mso-bidi-font-weight: normal">Şevket TEZEL

    S.G. Uzmanı<?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />[/B]

    <B style="mso-bidi-font-weight: normal">3.6. Kıdem Tazminatı Almak İçin Doğum Haklı Bir Gerekçe midir?
    [/B]

    Maalesef Yasa Koyucu doğum hadisesini kıdem tazminatı alarak işten ayrılmak için gösterilecek nedenler arasında yer almamaktadır. Ancak, kadın işçilerin doğum yapmaları durumunda, 4857 Sayılı Kanun gereği doğumdan önce 8 hafta ve doğumdan sonra 8 hafta ücretli izin hakları olduğu unutulmamalıdır. Çoklu doğumlarda doğumdan önceki süre iki hafta arttırılabilir. İstemeleri halinde doğum sonrası 6 aya kadar ücretsiz izin de verilebilmektedir.

  5. #5
    Kıdemli Üye
    Üyelik tarihi
    01.Mart.2007
    Nereden
    Ankara
    Mesajlar
    206
    tam olarak toparlayamadım iş kanunda 25/1 maddesi hükmünce ihbar olmayıp kıdem in olacağı hususu yazmakta ve yine doğum sonrası 8 hafta+6 hafta (askıda kalma)işveren
    bu 14 hafta süre sonunda iş sözleşmesinin feshi yapılacağıhususu yer almaktadır denmekte.

    syg

  6. #6
    Moderatör
    Üyelik tarihi
    26.Mayıs.2008
    Nereden
    SMMM
    Mesajlar
    3,236
    Alıntı mtanalp Nickli Üyeden Alıntı
    <B style="mso-bidi-font-weight: normal">Şevket TEZEL

    S.G. Uzmanı<?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><O:P></O:P>[/B]
    <O:P></O:P>
    <B style="mso-bidi-font-weight: normal">3.6. Kıdem Tazminatı Almak İçin Doğum Haklı Bir Gerekçe midir?
    [/B]

    Maalesef Yasa Koyucu doğum hadisesini kıdem tazminatı alarak işten ayrılmak için gösterilecek nedenler arasında yer almamaktadır. Ancak, kadın işçilerin doğum yapmaları durumunda, 4857 Sayılı Kanun gereği doğumdan önce 8 hafta ve doğumdan sonra 8 hafta ücretli izin hakları olduğu unutulmamalıdır. Çoklu doğumlarda doğumdan önceki süre iki hafta arttırılabilir. İstemeleri halinde doğum sonrası 6 aya kadar ücretsiz izin de verilebilmektedir.

    bunu yazan sosyal guvenlık uzmanına sevgılerımı sunuyorum ve deney yapması ıcın bır canlı bebek edınmesını sonra 8 haftanın yetıp yetmedıgını sormak ıstıyorum, tecrube ıle sabıtlesın sonra yorumda bulunsunlar. 8 haftayı verıyoruz ya daha ne verelım der gıbı yazılmıs bu yazı.
    Adam olmak CİNSİYET meselesi değil ŞAHSİYET meselesidir.

  7. #7
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    20.Mayıs.2009
    Nereden
    Kdz.Ereğli
    Mesajlar
    1,294


    Evlilikte verilen kıdem tazminatının doğumda da verilmesi daha doğrudur. 70 TL süt parası verip, 5-6 ay çocuk emziren annelerin durumunu bilenlerdenim.
    SMMM, Özcan Bayram

  8. #8
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    10.Temmuz.2007
    Nereden
    İstanbul
    Mesajlar
    842




    bunu yazan sosyal guvenlık uzmanına sevgılerımı sunuyorum ve deney yapması ıcın bır canlı bebek edınmesını sonra 8 haftanın yetıp yetmedıgını sormak ıstıyorum, tecrube ıle sabıtlesın sonra yorumda bulunsunlar. 8 haftayı verıyoruz ya daha ne verelım der gıbı yazılmıs bu yazı.


    Aslı kardeşim;
    Ne güzel söylemişsin.... Bencede bu yetersiz düşünülmüş ve düzeltilme gereği duyulmamış milyonlarca çalışan bayanı ilgilendiren hak kaybı, artık adını ne koyarsanız katlanılması mecburi olan bir durum...
    Niyetim forumda siyaset yapmak değil ama sizlerin samimiyetine ve affınıza sığınarak düşüncelerimi söylemek istiyorum...
    Bu gibi yüzlerce hayatımızda sorun olarak otaya çıkan örneklerin çözülebilmesi için ülkede bunların kaynağını oluşturan öncelikli sorunları çözmeliz diye düşünüyorum....
    İlk olarak milli bilinç eksikliğinin giderilmesi,Sağlam bir eğitim anlayışı ve ülkenin tam bağımsızlık sorunu çözüldü taktirde bunlarında gidereleceği kanaatindeyim.
    Umarımbu ülkedebunları görürüz ve sevgi,barış,kalıcı kalır.
    SAYGILARIMLA,
    Gökhan KAYA
    Saygılarımla,

    SMMM Gökhan KAYA

    (İstanbul)

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •